Salar de Uyuni to pustynia solna znajdująca się na wysokości 3653 metrów nad poziomem morza.

Salar de Uyuni - pustynia solna w Boliwii // Hispanico.pl
Wschód słońca na Salar de Uyuni…

Pustynia solna w Boliwii to jeden z najbardziej płaskich terenów świata (różnica wzniesień wynosi niecałe półmetra). Powstała ona w wyniku wyparowania znajdującego się w tym miejscu słonego jeziora. Pamiątką po jego obecności jest wszechobecna sól rozpościerająca się na powierzchni ponad 12 tys. kilometrów kwadratowych!

Więcej niż pustynia solna…

Salar de Uyuni to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na krajobraz. To właśnie tutaj znajdują się największe złoża soli na świecie. Szacuje się, że na Salar de Uyuni zgromadzonych jest ponad 10 miliardów ton soli, co stanowi około 50-70% wszystkich zasobów tego surowca na Ziemi!

Salar de Uyuni - pustynia solna w Boliwii // Hispanico.pl
Pustynia solna jest pełna niezwykłej roślinności

Grubość solnej pokrywy na boliwijskiej pustyni wynosi około kilku metrów. Oprócz tego znajduje się pod nią także płynna solanka o głębokości 60 m. Co roku w znajdującej się nieopodal kopalni wydobywa się średnio 20 000 ton soli. W wydobywaniu białego surowca uczestniczą także sami mieszkańcy. Usypują oni ręcznie formowane kopce soli, które sprawiają, że krajobraz Salar de Uyuni staje się tym bardziej charakterystyczny i wyjątkowy.

Pustynia solna jako miejsce podróży

Salar de Uyuni - pustynia solna w Boliwii // Hispanico.plJeśli planujesz wyjazd do Boliwii i odwiedziny na Salar de Uyuni, pamiętaj aby zabrać ze sobą krem z filtrem UV oraz okulary słoneczne. Ogromna, płaska, biała przestrzeń sprawia, że promienie słoneczne z łatwością się od niej odbijają. To z kolei może być momentami niebezpieczne dla Twojej skóry lub oczu. Nie zapomnij też zabrać ze sobą aparatu! Takie widoki zasługują na uwiecznienie…

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Katarzyna Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Katarzyna
Katarzyna

Cudo! ~