Strona głównaKultura HiszpaniiSztukaSalvador Dalí - Ojciec surrealizmu

Salvador Dalí – Ojciec surrealizmu

Malarz, rzeźbiarz, pisarz, filmowiec, urodzony ekscentryk i jedna z największych postaci w sztuce XX wieku.

Salvador Dalí to artysta obok którego nie da się przejść obojętnie. Ten szalony indywidualista przez jednych uważany jest za geniusza, przez innych zaś za dziwaka o monstrualnym ego. Pewne jest, że jego postać jest tak samo ekscentryczna, jak i skomplikowana.

Dzieciństwo i kariera

Salvador Dalí urodził się w 1904 roku w miejscowości Figueres w Katalonii. Jego narodziny miały miejsce 9 miesięcy po śmierci brata, którego nigdy nie poznał. Gdy Dalí miał 5 lat, rodzice powiedzieli mu, że jest kolejnym wcieleniem brata (w co malarz wierzył do końca życia).

Już w wieku 10 lat lat Salvador Dalí zaczął uczęszczać na lekcje rysunku. Kilka lat później wystawiał swoje prace. W 1921 artysta rozpoczął studia w madryckiej Akademii Sztuk Królewskich, został z niej z jednak wydalony. Dalí uważał bowiem, że posiada większe kompetencje i zdolności, niż jego nauczyciele.

Wkrótce potem artysta postanowił przenieść się do Paryża, gdzie jego kariera nabrała rozpędu. Dzięki Joanowi Miró został przyjęty do grona surrealistów, z którego później został jednak wykluczony między innymi za popieranie faszyzmu. Konflikt Dalego z André Bretonem, przywódcą surrealistów, był głośny i trwał wiele lat. W szybkim tempie, również dzięki swojemu ekscentrycznemu stylowi bycia, Dalí zyskał rozgłos i popularność. W trakcie II wojny światowej wraz z żoną wyprowadził się do USA, aby później powrócić do rodzinnej Katalonii i Francji.

Twórczość

Choć Salvador Dalí był człowiekiem wszechstronnym, główną część jego artystycznej działalności stanowiło malarstwo. Katalończyk uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli surrealizmu, mimo że na samym początku swojej kariery interesował się impresjonizmem. Do jego najsłynniejszych dzieł należą między innymi Trwałość Pamięci, Płonąca Żyrafa czy Kuszenie Świętego Antoniego. Częstymi motywami przewijającymi się w jego obrazach była jego żona (Gala) i ukochana miejscowość Dalego – Port Lligat.

Artysta zajmował się także rzeźbiarstwem i rysunkiem oraz spełniał się filmowo (mowa tu o słynnym Psie andaluzyjskim – surrealistycznym filmie stworzonym wraz Luisem Buñuelem).

Dali nigdy nie krył swojego zamiłowania do pieniędzy. W związku z tym nie gardził także projektami bardziej komercyjnymi. Niewiele osób wie, że to właśnie on jest twórcą logo lizaków Chupa-Chups. Jako malarz surrealista, Dalí cechował się niezwykła wyobraźnią, a w swojej twórczości inspirował się między innymi psychoanalizą Freuda, nauką, a nawet fizyką kwantową!

Salvador Dalí w życiu prywatnym

Miłością życia malarza była zdecydowanie jego żona, Gala. Starsza od niego o 10 lat Rosjanka porzuciła dla artysty swojego ówczesnego męża – francuskiego poetę Paula Éluarda. Gala była nie tylko żoną, przyjaciółką i opiekunką Salvadora Dalí, ale też jego największą muzą – poświęcił jej znaczną ilość dzieł, między innymi Madonna z Port Lligat.

Podczas wieloletniego małżeństwa Gala często wdawała się w romanse i zdradzała malarza także ze swoim byłym mężem. Dalí jednak pozwalał żonie na wszystkie ekscesy. Do tej pory krążą plotki na temat orientacji seksualnej artysty – wiele osób twierdziło jakoby Dalí był gejem. Katalończyk miał być też impotentem i posiadać lęk przed kobiecymi narządami rozrodczymi. Tego typu informacje trudno jednak dziś zweryfikować, tym bardziej że miałyby one znikome znaczenie dla całego dorobku artystycznego, który pozostawił za sobą Dalí.

Ostatnie lata i śmierć

Po śmierci ukochanej Gali w 1982 roku, Dalí coraz bardziej podupadał na zdrowiu. Rok później namalował swój ostatni już obraz, Jaskółczy ogon. Nie radząc sobie ze śmiercią żony, pogrążał się w swoim szaleństwie, wmawiając sobie między innymi nieśmiertelność lub odwadniając się w celu wywołania sztucznej hibernacji.

23 stycznia 1989 roku zmarł z powodu niewydolności serca. Jego ciało pochowano w krypcie w Muzeum Salvador Dalí w Figueres, która dostępna jest także dla wszystkich osób zwiedzających to miejsce.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY