Wzruszająca historia kochanków z Teruel pokazuje potęgę prawdziwej miłości, która wznosi się ponad wszystko.
Mauzoleum Kochanków w Teruel (hiszp. Mausoleo de los Amantes de Teruel) jest jedną z najbardziej fascynujących atrakcji turystycznych tego aragońskiego miasta we wschodniej Hiszpanii. Przybliża ono odwiedzającym tragiczną, XIII-wieczną historię, dzięki której Teruel kojarzone jest nie tylko z bajeczną architekturą w stylu mudéjar, ale również z miłością rodem z najwybitniejszych literackich dzieł.
WARTO WIEDZIEĆ: Teruel od Saragossy (stolicy Aragonii) dzieli około 170 kilometrów, od Madrytu – nieco ponad 300 kilometrów, a od Walencji – około 140 kilometrów.
Historia kochanków z Teruel
Isabel de Segura i Juan Diego de Marcilla byli w sobie szaleńczo zakochani. Na drodze ich szczęściu stanął ojciec dziewczyny, który uważał, że młodzieniec nie posiadał wystarczającego majątku, aby poślubić jego córkę. Chłopak musiał więc poprawić swoją pozycję społeczną i materialną. Zgodził się na warunek ojca Isabel, wyruszając na wojnę.
Po upływie 5 lat wrócił do Teruel, niestety o kilka godzin za późno, gdyż jego wybranka została wydana już za mąż za innego. Gdy nocą Juan Diego zakradł się do sypialni nowożeńców, obudził Isabel i poprosił o pocałunek. Chcąc dotrzymać przysięgi małżeńskiej dziewczyna odmówiła, w rezultacie czego zrozpaczony Juan Diego umarł z bólu odrzucenia.
Zbudziła ona małżonka ze snu i drżącym głosem wyznała prawdę, jak zginął Juan Diego. Mąż Isabel nie chcąc zostać oskarżonym o jego zabójstwo zaproponował przeniesienie ciała do domu ojca zmarłego. Potajemnie tak też zrobili. Następnego dnia odbył się pogrzeb mężczyzny lecz jego przebieg przyniósł niespodziewany zwrot akcji… Jaki?
W pobliskim kościele św. Piotra (hiszp. Iglesia de San Pedro) wystawiono trumnę. Przyszła tam pewna kobieta w żałobie. Była to oczywiście Isabel, która pragnęła złożyć na ustach ukochanego ostatni pocałunek. Po uczynieniu tego, jej serce nie wytrzymało i dokonała ona żywota. Rodzina zmarłego znalazła przy trumnie ciało dziewczyny, a po uzgodnieniu z mężem Isabel, kochanków z Teruel pochowano obok siebie.
Niezwykłe Mauzoleum Kochanków z Teruel
Mauzoleum Kochanków z Teruel zostało otwarte w 2005 roku, a za jego projekt odpowiada Alejandro Cañada. Znajduje się ono w budynku przyległym do kościoła św. Piotra w Teruel (hiszp. Iglesia de San Pedro). Wyróżnia się tam kilka sal wystawowych, których celem jest przybliżenie gościom tragicznej historii zakochanych z Teruel. Każdy z 4 sektorów koncentruje się na nieco innym aspekcie:
„Miłość w trudnych czasach” (hiszp. El Amor en tiempos difíciles) – prezentuje odwiedzającym kontekst historyczny. „Historia Kochanków” (hiszp. La Historia de los Amantes) – tu nazwa mówi sama za siebie. „Kochankowie, źródło inspiracji” (hiszp. Los Amantes, fuente de inspiración) – demonstruje, w jaki sposób historia oddziałuje na wyobraźnię artystów. „Spoczynek Kochanków” (hiszp. El Reposo de los Amantes) – to miejsce, gdzie obecnie znajdują się ciała Isabel i Juana Diego. Ich miejsce pochówku zdobią piękne posągi dwóch postaci trzymających się za ręce, których autorem jest Juan de Ávalos.
Obchody „Ślubów Isabel de Segura” w Teruel
Jeśli marzysz o udziale w prawdziwie spektakularnej rekonstrukcji historycznej, dalsza część tego artykułu może Cię zainteresować.
Kochankowie z Teruel do tej pory wzbudzają fascynację! Dlatego też każdego lutego na ulicach Teruel odbywają się tzw. „Bodas de Isabel” – śluby Isabel de Segura. W tym czasie historyczne centrum miasta (m.in. Plaza de la Catedral i Plaza del Torico) przenosi się w czasie do XIII wieku, kiedy miała miejsce tragiczna historia miłosna. Rekonstrukcja wydarzeń, które spotkały kochanków trwa 4 dni, a centralnym punktem jest przyjęcie weselne Isabel.
Podczas drugiego lub trzeciego tygodnia lutego miasto wypełniają dźwięki średniowiecznej muzyki, a także typowe dla tej epoki dekoracje weselne. Na ulicach spotkamy wówczas aktorów przebranych w typowe dla średniowiecza kostiumy – nie tylko najwyższych rangą dostojników, gości weselnych, pana młodego oraz Isabel de Segura, ale też prostych rzemieślników. Dołączają do nich mieszkańcy Teruel i turyści, świętujący uroczystość zaślubin młodej pary. Biorąc udział w tej niezwykłej rekonstrukcji historycznej, zobaczysz również tragiczny finał, który spotkał kochanków z Teruel, jako że uroczystość zamyka procesja żałobna oddająca cześć tym zakochanym.
WARTO WIEDZIEĆ: Rekonstrukcji towarzyszy narracja w języku hiszpańskim.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Mauzoleum Amantes najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: C. Matías Abad, 3, 44001 Teruel, Hiszpania
- Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-14:00 i 16:00-20:00.
- Kup bilety na GetYourGuide
Mauzoleum Amantes na mapie
Odkryj Aragonię
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.