Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie ciekawostkiEspadryle - Prawdziwie hiszpańskie buty

Espadryle – Prawdziwie hiszpańskie buty

Lekkie, przewiewne, wygodne, nadające się prawie do wszystkiego. Takie właśnie cechy powinno posiadać idealne letnie obuwie. Jaki rodzaj butów spełnia te wszystkie warunki? Oczywiście espadryle.

Chociaż obecnie znowu powróciły do łask i cieszą się bardzo dużą popularnością, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że te modne buty nosili niegdyś hiszpańscy chłopi.

Czym w zasadzie są espadryle? To rodzaj lekkiego i przewiewnego obuwia. Ich wierzch jest zazwyczaj zrobiony z materiału, a charakterystyczna podeszwa wykonana jest z juty, plecionej trawy albo po prostu ze sznurka. Swoim wyglądem przypominają trochę kapcie, tenisówki lub mokasyny, chociaż istnieją również wersje z podwyższeniem – na koturnie.

Pierwsze hiszpańskie buty z trawy

Nazwa espadryle wywodzi się od francuskiego słowa espadrille. Te zaś pochodzi od katalońskiego słowa espardenya. Nazwa ta wzięła się od rodzaju sztywnej trawy, z której już pierwotnie wytwarzano charakterystyczne podeszwy. W Hiszpanii na ten rodzaj obuwia mówi się również alpargata.

Początki espadryli mają swoje miejsce w Pirenejach w XIV wieku, chociaż przypuszcza się, że pierwsze i najbardziej prymitywne formy tych butów mają nawet 4000 lat! Espadryle były obuwiem popularnym wśród hiszpańskich chłopów – głównie ze względu na niską cenę, dostępność materiałów, z jakich były produkowane oraz wygodę i przewiewność. Niedługo potem, espadryle zaczęli nosić między innymi duchowni i żołnierze. Co ciekawe, buty produkowano wtedy głównie w kolorze czarnym, zaś biały rezerwowany był na bardziej uroczyste okazje.

Espadryle i Yves Saint Laurent

Chociaż espadryle dotarły do Ameryki Południowej i USA, początek ich prawdziwej popularności przypada na lata 60. XX wieku. Wylansował je nie kto inny, a sam Yves Saint Laurent, słynny francuski projektant mody. Dzięki nawiązaniu współpracy z hiszpańską firmą Castañer, espadryle na koturnie zrobiły karierę w zawrotnym tempie. Trend na buty z charakterystyczną podeszwą został szybko podchwycony przez inne domy mody, a firma Castañer do tej pory uważana jest za najlepszego producenta espadryli na świecie.

Espadryle dziś

Dzisiaj espadryle występują w wersji damskiej i męskiej. Paleta kolorów i wzorów jest wręcz nieograniczona. Można je kupić w zasadzie wszędzie – począwszy od hipermarketów, poprzez sieciówki, a na luksusowych domach mody kończąc. Większość projektantów posiada w swoich letnich kolekcjach przynajmniej jeden model espadryli. Najsłynniejszą luksusową wersją „słomianych kapci” jest zdecydowanie ta od Chanel. Ozdobione charakterystycznym logo buty kosztują kilkaset euro i doczekały się zresztą mnóstwa podróbek.

Espadryle są bardzo popularnym obuwiem w Hiszpanii, także wśród mężczyzn. Do tej pory można tam zresztą znaleźć miejsca, w których wyrabia się je w tradycyjny sposób od ponad stu lat. Być może warto potraktować je jako praktyczną pamiątkę i w najbliższe wakacje sprawić sobie jedną parę plecionych butów prosto z Półwyspu Iberyjskiego?

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY