Wyobrażasz sobie Boże Narodzenie bez opłatka? W Hiszpanii to norma, ponieważ tutaj zastępuje go wyjątkowo słodki odpowiednik!
Turrón to rodzaj nugatu, który podaje się w Hiszpanii głównie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Zastępuje on także opłatek, ponieważ to właśnie tą przekąską Hiszpanie dzielą się przy wigilijnym stole. Przygotowuje się ją z miodu, cukru, białek jaj, a także z migdałów oraz orzechów piniowych lub laskowych.
Skąd wziął się turrón?
Pochodzenie tej przekąski zwykło się łączyć z czasem najazdu Arabów na Półwysep Iberyjski – to oni bowiem przywieźli ze sobą pomarańcze oraz cukier, z których zaczęto później wytwarzać miód pomarańczowy. Popularyzacja przysmaku nastąpiła bardzo szybko – pierwszy przepis pojawił się w poradniku dla kobiet już w XVI wieku!
Obecnie turrón jest na tyle popularny, że sprzedaje się go nie tylko z okazji Bożego Narodzenia, ale przez cały rok. Dzieje się tak oczywiście dzięki technice i możliwościom produkcji na szeroką skalę. Niemniej wciąż uważa się, że jest to przysmak typowo świąteczny, który Hiszpanie spożywają wraz z bliskimi w trakcie tych szczególnych dni.
CIEKAWOSTKA: Hiszpański przysmak doczekał się nawet własnego muzeum (Museo del Turrón). Znajduje się ono w Jijonie, niecałe 25 kilometrów od Alicante.
Praktyczne informacje
Zasadniczo możemy wyróżnić dwie podstawowe odmiany tej hiszpańskiej przekąski:
- Turrón de Alicante – pokryty jest opłatkiem i jest bardzo twardy, przynajmniej 50% jego zawartości stanowią całe migdały.
- Turrón de Jijona – bardzo miękki i ciągnący się. Migdały i orzechy są w tej wersji turróna przypadku ucierane na miazgę.
W Polsce turrón znajdziemy bez większych trudności – chociażby w niektórych większych supermarketach. Niemniej dla miłośników słodkości i kulinarnych wyzwań, podajemy przykładowy przepis na domowej roboty turrón de Alicante. Chociaż z pewnością nie dorówna smakiem temu prawdziwemu, warto spróbować go zrobić:
Przepis na turrón de Alicante
Składniki:
– 120g słodkich migdałów
– 40 g miodu
– 2 białka
– 60g cukru
– opłatki lub oblaty
- Upraż migdały w całości (w piekarniku lub na patelni bez oleju).
- Przez 45 minut podgrzewaj w garnku miód na małym ogniu.
- Dodaj do garnka cukier cały czas mieszając masę.
- Ubij na sztywno białka i dodaj je do garnka.
- Dodaj uprażone migdały i wymieszaj całość na bardzo gęstą masę.
- Na dnie formy do pieczenia ułóż opłatki, a następnie wylej na nie gotową masę. Po wygładzeniu jej powierzchni, przykryj całość drugą warstwą opłatków.
- Po ostudzeniu, które powinno trwać do 24h, przysmak jest gotowy do zjedzenia!
SMACZNEGO! 🙂