Strona głównaPeruHuayna Picchu - Niezwykła góra w peruwiańskich Andach

Huayna Picchu – Niezwykła góra w peruwiańskich Andach

To właśnie Huayna Picchu dumnie króluje nad położonymi kilkaset metrów niżej ruinami dawnego miasta Inków, czyli Machu Picchu. Majestatyczna góra wspaniale wpisuje się w tamtejszy krajobraz, który uwielbiają zarówno turyści jak i rodowici Peruwiańczycy.

Huayna Picchu znajduje się na wysokości 2693 metrów nad poziomem morza w peruwiańskich Andach. Nazwa wywodzi się z języka keczua i oznacza „Młody Szczyt”.

Schody śmierci

Takim tytułem mianowano ostatnią i zarazem najbardziej wymagającą część trasy prowadzącej na szczyt. Kamienne schody wykute w skałach kilkaset lat temu przez Inków są strome, dlatego tej wędrówki nie poleca się osobom z lękiem wysokości lub o słabej kondycji fizycznej.

Podczas wspinaczki należy zachować szczególną ostrożność, trzymając się ściany bądź liny – w zależności od pokonywanego akurat fragmentu. Wysiłek włożony w zdobycie szczytu z pewnością zostanie wynagrodzony przez spektakularne widoki na Machu Picchu, rzekę Urubamba oraz inkaskie tarasy rolne.

Fauna i flora

Widok na Zaginione Miasto, Machu Picchu, i górę Huayna Picchu
Widok na Zaginione Miasto, Machu Picchu, i górę Huayna Picchu

Przemierzając wymagające szlaki Huayna Picchu mamy unikalną szansę by podziwiać z bliska andyjskie rośliny i zwierzęta. Wilgotny klimat, a także żyzne ziemie tej góry tworzą znakomite warunki rozwoju dla różnych odmian orchidei, paproci oraz drzew takich jak cedr czy mahoń. Możemy ujrzeć tam również między innymi kolibry, kondory andyjskie oraz lamy. 

Świątynia Księżyca

Ta budowla religijna została wybudowana przez Inków w naturalnej jaskini. Obecnie nie jest znana prawdziwa funkcja tego miejsca, jednak badacze podejrzewają, iż prekolumbijska cywilizacja przeprowadzała w Świątyni Księżyca religijne rytuały. Inkowie wierzyli, iż jaskinie to święte miejsca, które łączą świat ziemski (keczua: „kay pacha”) ze światem umarłych (keczua: „ukhu pacha”).

Informacje praktyczne o Huayna Picchu

  • W wyżej położonych partiach Peru istnieją dwie wyraźnie określone pory roku – deszczowa (od listopada do marca) i sucha (od kwietnia do października). Hiking najlepiej zaplanować na porę suchą, aby niedogodne warunki atmosferyczne nie stanowiły dodatkowego utrudnienia w zdobyciu szczytu.
  • Na szczyt Huayna Picchu może wejść tylko 400 osób dziennie, dlatego rezerwacji należy dokonać z wyprzedzeniem.
  • Bilety na wycieczki trekkingowe na Huayna Picchu warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Do wyboru jest wiele wycieczek z doświadczonymi przewodnikami, którzy pokażą Ci najciekawsze miejsca, odpowiedzą na pytania i zdradzą ciekawostki związane z odwiedzanymi rejonami.
  • Rezerwuj wycieczkę na GetYourGuide

Huayna Picchu na mapie

Odkryj Peru

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY