Wyspa Amantaní

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Wyspa Amantaní to prawdziwy raj na ziemi, gdzie czas płynie wolniej. Mieszkańcy jednej z wysp jeziora Titicaca z dumą kultywują tu tradycje swoich przodków. 

Wyspa Amantaní należy do peruwiańskiej części andyjskiego jeziora Titicaca, które położone jest na wysokości 3800 m n.p.m. Mieszka tu około 4000 osób, a gospodarka wyspy oparta jest na rolnictwie i turystyce. Warto wiedzieć, że na Amantaní nie ma hoteli ani samochodów. Jednak tamtejsze rodziny z radością dzielą się z odwiedzającymi swoimi domami oraz lokalnymi przysmakami. 

CIEKAWOSTKA: Wyspie Amantaní uroku dodaje obficie rosnąca tam kantuta. Jest to narodowy kwiat Peru

Szczypta historii

W czasach prekolumbijskich ludy Pukara i Lupaka stworzyły na wyspie Amantani tarasy rolne. Ten sposób uprawy roślin kontynuowali Inkowie, którzy w późniejszym czasie przejęli władzę nad tymi terenami. Założyli oni centra obrzędowe, by oddawać cześć Matce Ziemi – „Pachamama”, oraz Ojcu Niebios – „Pachatata”.

Widok rozciągający się z wyspy Amantaní
Widok rozciągający się z wyspy Amantaní

Podczas europejskiej kolonizacji rdzenni mieszkańcy zostali wywłaszczeni ze swoich domów. Po dotkliwej suszy na początku XX wieku potomkowie Hiszpanów zaczęli jednak sprzedawać posiadłości na wyspie Amantaní, a kilka dekad później roku rodowici mieszkańcy odzyskali większą część swojego lądu.

Jak wygląda życie na wyspie Amantaní?

Każdego trzeciego czwartku stycznia na wyspie Amantani odbywa się tradycyjna ceremonia, podczas której mieszkańcy składają dziękczynienie Matce Ziemi i Ojcu Niebios za ich nieustającą opiekę. Codzienne życie skupia się natomiast wokół rolnictwa. Uprawiana jest tutaj kukurydza, jęczmień, komosa ryżowa, bób, fasola oraz ziemniaki.

Charakterystycznym elementem kultury Amantani są barwne, wzorzyste stroje mieszkańców. Odwiedzając tę wyspę, warto zaopatrzyć się w wyroby tekstylne oraz ceramiczne, które wychodzą spod rąk najbardziej utalentowanych wyspiarzy. Z pewnością będą one piękną pamiątką z wyprawy na wyspę jeziora Titicaca.

  

Pozostałe atrakcje w Peru

RodzajNazwa
Atrakcje i zabytkiMachu Picchu, Święta Dolina Inków, Ruiny Sacsayhuaman, Laguna Humantay, Yucay Museo de Cultura Viva, Dzielnica San Blas w Cuzco, Góry Palcoyo, Kopalnia soli w Maras, Laguna Huaypo, Stanowisko archeologiczne Pachacámac, Góra Huayna Picchu, Jezioro Titicaca, Tęczowa góra Vinicunca, Kanion Colca, Rysunki z Nazca, Katedra w Cuzco, Muzeum Złota i Broni w Limie
Miasta i wyspyLima, Cuzco, Wyspy Palomino, Wyspy Ballestas, Wyspa Amantani, 
 

Podstawowe informacje o Peru

Stolica:Lima
Język:Hiszpański
Waluta:Nowy Sol Peruwiański (SOL)
Religia:Katolicyzm

 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne