Lekkie, przewiewne, wygodne, nadające się prawie do wszystkiego. Takie właśnie cechy powinno posiadać idealne letnie obuwie. Jaki rodzaj butów spełnia te wszystkie warunki? Oczywiście espadryle.

Chociaż obecnie znowu powróciły do łask i cieszą się bardzo dużą popularnością, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że te modne buty nosili niegdyś hiszpańscy chłopi.

Czym w zasadzie są espadryle? To rodzaj lekkiego i przewiewnego obuwia. Ich wierzch jest zazwyczaj zrobiony z materiału, a charakterystyczna podeszwa wykonana jest z juty, plecionej trawy albo po prostu ze sznurka. Swoim wyglądem przypominają trochę kapcie, tenisówki lub mokasyny, chociaż istnieją również wersje z podwyższeniem – na koturnie.

Pierwsze hiszpańskie buty z trawy

Nazwa espadryle wywodzi się od francuskiego słowa espadrille. Te zaś pochodzi od katalońskiego słowa espardenya. Nazwa ta wzięła się od rodzaju sztywnej trawy, z której już pierwotnie wytwarzano charakterystyczne podeszwy. W Hiszpanii na ten rodzaj obuwia mówi się również alpargata.

Początki espadryli mają swoje miejsce w Pirenejach w XIV wieku, chociaż przypuszcza się, że pierwsze i najbardziej prymitywne formy tych butów mają nawet 4000 lat! Espadryle były obuwiem popularnym wśród hiszpańskich chłopów – głównie ze względu na niską cenę, dostępność materiałów, z jakich były produkowane oraz wygodę i przewiewność. Niedługo potem, espadryle zaczęli nosić między innymi duchowni i żołnierze. Co ciekawe, buty produkowano wtedy głównie w kolorze czarnym, zaś biały rezerwowany był na bardziej uroczyste okazje.

Espadryle i Yves Saint Laurent

Chociaż espadryle dotarły do Ameryki Południowej i USA, początek ich prawdziwej popularności przypada na lata 60. XX wieku. Wylansował je nie kto inny, a sam Yves Saint Laurent, słynny francuski projektant mody. Dzięki nawiązaniu współpracy z hiszpańską firmą Castañer, espadryle na koturnie zrobiły karierę w zawrotnym tempie. Trend na buty z charakterystyczną podeszwą został szybko podchwycony przez inne domy mody, a firma Castañer do tej pory uważana jest za najlepszego producenta espadryli na świecie.

Espadryle dziś

Dzisiaj espadryle występują w wersji damskiej i męskiej. Paleta kolorów i wzorów jest wręcz nieograniczona. Można je kupić w zasadzie wszędzie – począwszy od hipermarketów, poprzez sieciówki, a na luksusowych domach mody kończąc. Większość projektantów posiada w swoich letnich kolekcjach przynajmniej jeden model espadryli. Najsłynniejszą luksusową wersją “słomianych kapci” jest zdecydowanie ta od Chanel. Ozdobione charakterystycznym logo buty kosztują kilkaset euro i doczekały się zresztą mnóstwa podróbek.

Espadryle są bardzo popularnym obuwiem w Hiszpanii, także wśród mężczyzn. Do tej pory można tam zresztą znaleźć miejsca, w których wyrabia się je w tradycyjny sposób od ponad stu lat. Być może warto potraktować je jako praktyczną pamiątkę i w najbliższe wakacje sprawić sobie jedną parę plecionych butów prosto z Półwyspu Iberyjskiego?