Strona głównaChileCajón del Maipo

Cajón del Maipo

Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie warto wybrać się, chcąc poznać andyjską naturę w najczystszej postaci? A może marzycie o relaksie w gorących źródłach z widokiem Andy? Wszystko to (a nawet więcej) czeka na Was w Cajón del Maipo, zwanym „zielonymi płucami” stolicy Chile!

Cajón del Maipo to malowniczy kanion ulokowany w sercu Andów, około 50 kilometrów od Santiago. Jak można spędzać tam czas? Na przykład szusując na nartach, uprawiając trekking, wspinaczkę górską czy jazdę konną. Miłośnicy przyrody będą mieli tam niesamowitą okazję na wypatrywanie charakterystycznych dla tego regionu świata ptaków. Mowa tutaj o zagrożonych wyginięciem kondorach wielkich, a także o myszołowcach, których łacińska nazwa brzmi „Parabuteo unicinctus”, dlatego też nie należy ich mylić z myszołowami.

San José de Maipo 

Niewielkie miasteczko ulokowane w Regionie Metropolitalnym Santiago stanowi znakomitą bazę wypadową do wszystkich okolicznych atrakcji turystycznych. Zostało ono założone w 1792 roku na mocy postanowienia gubernatora Chile i późniejszego wicekróla Peru – Ambrosio O’Higginsa. San José de Maipo od Santiago dzieli około 50 kilometrów. 

Wulkan San José

Sięgający aż 5856 m n.p.m. stratowulkan należy zarówno do Chile i Argentyny, jako że znajduje się na granicy tych państw. Jest aktywny, ale nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla populacji. Jego ostatnią erupcję zanotowano w 1960 roku.

Idealnym czasem na trekking w Cajón del Maipo jest pora sucha, która trwa od października do maja. Niestety, przez resztę roku opady atmosferyczne mogą utrudnić wędrówkę. Widoki, które rozciągają się ze szczytu wulkanu San José zapierają dech w piersiach i niewątpliwie są godne utrwalenia na fotografiach z podróży. 

Wulkan San José
Wulkan San José

El Morado

Jest to obszar chroniony przez organizację CONAF (hiszp. La Corporación Nacional Forestal), która bezpośrednio podlega chilijskiemu rządowi. El Morado charakteryzuje się ogromnym bogactwem przyrodniczym. Dzika flora i fauna sprawiają, że miłośnicy natury pokochają ten zakątek Cajón del Maipo. Trekking, wspinaczka górska czy jazda konna to tylko niektóre ze sposobów na cieszenie się andyjskimi krajobrazami.  

Gorące źródła Colina 

Gorące źródła Colina  to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych tego regionu Chile. Kąpiel w gorących źródłach, z których roztaczają się niesamowite widoki na Andy, z pewnością będzie miłym wypoczynkiem po aktywności wymagających wysiłku fizycznego. Te andyjskie termy składają się z kilku naturalnych basenów. Wypełnia je bogata w minerały woda o temperaturze od 25°C do 55°C. 

Gorące źródła Colina
Gorące źródła Colina

Zbiornik zaporowy El Yeso

Położony na wysokości około 3000 m n.p.m. El Yeso to prawdziwa gratka dla miłośników fotografii. Turkusowe wody zbiornika wraz z andyjskimi szczytami tworzą krajobraz zapierający dech w piersiach, który warto uwiecznić na zdjęciach. Jednak El Yeso spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale też praktyczną. Dlaczego? Należy wiedzieć, że stanowi on główne źródło wody pitnej dla Santiago liczącego 6 milionów mieszkańców. 

Zbiornik zaporowy El Yeso
Zbiornik zaporowy El Yeso

Informacje praktyczne

Cajón del Maipo na mapie

Odkryj Chile

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY