Zamora – Miasto sztuki romańskiej

Niektórzy mówią, że to „romańskie miasto”. A to ze względu na dużą ilość zabytków sztuki romańskiej (m.in. ponad 20 kościołów), jakie nagromadzone są w tym miejscu.

Zamora usytuowana jest w północno-zachodniej części Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Kastylia i León. Najbardziej klimatyczną częścią miasta jest oczywiście starówka. Ogromna ilość zabytków, jakie się na niej znajdują wpłynęła na to, że zyskały one miano zbioru obiektów o znaczeniu historyczno-artystycznym. Przechadzka po Starym Mieście Zamory to podróż do czasów średniowiecza i renesansu.

Zamora i jej Wielki Tydzień

Semana Santa (tłum. Wielki Tydzień) to święto, które praktycznie w całej Hiszpanii obchodzone jest niezwykle uroczyście. W przypadku Zamory nabiera to jeszcze większego rozmachu. Dowodem na to jest chociażby fakt, że obchody Semana Santa w Zamorze od 1986 r. noszą miano Międzynarodowego Wydarzenia o Znaczeniu Turystycznym.

O ogromnej popularności tego święta może też świadczyć fakt, że poświęcono mu specjalne muzeum – Muzeum Wielkiego Tygodnia (Museo de Semana Santa de Zamora). Teraz już pewnie nie zdziwi Cię to, że najlepszą porą na odwiedziny w tym hiszpańskim mieście jest właśnie Wielkanoc!

Mimo oczywistych religijnych korzeni, Wielki Tydzień w Zamorze to także wydarzenie o znaczeniu kulturalnym i społecznym. Jest to jedyny okres w roku, gdy ilość ludzi na ulicach (zarówno mieszkańców, jak i turystów) wzrasta kilkukrotnie. Atmosfera w tych dniach pełna jest zadumy, a zdaniem niektórych – graniczy wręcz z fanatyzmem religijnym. W rzeczy samej, to dosyć niecodzienny widok, gdy przez ulice nieustannie przetaczają korowody procesji. Biorąc pod uwagę charakterystyczny ubiór członków bractw organizujących procesje (niektórzy porównują go niesłusznie z ubiorem Ku Klux Klan), to taki widok może naprawdę budzić zdumienie!

Wielkanocne tradycje kulinarne w Zamorze

Zamora ma także swoją tradycję kulinarną związaną z obchodami Semana Santa. Stałym elementem jest zupa z czosnku, którą podaje się rankiem w Wielki Piątek. Z kolei w Wielkanocną Niedzielę popularne jest danie „dos y pingada”, czyli dwa jajka podawane ze smażoną szynką i tostem. Wśród innych tradycyjnych potraw, jakie warto spróbować w tym czasie, znajdziemy także: bacalao a la tranca (danie z dorsza), ajo arriero (w roli głównej: czosnek) oraz aceitada (rodzaj ciastek).

Kościoły w Zamorze

Jest ich tak wiele, że aby opisać je wszystkie, przydałby się osobny artykuł. Faktem jest jednak, że wrażenie robi nie tylko ilość kościołów, jakie znajdziemy w tym mieście, ale także ich znakomity stan, w którym większość z nich zachowała się do dzisiaj. Zabytki sakralne, jakimi może pochwalić się Zamora, pochodzą z czasów średniowiecza. Nawet jeśli nie masz zamiaru przyglądać się dokładnie każdemu z nich, to mijając je, warto na chwilę przystanąć, by zobaczyć znakomity kunszt tej architektury.

Kościół Iglesia de San Pedro, Zamora
Kościół Iglesia de San Pedro, Zamora

Trasę zwiedzania warto zacząć od starówki, bo to właśnie tutaj znajdują się najchętniej odwiedzane przez turystów kościoły:

  • Iglesia de San Pedro y San Ildefonso
  • Iglesia de San Claudio de Olivares
  • Iglesia de San Isidoro
  • Iglesia de Santiago de los Caballeros
  • Iglesia de La Magdalena
  • Iglesia de San Cipriano
  • Iglesia de Santa Lucía
  • Iglesia de San Andrés
  • Iglesia de San Esteban
  • Iglesia de Santa María la Nueva

Katedra El Salvador

To najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście Zamora, który został wybudowany w drugiej połowie XII wieku. Jego forma jest bardzo prosta – katedra zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego i posiada układ trójnawowy. Charakterystyczną częścią świątyni jest jej kopuła pokryta zdobieniami przypominającymi rybie łuski. To niezwykle nowatorskie (jak na średniowieczną architekturę) rozwiązanie stało się nieoficjalnym symbolem całego miasta.

Katedra El Salvador, Zamora
Katedra El Salvador, Zamora

Zwiedzanie Katedry El Salvador można połączyć z wizytą w znajdującym się przy niej Muzeum Katedralnym. Zostało ono otwarte w 1926 roku, a jego celem jest ochrona i prezentacja dzieł stanowiących własność katedry, jak i eksponatów należących do innych parafii. Warto dodać, że największą popularnością wśród odwiedzających cieszy się kolekcja pięknych, ręcznie wyrabianych gobelinów z XV i XVI wieku.

Zimowe maskarady w prowincji Zamora

To jedne z tych rzadkich i wspaniałych przykładów na to, jak tradycja kulturowa potrafiła przez wieki przetrwać na Półwyspie Iberyjskim.

W grudniu i w styczniu (w niektórych miastach także jesienią) cała prowincja Zamora staje się miejscem serii tradycyjnych festynów, które odwołują się do dawnych korzeni i symboliki. Wszystkie związane są z przesileniem zimowym, a niektóre z nich – trwają aż do karnawału. A co stanowi największą atrakcję podczas zimowych maskarad? Oczywiście stroje!

Historia tych festiwali jest związana ze znajdującą się nieopodal Galicją oraz Portugalią. Głównym przedstawieniem, które reprezentują poszczególne przebrania, są diabły. Biegają one po ulicach, skaczą, zaczepiają przechodniów i zapraszają ich do przyłączenia się do wspólnej zabawy. Często jest to młodzież, która nie waha się używać instrumentów, dzwonków czy imitacji trójzębów, by zaczepić, rozbawić lub przestraszyć swoje „ofiary”.

Odkryj region Kastylia i León

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón, Szlak Ruta del Ceres.

Booking.com
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY