Strona głównaDominikanaWyspa Saona - Palmowy Raj Dominikany

Wyspa Saona – Palmowy Raj Dominikany

Zwłaszcza gdy za oknami pogoda nas nie rozpieszcza, lubimy wędrować myślami do miejsc, które przypominają nam raj na ziemi. Pozwólcie więc, że przenieśmy się teraz na chwilę do jednego z nich i poznajmy bliżej pewną wysepkę oblewaną przez wody Morza Karaibskiego. Gotowi?

Wyspa Saona (hiszp. Isla de Saona) zalicza się do terytorium Republiki Dominikany i wchodzi w skład tamtejszej prowincji La Altagracia. Choć jej powierzchnia nie imponuje, to spektakularne widoki sprawiają, że jest ona jednym z miejsc must-see, gdy wybieramy się do Dominikany. Szczyci się przepiękną turkusową wodą, białym piaskiem, a także cudowną florą i fauną. Niezależnie, czy podróżujesz z drugą połówką, przyjaciółmi, rodziną lub solo – wyspa Saona to destynacja turystyczna, wobec której nie sposób przejść obojętnie. Co warto więc wiedzieć na temat wyspy Saona?

Odkrycie wyspy Saona przez Europejczyków

Lokalizacja wyspy Saona sprawiła, że już w XV wieku została zlokalizowana przez Krzysztofa Kolumba i jego załogę. Dlaczego? Znajduje się ona zaledwie kilkanaście kilometrów od południowo wschodniego wybrzeża wyspy Haiti (wcześniej Hispanioli), na której w 1492 roku zderzyły się dwa światy…

Podczas drugiej podróży Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1493-1496) europejskiemu konkwistadorowi towarzyszył Michele Cuneo, pochodzący z… Savony w Ligurii – pięknym regionie Italii. Brzmi znajomo? Nowo odkryta wysepka zaliczająca się obecnie do Dominikany została nazwana na cześć rodzinnego miasta kompana Krzysztofa Kolumba.

Saona - Wyspa Dominikany
Saona – Wyspa Dominikany

WARTO WIEDZIEĆ: Mówi się, że Krzysztof Kolumb podczas podróży szukał bezpiecznego miejsca, aby przeczekać nadchodzący sztorm i tym trafem padło na jedną z wysp na Morzu Karaibskim – Saonę.

Jak dotrzeć na wyspę Saona?

Na wstępie muszę zaznaczyć, że wypad na wyspę Saona na własną rękę nie jest możliwy. Spieszę jednak z informacją, że mamy do wyboru środki transportu organizowane, m.in. katamaran lub motorówka. Skorzystajmy więc z usług doświadczonych przewodników, którzy znają ten teren jak własną kieszeń. Warto też dodać, iż najpopularniejsze bazy wypadowe na wyspę Saona to: Punta Cana, Bayahibe i La Romana (miasto i prowincja o tej samej nazwie, sąsiadujące z prowincją La Altagracia).

Na południowym wybrzeżu Dominikany leży wyspa Saona, która słynie z pięknych plaż i lazurowego morza
Na południowym wybrzeżu Dominikany leży wyspa Saona, która słynie z pięknych plaż i lazurowego morza

Katamaran będzie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy podczas podróży cenią sobie możliwość kontemplowania okolicznej natury, a uwierzcie mi – będzie co podziwiać! Warunki w czasie takiego rejsu charakteryzują się większym komfortem, zawsze można coś przekąsić albo napić się czegoś orzeźwiającego, a niekiedy również leżaki są do naszej dyspozycji. Musimy jednak liczyć się z faktem, że wypad katamaranem wiąże się z dłuższą podróżą (od 2 do 3 godzin), w zależności skąd startujemy.

WARTO WIEDZIEĆ: Standardowy czas trwania wycieczki na Saonę wynosi od 2 do 12 godzin.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli podróżujesz z dziećmi, zdecydowanie lepiej wybrać rejs na Saonę katamaranem. Długa jazda motorówką jest dla maluchów jeszcze bardziej uciążliwa niż dla dorosłych.

Głównymi zaletami wybrania się na wyspę Saona motorówką wydają się krótszy czas podróży (od 30 do 60 minut), a także niższa cena takiego wypadu. Myślę, że tę opcję polubią ci, którzy chcieliby poczuć nutkę adrenaliny! Niestety, noszenie kapoka przy iście karaibskiej pogodzie w pewnym momencie może stać się drażniące i odebrać odrobinę frajdy z przebywania w tak urokliwym miejscu.

Atrakcje turystyczne na wyspie Saona

Tropikalną Saonę często porównuje się z rajem na ziemi. Skosztujemy tam mleka kokosowego prosto z drzew, których liście dostojnie kołyszą się nad brzegiem Morza Karaibskiego, poczujemy na skórze wspaniałe promienie słońca, pospacerujemy po białych plażach i popływamy w ciepłej, krystalicznej wodzie. Czego chcieć więcej? No właśnie…

Wyspa Saona z lotu ptaka
Wyspa Saona z lotu ptaka

Mówiąc o wyspie Saona nie sposób pominąć faktu, że w ostatnich latach została ona nieco skomercjalizowana, co może nie być w smak tym, którzy kochają odkrywanie prawdziwie dziewiczych miejsc.

Kąpiel w naturalnym basenie

W drodze na wyspę Saona znaczna większość wycieczek zatrzymuje się przy Piscina Natural, czyli „Naturalnym Basenie”, gdzie w sięgającej do pasa, krystalicznej wodzie z bliska przyjrzymy się… rozgwiazdom! Pamiętajmy jednak, iż nie wolno jednak wyjmować tych zwierząt z naturalnego dla nich środowiska, aby nie zagrozić im śmiercią.

Ulokowane niedaleko od brzegu kąpielisko to idealne miejsce do relaksu w blasku karaibskich promieni słońca
Ulokowane niedaleko od brzegu kąpielisko to idealne miejsce do relaksu w blasku karaibskich promieni słońca

WARTO WIEDZIEĆ: Wyspa Saona jest częścią dominikańskiego Parku Narodowego Cotubanamá (znanego też jako Parque Nacional del Este). Nie zapominajmy więc o zachowaniu szczególnej dbałości o tamtejsze środowisko naturalne.

Wyspa Saona – najpiękniejsze plaże

Do najpiękniejszych miejsc na wyspie Saona zaliczamy m.in. plażę Isla Saona (hiszp. Playa Isla Saona), plażę El Toro (hiszp. Playa El Toro), oraz plażę Canto de la Playa (hiszp. Playa Canto de la Playa). Dodajmy, że na stałe wyspę zamieszkuje kilkaset osób, a na terenie wyspy znajdują się dwie wioski zapewniające skromną infrastrukturę turystyczną.

Znajdziemy tam ekologiczne domki (niektóre z nich do wynajęcia!) – budowane z jak najmniejszą ingerencją w środowisko naturalne, a także bary czy restauracje, gdzie warto spróbować miejscowej kuchni.

Mano Juan

We wiosce Mano Juan na południu wyspy Saona natkniemy się na klimatyczne bary, sklepiki, restauracje i urokliwe, kolorowe zabudowania utrzymane w karaibskim stylu. Jest tam nawet niewielka szkoła, komisariat policji oraz maleńki kościół katolicki – Iglesia Católica Mano Juan. Należy dodać, że mieszkańcy Mano Juan przykładają szczególną wagę do ochrony środowiska, czego przykładem jest Centro Recuperación de Tortugas Marinas.

Wioska Mano Juan, Saona
Wioska Mano Juan, Saona

Odwiedziny tego centrum opieki nad żółwiami morskimi polecam zwłaszcza tym, którym ekologia leży na sercu. Z kolei wioska Catuano na północno zachodnim krańcu wyspy jest znacznie skromniejsza pod względem infrastruktury, jednak nie oznacza to, że nie warto jej poznać.

Odkryj Dominikanę

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY