Strona głównaKraje iberoamerykańskieDominikanaWyspa Saona - Palmowy Raj Dominikany

Wyspa Saona – Palmowy Raj Dominikany

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Tę wyspę co roku odwiedza blisko milion turystów. Mimo to udało jej się zachować dziewiczy charakter, co przy takiej ilości odwiedzających nie jest przecież łatwe.

Saona to karaibska wyspa, która wchodzi w skład Republiki Dominikany. To punkt obowiązkowy podczas pobytu w tym kraju. Na stałe mieszka tu zaledwie kilkaset osób, nie ma hoteli, a apartamentów pod wakacyjny wynajem jest zaledwie kilka (znajdziesz je tutaj). Z drugiej strony, aby naprawdę nacieszyć się pięknem tego miejsca, poznać jego zakamarki i dziewicze plaże, kilka godzin to zdecydowanie za mało. A właśnie tyle trwają standardowe wycieczki na Saonę.

Jak dotrzeć na Saonę?

Wybierając się na wyspę Saona, najważniejszą kwestią jest organizacja transportu. Do wyboru masz dwie opcje: podróż motorówką lub rejs katamaranem. I jeden i drugi środek transportu ma swoje wady i zalety, które warto poważnie wziąć pod uwagę, planując swoją podróż.

Saona - Wyspa Dominikany
Saona – Wyspa Dominikany

Motorówką dotrzesz na Saonę szybko, bo w ciągu około 30-45 minut. W porównaniu do katamaranu jest to też tańszy środek lokomocji. Tyle jeśli chodzi o plusy. Duża prędkość w zetknięciu z uderzającymi o motorówkę falami u wielu osób wywołuje odruch wymiotny lub „inne” żołądkowe rewolucje. A zatrzymanie się nie wchodzi w grę. Drugi minus to konieczność założenia kapoków, co przy wysokiej temperaturze i ponad półgodzinnej jeździe bywa uciążliwe. Same motorówki również do wygodnych nie należą i wymuszają konieczność siedzenia cały czas w jednym miejscu.

Rejs katamaranem jest inny. Trwa około dwie godziny i zapłacisz za niego zwykle dwa razy tyle co za motorówkę. Warunki podróży są jednak dużo bardziej komfortowe, a atrakcją jest już sam rejs, podczas którego możesz w spokoju napawać się widokami lub oddać się imprezie, która trwa na pokładzie. Muzyka, rum, taniec i dobra zabawa – właśnie tak wyglądają rejsy katamaranem na Saonę.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli podróżujesz z dziećmi, zdecydowanie lepiej wybrać rejs na Saonę katamaranem. Długa jazda motorówką jest dla maluchów jeszcze bardziej uciążliwa niż dla dorosłych.

Atrakcje na wyspie Saona

Niezależnie od tego który środek lokomocji wybierzesz, po drodze czeka Cię jeden przystanek. Jest nim Piscina Natural, czyli naturalny basen, gdzie możesz zażyć przyjemnej kąpieli w wodzie, której głębokość sięga do pasa.

Tutaj też atrakcją są kolorowe rozgwiazdy, które zamieszkują te krystalicznie czyste wody. Warto pamiętać, że wyciąganie tych stworzeń z wody jest to surowo zabronione, ponieważ skutkuje to ich śmiercią.

Wyspa Saona z lotu ptaka
Wyspa Saona z lotu ptaka

Po dotarciu do Saony wita nas prawdziwy palmowy raj! Chylące się ku morzu olbrzymie palmy kokosowe wyglądają tak, jakby zostały wyjęte wprost z dawnych reklam Bounty. Ba! To nie przypadek. Właśnie tutaj nagrywano spoty reklamujące te popularne batoniki:

Oprócz kąpieli w lazurowej wodzie i wypoczynku pod palmami, na Saonie możemy także skosztować mleka kokosowego (wprost z kokosa) oraz lokalnego rumu. Ten ostatni gatunkowo nie jest może zbyt wybitny, ale kto by się tym przejmował, będąc w raju? W przyplażowych barach czekają na nas z kolei lokalne przysmaki, których bezsprzecznym królem jest lobster.

Malkontenci mogliby powiedzieć, że Saona to zwykła komercja. Jest w tym trochę prawdy. Przypominają o tym raz po raz dobijające do brzegu motorówki, upojeni rumem turyści i czas trwania wycieczki, który ogranicza się zwykle do kilku godzin. To wszystko jednak blednie przy pięknie całej wyspy i myślę, że przekona się o tym każdy, kto zaglądnął tu choć na chwilę.

  

Pozostałe atrakcje w Republice Dominikany

RodzajNazwa
Atrakcje i zabytkiAltos de Chavón, Park Narodowy Los Haitises, wodospad Salto de Jimenoa, wodospad El Limón, Park Ekologiczny Indigenous Eyes, Scape Park at Cap Cana, Fort św. Filipa, Fabryka cygar, Plantacja kakaowców
Miasta i wyspySanto Domingo, Punta Cana, La Romana, Puerto Plata, Bayahibe, Półwysep Samaná, Wyspa Saona, Wyspa Catalina 
Popularne plażePlaya Bávaro, Playa Blanca, Macao Beach, Playa Arena Gorda, Playa Juanillo, Playa Uvero Alto
 

Podstawowe informacje o Dominikanie

Republika Dominikany położona jest na wyspie Haiti (inna nazwa: Hispaniola), w archipelagu Wielkich Antyli, na Morzu Karaibskim. Wyspa ta podzielona jest między dwa kraje. Zachodnią, mniejszą część zajmuje Republika Haiti, natomiast na wschodzie usytuowana jest Republika Dominikany.
Stolica:Santo Domingo
Język:Hiszpański
Waluta:Peso dominikańskie (DOP), Dolar amerykański (USD)
Religia:Katolicyzm, protestantyzm, ateizm
Wymagane dokumenty:Ważny paszport, bilet powrotny oraz środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu. Brak konieczności posiadania wizy. Po dotarciu do Republiki Dominikany należy wykupić kartę turystyczną (koszt: ok. $15), która uprawnia do pobytu w tym kraju przez 30 dni. Ważność karty za dodatkową opłatą można przedłużyć maksymalnie do 90 dni.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne