Wizyta na Wyspach Ballestas i w rezerwacie przyrody Paracas to prawdziwa gratka dla miłośników dzikiej przyrody. Zarówno fauna jak i flora tego wyjątkowego miejsca zachwyci nawet najbardziej wytrawnych pasjonatów wycieczek plenerowych.
Wyspy Ballestas i rezerwat przyrody Paracas położone są na południe od Limy. To imponujące sanktuarium przyrody zajmuje powierzchnię 335 000 hektarów. Świetną bazę wypadową w tamtejsze okolice stanowi miasto portowe Paracas. Jego odległość od Limy wynosi około 250 kilometrów. Jedną z wizytówek rezerwatu są Wyspy Ballestas.
CIEKAWOSTKA: Słowo „paraca” wywodzi się z języka keczua i oznacza „bardzo silny wiatr pacyficzny”. Paraca do tego stopnia związana jest z tym regionem Peru, iż właśnie od niego wzięła się nazwa rezerwatu przyrody, miasta, półwyspu, zatoki oraz preinkaskiej cywilizacji.
Rezerwat przyrody Paracas
Peruwiańskie Ministerstwo Środowiska podaje, że 35% rezerwatu Paracas to stały ląd i wysepki, a pozostałe 65% stanowią wody. Został on stworzony w 1975 roku z inicjatywy rządu, by chronić miejscową przyrodę. Wśród bogatej fauny można wyróżnić: flamingi, kraby, ślimaki morskie, pingwiny Humboldta, uchatki patagońskie, wydraki patagońskie, kotiki południowe, delfiny ciemne i humbaki.
Półwysep Paracas znany jest zarówno z pięknych plaż (np. La Mina Pisco, El Raspón, Playa Supay czy Playa Roja) jak i z licznych śladów pozostawionych przez starożytne cywilizacje, które zamieszkiwały te tereny od około 700 r. p.n.e. do około 100 roku naszej ery. Najciekawsze odnalezione w tym miejscu artefakty możemy podziwiać w Muzeum Paracas (hiszp. Museo de Sitio Julio C. Tello de Paracas).
CIEKAWOSTKA: Zagadkę dla naukowców stanowi niespełna dwustumetrowy geoglif, zwany Kandelabrem z Paracas, który znajduje się na zboczu jednego z tamtejszych klifów. Półwysep znany jest również z pięknych plaż – La Mina Pisco, El Raspón, Playa Supay czy Playa Roja.
Wyspy Ballestas
Wyspy Ballestas stanowią punkt kulminacyjny większości wycieczek do rezerwatu przyrody Paracas. Archipelag położony na Oceanie Spokojnym składa się z trzech wysp – Południowej (hiszp. Isla Ballesta Sur), Centralnej (hiszp. Isla Ballesta Centro), a także Północnej (hiszp. Isla Ballesta Norte).
Są one środowiskiem naturalnym dla tysięcy ssaków i ptaków – pingwinów Humboldta, lwów morskich, pelikanów, delfinów, rybitw wąsatych oraz uchatek patagońskich. Wyspy Ballestas możemy podziwiać tylko i wyłącznie z łodzi. Nie istnieje możliwość pływania z tamtejszymi zwierzętami, ani spacerowania po samych wyspach.
CIEKAWOSTKA: Jeśli marzy Ci się pływanie w towarzystwie lwów morskich, odwiedź Wyspy Palomino, które również znajdują się na wodach Peru.
Warunki atmosferyczne
Ze względu na położenie geograficzne na terytorium rezerwatu panuje dość ciepły klimat. Średnia temperatura roczna wynosi około 18℃, oscylując pomiędzy 22℃ w lutym, a 15℃ w sierpniu.
Deszcze występują rzadko, natomiast charakterystyczne dla tego miejsca są silne wiatry, znane również jako „paracas”. Wybierając się w rejs na wyspy Ballestas warto zabrać ze sobą odzież chroniącą przed zimnem, nawet jeśli w porcie panuje przyjemna temperatura.
Informacje praktyczne
- Bilety na wycieczki na Wyspy Ballestas warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Do wyboru jest wiele wycieczek z doświadczonymi przewodnikami, którzy pokażą Ci najciekawsze miejsca, odpowiedzą na pytania i zdradzą ciekawostki związane z odwiedzanymi rejonami.
- Rezerwuj wycieczkę na GetYourGuide