Mudejarowa Architektura Aragonii

Hiszpania to jeden z niewielu krajów na świecie, w którym na przestrzeni wieków tak mocno ścierały się ze sobą kultury islamska, chrześcijańska i żydowska. A czy wiesz, że połączenie wpływów dwóch pierwszych dało początek całkowicie nowemu stylowi w sztuce?

Ten styl to mudéjar. Jego początki datuje się na XII wiek, a za miejsce, w którym się narodził przyjmuje się Toledo. Sztukę mudéjar znajdziemy jednak w wielu innych częściach Hiszpanii, a regionem znanym z niej szczególnie, jest Aragonia. To tam tę charakterystyczną architekturę możemy podziwiać zarówno w stolicy regionu – Saragossie, jak i w niewielkich miejscowościach, takich jak Teruel, czy Tauste.

Charakterystyczne cechy stylu mudéjar

Mudéjar jako styl nie skupiał się na tworzeniu całkowicie nowych struktur czy kształtów. Dużo bardziej chodziło w nim o reinterpretację sztuki chrześcijańskiej (głównie stylu gotyckiego i romańskiego) i ich adaptację za pomocą wpływów muzułmańskich.

Charakterystycznymi cechami stylu mudéjar były:

  • budulec – przede wszystkim cegły i glazura,
  • ornamenty przypominające misterny haft,
  • częste stosowanie łuków,
  • posadzki wykładane kafelkami, a sklepienia – kasetonami,

Mudejarowa Architektura Aragonii na Liście UNESCO

Fasada katedry w Teruel z dzwonnicą po lewej.
Mudejarowa Architektura Aragonii – Fasada katedry w Teruel z dzwonnicą po lewej

W 1986 roku Mudejarowa Architektura Aragonii została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uwzględnionych na niej zostało kilkanaście unikalnych zabytków. Bardzo dużo przykładów mudejarowej architektury znajdziemy w Teruel. Od XIII do XV wieku wzniesiono tam wiele kościelnych wież, które całkowicie odmieniły wizualny charakter tego miasta. Są to między innymi:

  • wieża katedry
  • wieża San Martín
  • wieża kościoła San Pedro
  • wieża kościoła El Salvador

Mudéjar jest oczywiście widoczny także w stolicy Aragonii. Najlepszymi tego przykładami są katedra w Saragossie (La Catedral del Salvador), Pałac Aljafería oraz kościół Iglesia de San Pablo.

Katedra św. Salvadora (La Catedral del Salvador), Saragossa
Katedra św. Salvadora (La Catedral del Salvador), Saragossa

Pozostałe zabytki, które warto zobaczyć, zwiedzając Aragonię Szlakiem Mudejarowej Architektury to: kościół Iglesia de Santa María w Tobed, Kolegiata św. Marii w Calatayud (Colegiata de Santa Maria la Mayor) i kościół Iglesia Parroquial Nuestra Señora de la Asunción w Cervera de la Cañada.

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY