Nauka hiszpańskiego z audio kursem

Wiele osób może mieć wątpliwości, co do tego, czy nauka hiszpańskiego z audio kursem jest skuteczna. Mnie udało się to sprawdzić na własnej skórze.

Nigdy nie byłam w 100% przekonana do tej formy ćwiczenia języka. To co budziło moje obawy, to czy rzeczywiście będę w stanie wystarczająco mocno skupić się na głosie lektora (według wszelkich testów predyspozycji zdecydowanie pretenduję do bycia kinestetykiem i dotykowcem, a nie słuchowcem) oraz czy w ogóle znajdę w ciągu dnia chwilę, którą będę przeznaczać tylko na tę formę nauki. Rzeczywistość okazała się dość zaskakująca.

Pierwsze kroki

To nic nowego, że szereg codziennych obowiązków może być przytłaczający, a wygospodarowanie dodatkowych 30 minut dziennie na naukę hiszpańskiego graniczy nieraz z cudem. Zdawałam sobie sprawę z tego, że nie rozciągnę bardziej ani poranka, ani popołudnia. Pozostały wieczory i weekendy.

Nauka hiszpańskiego z audio kursem // Hispanico.pl

Ulubiona kawa, fotel, słuchawki z audio kursem na uszach i… zaczynamy! Pierwsze minuty zapowiadały się całkiem przyzwoicie. Wraz z upływem kolejnych czułam jednak spadek koncentracji. Po kwadransie raz po raz przewijałam fragmenty nagrania, próbując skupić się na nowo. Wszystko to na nic! Czułam, że w ten sposób niewiele osiągnę…

Nauka hiszpańskiego podczas jazdy samochodem

Budzący się do życia nowy dzień przywiódł mi na myśl inny pomysł. Wsiadając o poranku do samochodu, wrzuciłam do odtwarzacza płytę z kursem. I tak, to okazało się strzałem w dziesiątkę! Potrzebuję około 20 minut, aby dotrzeć z domu do biura. Gdy wziąć pod uwagę podróż powrotną, mogłam w efekcie spędzać 40 min dziennie, ucząc się hiszpańskiego przy okazji.

Nauka hiszpańskiego z audio kursem // Hispanico.pl

To co pozytywnie mnie zaskoczyło, to że omawiany audio kurs został stworzony w taki sposób, że dołączona do niego książka nie jest jego niezbędnym elementem. Siłą rzeczy w samochodzie nie byłam w stanie do niej zaglądać, a mimo to nie czułam z tego powodu żadnych ograniczeń.

Na dużą pochwałę zasługują też liczne ćwiczenia na słuchanie ze zrozumieniem oraz poprawną wymowę. Choć początkowo mówienie do siebie na głos w samochodzie (tj. powtarzanie za lektorem lub odpowiadanie na jego pytania) może wydawać się dziwne, to w końcu co ciekawszego można robić, stojąc w korku, czy przemierzając ulice pełne desperacko pędzących samochodów?

Być może zastanawia Was, czy skupienie uwagi na nauce, nie zmniejsza koncentracji za kierownicą. W moim przypadku było zupełnie odwrotnie. To właśnie fakt, że prowadzenie samochodu wymaga sporej koncentracji sprawił, że byłam w stanie z bardzo dużą skutecznością słuchać audio kursu. Przypuszczam, że działa to na podobnej zasadzie, jak rozmowa przez zestaw głośnomówiący podczas jazdy. Wtedy też z jednej strony koncertujemy się na drodze, ale z drugiej – jesteśmy w stanie prowadzić normalną konwersację z drugą osobą.

Jedyną rzeczą, która bardzo negatywnie wpływała na moją naukę hiszpańskiego podczas jazdy samochodem, było nastawienie. Gorszy humor czy stresujący dzień dekoncentrowały mnie do tego stopnia, że nie byłam w stanie skupić myśli na słuchanych lekcjach. Jeśli więc chcielibyście spróbować tej metody na swojej skórze, najpierw uzbrójcie się w optymizm i uśmiech na twarzy!

Nauka hiszpańskiego podczas biegania

To druga forma nauki z audio kursem, która sprawdziła się znakomicie! Choć nie chciałabym wpadać w przesadną euforię, to nie da się ukryć, że wysiłek fizyczny podczas nauki języka dostarcza takiej dawki adrenaliny, której prawdopodobnie nie sposób szukać w żadnej innej metodzie.

Połączenie dwóch skrajnie różnych aktywności (fizycznej i intelektualnej) nie jest w Polsce popularne, ponieważ nie jest to forma nauki, którą moglibyśmy wynieść ze szkoły. Istnieje jednak wiele badań, które potwierdzają teorię, że ćwiczenia fizyczne w bardzo dużym stopniu pozytywnie wpływają na rozwój umiejętności językowych.

Kilka słów o książce

Choć przedstawiany audio kurs PONS zawiera także książkę, to tak jak wspomniałam już wcześniej – nie jest ona niezbędna do tego, aby skutecznie uczyć się hiszpańskiego.

Nauka hiszpańskiego z audio kursem // Hispanico.pl

Może być ona przydatna w sytuacjach, gdy zagadnienia gramatyczne, dialogi lub wybrane frazy nie są dla Was do końca zrozumiałe lub chcielibyście je dodatkowo przećwiczyć. Wszystko to co usłyszycie na płycie jest bowiem czytelnie przedstawione również w książce.

Na uwagę zasługuje także jej niewielki format (14×14 cm), dzięki czemu zmieści się praktycznie w każdej torebce, czy plecaku.

Podsumowanie

Jeśli nadal wahacie się, czy nauka hiszpańskiego z audio kursem jest skuteczna, nie pozostaje Wam nic innego, jak sprawdzić to na własnej skórze. Mam nadzieję, że przykładowe metody nauki, jakie przedstawiłam powyżej, okażą się dla Was również przydatne. A jeśli nie – zawsze możecie stworzyć własne i podzielić się nimi w komentarzach, do czego gorąco zachęcam.

Przedstawiony w artykule audio kurs „Hiszpański. Słuchaj i mów” możesz kupić tutaj >

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

  1. Niestety, nie mogę znaleźć na stronie pons kursu, o którym piszesz (dla średnio-zaawansowanych). Jest tylko dla początkujących…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.