O tym, że Galicja należy do tzw. Zielonej Hiszpanii wie każdy turysta, który odwiedza ten region. Są jednak takie zakątki, które trudno opisać w kilku słowach.
Ribeira Sacra nazywana jest najpiękniejszym rejonem Galicji. To tutaj koryto rzeki Sil tworzy naturalną granicę pomiędzy prowincjami Ourense i Lugo. W pierwszej kolejności zachwycają więc widoki. Potężne, majestatyczne góry porośnięte lasami, ale też winoroślą. Takich krajobrazów się nie zapomina.
Święta Riwiera i opuszczone klasztory
Urlop w Ribeira Sacra ma sens wtedy, jeśli wybierasz się tutaj co najmniej na kilka dni. Tylko w ten sposób dasz sobie szansę na prawdziwe odkrycie tej części Galicji. Największą atrakcją są dziesiątki średniowiecznych kościołów i aż 18 klasztorów. To głównie z ich powodu region ten nazwano Ribeira Sacra, czyli Święta Riwiera. San Estevo de Ribas de Sil to największy klasztor w tym rejonie, który został założony w X wieku.
Zaskakująca jest nie tylko jego historia i architektura, ale także to, że dziś pełni on funkcję hotelu. By spędzić noc w Parador de Santo Estevo za pokój przyjdzie nam zapłacić od 500-1300 zł. Cena nie mała, ale ile razy w życiu masz okazję przespać się w klasztornych murach sprzed tysiąca lat?
Takich miejsc jak Parador de Santo Estevo jest więcej. Przykładowo hotel Palacio de Sober powstał ruinach pałacu z XVII wieku, a hotel Rectoral de Castillon został przekształcony z dawnego domu dla księży. Szukając kompletnej ucieczki od rzeczywistości, odwiedź natomiast Casa da Vila (niewielki, kamienny dom liczący aż 250 lat) lub położony w górach hotel O Remanso Dos Patos.
Doskonałe wino z Ribeira Sacra
Ribeira Sacra to także region o wielowiekowej tradycji winiarskiej. Kiedyś trudnili się tym mnisi z okolicznych klasztorów. Dziś piękne, tarasowe winnice pełnią także funkcję atrakcji turystycznej. Wiele z nich można zwiedzić, wziąć udział w pokazach wyjaśniających specyfikę uprawy winorośli w Ribeira Sacra oraz kupić wytwarzane w tych miejscach wina.
Charakterystyczną cechą winnic w tym regionie jest to, że podczas zbiorów wykorzystywana jest tylko siła ludzkich rąk (i nóg). Strome zbocza uniemożliwiają wykorzystanie specjalistycznych maszyn, które ułatwiłyby zbiory i zwiększyłyby wydajność. Tak trudne warunki wpływają też niestety na to, że winobranie w tym miejscu uważane jest za jedno z najniebezpieczniejszych na świecie.
Odkryj Galicję
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.