Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeFiesta del Orujo - Rozgrzewający hiszpański festiwal

Fiesta del Orujo – Rozgrzewający hiszpański festiwal

Co roku w drugi weekend listopada w górskim miasteczku Potes położonym na północy Hiszpanii (region Kantabria) odbywa się prawdziwie ognista fiesta…

Fiesta del Orujo Festiwal odbywa się w czasie jednego listopadowego weekendu, a jej tradycja sięga 1984 roku. Kluczowym elementem festiwalu i swoistym pretekstem do jego organizowania jest degustacja wytwarzanego w tej części Hiszpanii trunku orujo.

Świętowaniu towarzyszą wydarzenia muzyczne, koncerty, imprezy, pokazy tańców ludowych oraz stragany z lokalnymi wyrobami. Oprócz tytułowego trunku podczas Fiesta del Orujo można skosztować też regionalnych potraw takich jak: cocido lebaniego, borono oraz picón bejes-tresviso.

Główny bohater Fiesta del Orujo

Zgłębiając skład orujo i sposób jego powstawania, można powiedzieć, że jest to rodzaj hiszpańskiej brandy destylowanej z wytłoczonych winogron. Podczas listopadowej fiesty można zobaczyć, jak wygląda tradycyjny proces powstawania tego trunku.

Po prezentacji każdy uczestnik festiwalu może także oddać się jego degustacji. Trzeba jednak pamiętać, że ten hiszpański specjał zawiera aż 40-50% alkoholu! Nie bez powodu przez niektórych nazywany jest ognistą wodą, która wypali Twoje gardło… Decydując się na jego skosztowanie, trzeba być zatem przygotowanym na naprawdę silne doznania.

Podczas święta wybierane jest też najlepsze orujo w danym roku. Marka, której uda się zdobyć to miano zdobywa tytuł „Alquitara de Oro” – czyli po polsku coś jak „Destylator Złota”… ;).

Bieżące informacji na temat tegorocznej edycji Fiesta del Orujo znajdziesz na stronie internetowej tego święta: www.fiestadelorujo.es

Odkryj Kantabrię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kantabria składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Fiesta del OrujoLabirynt w Villapresente.

Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY