Tym razem będzie o miejscu wyjątkowym zarówno ze względu na widoki, jak i z uwagi na niespotykaną historię, która się za nim kryje!
Las Médulas to mała wioska w regionie Kastylia i León. Prawdopodobnie nikt z Was by o niej nie usłyszał, gdyby nie znajdująca się w tym miejscu dawna rzymska kopalnia złota. W czasach Imperium Rzymskiego była to największa tego typu kopalnia pod gołym niebem. Dziś złoto w tym miejscu nie jest już wydobywane, za to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście na własną rękę zwiedzili to niesamowite miejsce.
CIEKAWOSTKA: Kopalnie złota Las Médulas w 1997 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 2002 roku noszą miano Pomnika Przyrody.
Jak Rzymianie wydobywali złoto w Las Médulas?
Jeśli wyobrażacie sobie dobrze zbudowanych, krępych mężczyzn dzierżących w dłoniach kilofy i wydobywających w ten sposób złoty kruszec, to muszę Was rozczarować. Po pierwsze przy wydobywaniu złota w Las Médulas pracowali rzymscy więźniowie, niewolnicy i jeńcy. Wielu z nich nie było przygotowanych do tak ciężkiej pracy, co skutkowało wysoką śmiertelnością.
Po drugie – do wydobycia złota w Las Médulas wykorzystywano sieć tuneli, przez które przepuszczano wodę. To właśnie drążeniem tego typu kanałów zajmowali się robotnicy. Ważna była nie tylko ich głębokość i szerokość, ale i kąt nachylenia. Oprócz samych tuneli, rzymscy inżynierowie opracowali także kilka innych metod, które pozwalały zwiększyć efektywność wydobycia. Jedną z nich było tworzenie sztucznych zbiorników, w których gromadziła się woda. Wytwarzane w takich miejscach ciśnienie pozwalało zwiększyć oddziaływanie wody na skałę. Do doprowadzania wody wykorzystywano także akwedukty, które transportowały ciecz nawet z bardzo odległych rejonów.
Ostatecznie cała sieć wodna pozwalała na wymywanie skał, osłabianie ich, a w efekcie – zapadanie się ich boków. Uzyskiwany w ten sposób, zabrudzony jeszcze kruszec przepuszczano następnie przez wyłożone gałęziami i łodygami sita. Pozwalało to wyłapać drobne ziarenka złota. Ostatnim etapem było spalanie wspomnianych wcześniej łodyg i gałęzi i odzyskiwanie pozostałych drobinek złota z popiołów.
CIEKAWOSTKA: Pliniusz Starszy (rzymski historyk i naukowiec) opisywał, że wydobywanie pereł z dna morza było mniej ryzykowne, niż wydobywanie złota w kopalniach Las Médulas.
Las Médulas w liczbach
- Rzymska kopalnia złota w Las Médulas rozpoczęła swoją działalność około 25 roku p.n.e. podczas panowania Oktawiana Augusta i była wykorzystywana przez trzy kolejne wieki.
- Głębokość niektórych tuneli w Las Médulas wynosi nawet 40 metrów.
- Historycy szacują, że przy wydobyciu złota pracowało około 10 tys. ludzi. Z drugiej strony Pliniusz Starszy opisuje, że ich liczba sięgała nawet 60 tys.
- System hydrauliczny wymyślony przez Rzymian (łac. ruina montium) do wydobywania złota w Las Médulas był w starożytności najbardziej innowacyjną tego typu metodą. Łączna długość stworzonej w ten spsoób sieci kanalizacyjnej wynosiła około 300 km.
- Przypuszcza się, że w 1 tonie skały w Las Médulas znajdowano około 3 gramy złota.
- W czasach funkcjonowania kopalni Rzymianie wydobyl około 1600 ton złota.
Zwiedzanie Las Médulas
Lato to najlepszy okres na zwiedzanie Las Médulas. Dobra pogoda przyda Wam się, by uniknąć deszczu i błota. Bilety wstępu kupicie na miejscu w Centrum Informacji Turystycznej. Tam też otrzymacie mapę z różnymi trasami do wyboru oraz będziecie mieli okazję oglądnąć film, pokazujący, w jaki sposób Rzymianie wydobywali złoto w Las Médulas.
Na trasie wycieczki możecie odwiedzić nie tylko dawne kopalnie złota i wydrążone w nich tunele, ale także punkty widokowe. Ten najbardziej polecany to Mirador de Orellan. Roztacza się z niego niesamowita panorama na połyskujące w słońcu złote góry.
Las Médulas – Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Las Médulas możecie kupić na miejscu w Centrum Informacji Turystycznej.
- Godziny otwarcia: od października do marca od 11:00 do 18:00. Od kwietnia do września od 11:00 do 20:00. UWAGA: Między 14:00 a 16:00 Centrum Informacji Turystycznej jest nieczynne ze względu na sjestę.
- Adres: C/ General s/n. Las Médulas (Carucedo). 24442 León
Las Médulas na mapie
Odkryj region Kastylia i León
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón, Szlak Ruta del Ceres.