Hiszpania to jeden z niewielu krajów na świecie, w którym na przestrzeni wieków tak mocno ścierały się ze sobą kultury islamska, chrześcijańska i żydowska. A czy wiesz, że połączenie wpływów dwóch pierwszych dało początek całkowicie nowemu stylowi w sztuce?
Ten styl to mudéjar. Jego początki datuje się na XII wiek, a za miejsce, w którym się narodził przyjmuje się Toledo. Sztukę mudéjar znajdziemy jednak w wielu innych częściach Hiszpanii, a regionem znanym z niej szczególnie, jest Aragonia. To tam tę charakterystyczną architekturę możemy podziwiać zarówno w stolicy regionu – Saragossie, jak i w niewielkich miejscowościach, takich jak Teruel, czy Tauste.
Charakterystyczne cechy stylu mudéjar
Mudéjar jako styl nie skupiał się na tworzeniu całkowicie nowych struktur czy kształtów. Dużo bardziej chodziło w nim o reinterpretację sztuki chrześcijańskiej (głównie stylu gotyckiego i romańskiego) i ich adaptację za pomocą wpływów muzułmańskich.
Charakterystycznymi cechami stylu mudéjar były:
- budulec – przede wszystkim cegły i glazura,
- ornamenty przypominające misterny haft,
- częste stosowanie łuków,
- posadzki wykładane kafelkami, a sklepienia – kasetonami,
Mudejarowa Architektura Aragonii na Liście UNESCO
W 1986 roku Mudejarowa Architektura Aragonii została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uwzględnionych na niej zostało kilkanaście unikalnych zabytków. Bardzo dużo przykładów mudejarowej architektury znajdziemy w Teruel. Od XIII do XV wieku wzniesiono tam wiele kościelnych wież, które całkowicie odmieniły wizualny charakter tego miasta. Są to między innymi:
- wieża katedry
- wieża San Martín
- wieża kościoła San Pedro
- wieża kościoła El Salvador
Mudéjar jest oczywiście widoczny także w stolicy Aragonii. Najlepszymi tego przykładami są katedra w Saragossie (La Catedral del Salvador), Pałac Aljafería oraz kościół Iglesia de San Pablo.
Pozostałe zabytki, które warto zobaczyć, zwiedzając Aragonię Szlakiem Mudejarowej Architektury to: kościół Iglesia de Santa María w Tobed, Kolegiata św. Marii w Calatayud (Colegiata de Santa Maria la Mayor) i kościół Iglesia Parroquial Nuestra Señora de la Asunción w Cervera de la Cañada.
Odkryj Aragonię
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.