La Rioja

La Rioja to jedna z najbardziej niedocenianych wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Ten niewielki region tworzy tylko jedna prowincja o tej samej nazwie.

Około 100 – 150 milionów lat temu żyły tam dinozaury, a na miejscu dzisiejszych winnic znajdowały się bagna. W La Rioja, w jednym zakonów, odkryto również pierwszy zabytek literatury języka hiszpańskiego.

Klimat

Pod względem warunków klimatycznych występujących w La Rioja można podzielić tą krainę na dwie części. Na zachodzie panuje klimat oceaniczny, deszcz pada tam dosyć często w porównaniu z południem regionu, a w lecie jest około 20 º C. Zimą temperatura spada maksymalnie do 4 º C. Na wschodzie panuje klimat kontynentalny – miesiące letnie są tam upalne, ale w styczniu temperatura spada nawet poniżej 0 º C.

Najsłynniejsze hiszpańskie wino

W regionie La Rioja produkuje się słynne na całym świecie wino. Pierwsze wzmianki o jego produkcji w tym rejonie pochodzą z czasów rzymskich. Ogromne zasługi na tym polu przypisuję się jednak w szczególności średniowiecznym mnichom, którzy udoskonalili proces i metody obróbki tego trunku. Jeden z pierwszych poetów tworzących w języku hiszpańskim, Gonzalo de Berceo z La Riojy, wychwalał w jednym ze swoich dzieł zalety miejscowego wina. Pod koniec XX wieku winnice z tego regionu Hiszpanii zostały uznane za jedne z najlepszych na świecie.

Obecnie na terenie tego regionu znajduję się ponad 400 upraw winorośli, a w ostatnim czasie rozwinęła się tam enoturystyka (tzw. „turystyka winna”). Wiele z winiarni otworzyło swe podwoje dla zwiedzających. Niektóre z nich, oprócz zwiedzania pomieszczeń związanych z produkcją wina, serwuje też miejscową kuchnię.

Zobacz też: Batalla del vino – winna bitwa w regionie La Rioja

Logroño

Konkatedra w Logroño
Konkatedra w Logroño

Logroño to stolica regionu La Rioja i jednocześnie największe miasto w tej wspólnocie. Słynie ze swojej pięknej Starówki położonej nad rzeką Ebro. Ciekawym obiektem w Logroño jest kościół Santa María del Palacio. Został on wzniesiony w XII wieku na rozkaz króla Alfonsa VII, jednak w XVI wieku przebudowano go całkowicie, przez co nie wiadomo jak pierwotnie wyglądał…

Haro

Haro to miasteczko odległe o 38 km od Logroño. Słynie przede wszystkim z win i winnic, których w okolicy mieści się aż 13. Praktycznie na rogu każdej ulicy od mieszkańców można kupić dobrej jakości trunek. Haro wzbogaciło się na produkcji wina do tego stopnia, że było pierwszym miastem hiszpańskim oświetlanym energią elektryczną! Na malowniczej Starówce uwagę przykuwa wiele zabytków, między innymi stojący przy Plaza de La Paz XVIII – wieczny ratusz. Jest on ozdobiony arkadowymi galeriami autorstwa Juana de Villanueva.

San Millán de la Cogolla

San Millán de la Cogolla to niewielkie miasto położone na stokach Sierra de la Demanda, 738 metrów nad poziomem morza. Miejscowość słynie ze wspaniałych klasztorów, które w 1977 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W średniowieczu zakony były głównymi ośrodkami rozwoju kultury. Mnisi ilustrowali oraz kopiowali różnego rodzaju księgi, a kiedy napotykali problemy z tłumaczeniem tekstów z łaciny – robili obok dopiski w używanym w tym czasie powszechnie języku el romance. W ten właśnie sposób w Monasterio del Suso powstały Glosas Emilianenses, czyli pierwszy zapis sporządzony w języku hiszpańskim.

Do klasztoru warto również zajrzeć ze względu na niezwykle ciekawą architekturę tego miejsca. Powstał on w VI wieku, jednak do XI wieku był rozbudowywany. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w wyglądzie budynku zakonu, który jest mieszkanką różnych stylów architektonicznych: wizygockiego, mozárabe oraz romańskiego.

Odkryj region La Rioja

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna La Rioja składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz również: Batalla del vino.

Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY