Meksykańskie miasteczko Isla Mujeres ulokowane na wyspie o tej samej nazwie, każdego odwiedzającego zachwyci niezwykłą atmosferą.

Wpływa na to wiele czynników, ale jednym z nich jest na pewno wygląd tamtejszych ulic. Domy, sklepy i galerie wciąż zdobione są ręcznie namalowanymi na murach napisami i rysunkami, które reklamują dane miejsce, bądź usługę.

Isla Mujeres
Isla Mujeres, malowidło przy sklepie z pamiątkami, Mexico News Daily, fot. Lynda & Lawrie Lock

Tak zwany sign painting to właśnie malowanie na ścianach, billboardach czy innych powierzchniach reklamowych, które zastępują znane nam drukowane formy reklam i napisów. Taka twórczość, dawniej charakteryzowała całą Amerykę Łacińską i jak widać wciąż jest żywa w niektórych jej częściach.

Odwiedzając Isla Mujeres, jak i zapewne wiele innych tamtejszych miast, znaleźć można wiele przykładów tego typu dzieł sztuki. Wiele lokalnych kawiarni i firm decyduje się na ręczną reklamę ze względu na jej niepowtarzalność i artystyczny charakter. Wejścia do barów czy sklepów udekorowane są kolorowymi rysunkami i napisami, tworząc niezwykły, radosny klimat miasteczka.

Wybory na Isla Mujeres

Dla tutejszych artystów, szczególną żyłą złota jest czas wyborów. Wtedy bowiem mają zapewnioną pracę na kilka tygodni, wypisując na specjalnie do tego przeznaczonych miejscach hasła i obietnice wyborcze kandydatów. W zachodniej części wyspy znajduje się nawet ogromna betonowa ściana, na której każda partia wyborcza ma swój własny, ogromny billboard.

Loty do Hiszpanii
 
Isla Mujeres
Isla Mujeres, Mexico News Daily, fot. Lynda & Lawrie Lock