Strona głównaPeruŚwięta Dolina Inków w Peru

Święta Dolina Inków w Peru

Majestatyczne peruwiańskie Andy kryją w sobie prawdziwy skarb. Miejsce to wraz z Machu Picchu stanowi jeden z głównych powodów, dla których turyści z całego świata decydują się na podróż do Peru. Czy już wiecie o jakim miejscu mowa?

Święta Dolina Inków roztacza się u stóp Cuzco, miasta położonego 3400 metrów nad poziomem morza. Inkaska mitologia podaje, że założycielem tej prekolumbijskiej cywilizacji był Ayar Manco. Historycy nie są zgodni co do dokładnych dat panowania tego władcy, jednak według większości materiałów przyjmuje się, że ustanowił on stolicę swojego państwa w Cuzco w XII wieku.

Nazwa miasta „Cuzco” w języku keczua oznacza „pępek świata”. W XV wieku Pachacutec przekształcił niewielkie Królestwo Cuzco w potężne Imperium Tahuantinsuyu, znane również jako Imperium Czterech Części. Na wysokogórskich terenach Inkowie wybudowali liczne fortece oraz centra obrzędowe, które świadczą o nadzwyczajnych zdolnościach inżynieryjnych tej prekolumbijskiej społeczności.

Święta Dolina Inków – Zwiedzanie

Dawna imperialna stolica stanowi dziś dla turystów znakomitą bazę wypadową do stanowisk archeologicznych Świętej Doliny Inków. Które z nich są obowiązkowymi punktami podróży? O tym przekonasz się już za chwilę.

Stanowisko archeologiczne Moray

Stanowisko archeologiczne Moray, Święta Dolina Inków
Stanowisko archeologiczne Moray, Święta Dolina Inków

Moray, zadziwiające stanowisko archeologiczne w Świętej Dolinie Inków, skłania do refleksji nad geniuszem tej prekolumbijskiej cywilizacji. Składa się ono z trzech okrągłych zagłębień w ziemi, które wyglądem nieco przypominają amfiteatry. Przypuszcza się, że w przeszłości miejsce to było rodzajem rolniczych laboratoriów.

Każdy z poziomów tworzy własny mikroklimat, posiada unikalny kanał nawadniający, a średnia roczna różnica temperatur pomiędzy najwyżej i najniżej położoną platformą wynosi około 15°C.

Chinchero – miejsce narodzin tęczy

Chinchero – miejsce narodzin tęczy
Chinchero – miejsce narodzin tęczy

Według inkaskich legend to właśnie w miasteczku Chinchero narodziła się tęcza. Miejscowa ludność przywiązuje do pielęgnowania tradycji wielką wagę. Większość mieszkańców z dumą nosi charakterystyczne dla swoich przodków stroje.

We wtorki, środy i niedziele na Plaza de Armas organizowany jest pełen kolorów targ, gdzie możemy zaopatrzyć się w lokalne wyroby. Na szczególną uwagę zasługują ręcznie tkane i farbowane naturalnymi barwnikami materiały. Przy odrobinie szczęścia trafimy też na demonstrację skomplikowanego procesu ich produkcji. 

Salineras de Maras – Kopalnia soli w Maras

Salineras de Maras – Kopalnia soli w Maras
Salineras de Maras – Kopalnia soli w Maras

Kopalnia soli Salineras de Maras znajdująca się na zboczu góry Qaqawiñay w miejscowości Maras stanowi prawdziwą perełkę dla turystów odwiedzających Świętą Dolinę Inków. Mozaika kilku tysięcy słonych basenów tworzona jest przez podziemny strumień wody spływający do rzeki Urubamba.

CIEKAWOSTKA: Według inkaskiej mitologii Salineras de Maras powstały po tym, jak Ayar Cachi został uwięziony w górskiej jaskini przez swoich braci. Płakał tam tak długo, że w wyniku jego rozpaczy powstały kałuże słonych łez, a te następnie dały życie temu wyjątkowemu miejscu.

Stanowisko archeologiczne Pisac

Stanowisko archeologiczne Pisac, Święta Dolina Inków
Stanowisko archeologiczne Pisac, Święta Dolina Inków

Malownicze miasteczko Pisac jest podzielone na dwie strefy. W jego wysokich partiach znajdują się ruiny dawnych inkaskich budowli, które stanowią bardzo dobrze zachowane stanowisko archeologiczne. Dolna część przyciąga odwiedzających przede wszystkim urokliwym, barwnym rynkiem, gdzie sprzedawcy oferują lokalne wyroby rzemieślnicze i produkty rolne.

Warto również wspomnieć o Ogrodzie Botanicznym imienia Felipe Marina Moreno, gdzie znajdziemy się w otoczeniu zachwycającej peruwiańskiej flory i fauny. Możemy tam podziwiać między innymi kilkanaście odmian świętego kwiatu Inków, zwanego „kantuta”. 

Ollantaytambo – imperialna forteca

Ollantaytambo, Święta Dolina Inków
Ollantaytambo, Święta Dolina Inków

Ollantaytambo słynie przede wszystkim ze swojego strategicznego położenia w północnej części Świętej Doliny Inków. Prekolumbijska ludność wzniosła w tym miejcu, która miała chronić przed atakami najeźdźców. Spacerując uliczkami Ollantaytambo, zauważymy mieszankę architektury inkaskiej i kolonialnej.

Tamtejsze muzeum etnograficzne Catcco odkrywa przed nami dawne tradycje i wierzenia mieszkańców miasteczka oraz ich techniki rolnicze. Pokazuje również niezwykłe przedmioty pochodzące z okolicznych wykopalisk archeologicznych. 

Informacje praktyczne

  • Wycieczki do Świętej Doliny Inków organizowane są z różnych miejscowości w Peru. Wybór jest całkiem spory, ponieważ możesz zdecydować się zarówno na wycieczkę jednodniową obejmującą np. zwiedzanie jednej lub dwóch miejscowości, jak i na wycieczkę kilkudniową. Plusem wycieczki kilkudniowej jest możliwość odwiedzenia większej ilości miejsc, głębszego poznania ich historii oraz historii odkryć archeologicznych w tych miejscach.
  • Sprawdź wycieczki na GetYourGuide

Odkryj Peru

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY