Strona głównaKubaKubańskie cygaro - Złoto Kuby

Kubańskie cygaro – Złoto Kuby

Każdy miłośnik cygar doskonale wie, że najlepsze tego typu używki produkowane są nigdzie indziej, ale właśnie na Kubie. Co sprawia, że są tak wyjątkowe?

Po pierwsze – Kuba posiada idealne warunki dla uprawy luksusowych rodzajów tytoniu. Po drugie – wszystkie kubańskie cygara robione są ręcznie i nie zawierają żadnych chemicznych dodatków. Po trzecie produkcja cygar w tym kraju ma wielowiekową tradycję, a dzięki swojej najwyższej jakości, stały się one narodową dumą Kuby i jej mieszkańców.

Historia cygara w pigułce

Cygara istniały jeszcze przed przybyciem Krzysztofa Kolumba na kubańską ziemię. Tradycja palenia tytoniu sięga czasów kultury starożytnych Majów i Indian amerykańskich, dla których stanowiła swego rodzaju rytuał związany z wierzeniami religijnymi, które miały odpędzać duchy i oczyszczać duszę. Kiedy hiszpańscy konkwistadorzy przybyli na Kubę i zastali Indian palących tytoń owinięty w liście kukurydzy, bardzo szybko przejęli od nich ten zwyczaj.

Co ciekawe, pierwsze fabryki tytoniu powstały nie na karaibskiej wyspie, ale w… hiszpańskiej Sewilli. Z początku palenie cygar w Europie traktowano jako pogański zwyczaj, który nie tylko nie był mile widziany, ale także często zakazany. Z biegiem lat ten typ używki zyskał jednak nie tylko sporą popularność i aprobatę ludu, ale także zaczęto go traktować jak dobro luksusowe.

Przez długi czas Hiszpania była wyłącznym producentem cygar. Kuba otrzymała zgodę na ich samodzielną produkcję dopiero w 1821 r. Wtedy też narodziła się legenda kubańskiego cygara, która jest żywa do dnia dzisiejszego.

Kilkadziesiąt lat temu, zanim do władzy doszedł Fidel Castro, cygara pochodzenia kubańskiego były uważane za najlepsze na świecie. Reżim komunistyczny spowodował jednak, że większość właścicieli fabryk produkujących cygara została zmuszona do ucieczki z Kuby. Wywieźli oni nie tylko część swoich majątków oraz ogromny skarb, czyli najlepsze nasiona tytoniu, ale także swoją wiedzę na ich temat. Tego typu producenci wkrótce zaczęli zakładać plantacje w krajach, w których znaleźli odpowiednie warunki pod uprawy, uczyli nowych pracowników sztuki zwijania cygar i budowali coraz nowocześniejszą infrastrukturę pod obróbkę i dystrybucję produktów tytoniowych.

Kubańskie cygaro od podszewki

Jaki jest sekret wyjątkowości kubańskich cygar? Przede wszystkim idealne warunki na uprawę tytoniu: wilgotność powietrza na Kubie sięga 70%, a dzięki stale świecącemu słońcu, na wyspie panuje odpowiednio wysoka temperatura, która sprzyja uprawom. Ważna jest także czerwona i niezwykle żyzna gleba, której nie brakuje w tej części naszej planety.

Nie bez znaczenia dla wysokiej jakości tytoniu pozostają też profesjonalizm plantatorów oraz ich wiedza na temat uprawy, suszenia i fermentacji liści, która często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że kubańskie cygara stanowią klasę samą w sobie i są cenione nawet przez najbardziej wybrednych koneserów.

Uprawa liści tytoniu

Proces uprawy roślin rozpoczyna się już na etapie selekcji nasion. Dobierane są one pod względem ich przeznaczenia (tzn. w jakiej części cygara będą się znajdować). Najlepsze jakościowo sadzonki umieszcza się w ziemi, a już po upływie 3 miesięcy wyrasta z nich duży krzew.

W trakcie zbiorów selekcjonuje się także liście – te najbardziej wartościowe znajdują się na szczycie rośliny. To właśnie z nich powstają najlepsze cygara. Po zebraniu, transportowane są do suszarni, w której zachodzi proces fermentacji. Liście umieszcza się w stosach, w których panuje wysoka temperatura – a wszystko po to, żeby usunąć z nich nadmiar nikotyny i amoniaku.

Na koniec miesza się niektóre gatunki, by uzyskać różne kompozycje smakowe, a następnie poddaje leżakowaniu w specjalnych drewnianych skrzyniach.

Cygaro cygaru nierówne

Wszystko, co posiada dużą wartość i wysoką jakość, jest też podrabiane. Nie inaczej jest w przypadku kubańskich cygar. Czarny rynek jest znacznie większy i zdecydowanie lepiej zorganizowany niż legalna produkcja tych używek.

Praktycznie każdy mieszkaniec Kuby może zaoferować cygaro w bardzo atrakcyjnej cenie – już za 50-60 CUC możemy stać się posiadaczami pudełka zawierającego 25 sztuk oryginalnych cygar. Niestety taki zestaw ma zwykle niewiele wspólnego z prawdziwymi kubańskimi wyrobami. Podrobione produkty znanych marek wykonane są z wątpliwej jakości tytoniu, a niekiedy nawet ze zwiniętych liści bananowca. Gwarancją zakupu oryginalnych produktów nie są nawet opakowania i etykiety, ponieważ bywają tak znakomicie podrobione, że nie sposób odróżnić ich od oryginałów.

Jedyny sposób na zakup w 100% oryginalnych wyrobów jest udanie się do przyfabrycznego sklepu lub hotelu. Trzeba jednak pamiętać, że aby wywieźć z Kuby więcej niż 2 pudełka cygar (50 sztuk), musimy na lotnisku przedstawić kubańskiemu celnikowi dowód zakupu. Inaczej nasze zdobycze mogą być skonfiskowane.

Jak kupić oryginalne kubańskie cygaro?

Tym którzy nie znają się na kubańskich cygarach, trudno będzie odróżnić podróbkę od oryginału. Przedstawiamy Wam jednak dwie wskazówki, które mogą okazać się kluczowe przy decyzji o zakupie tej wyjątkowej używki:

  1. Cygara – każde z nich powinno być równej długości oraz posiadać równo oklejone banderole, z których farba nie schodzi po potarciu palcem. Konsystencja musi być sprężysta, a po delikatnym naciśnięciu cygaro powrócić do pierwotnego kształtu. Ważny jest też mocny, aromatyczny zapach tytoniu – słabo wyczuwalny zapach oznacza niskiej jakości tytoń.
  2. Pudełko – powinno być szczelne i wykonane z drewna cedrowego, a na nim nalepki akcyzy, banderole.

Odkryj Kubę

Klaudia Kwiatkowska
Klaudia Kwiatkowska
Powoli odkrywa piękno Hiszpanii i zgłębia tajemnice języka hiszpańskiego. Bez pamięci zakochana w Barcelonie. W przyszłości chciałaby przemierzyć Amerykę Południową, zaś jej największym marzeniem jest zatańczenie ognistej salsy w ramionach gorącego Kubańczyka na Plaza de Armas w Hawanie. Na co dzień prowadzi również bloga: www.kobiecaintuicja.wordpress.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY