Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiAlcúdia - Urokliwy kurort na Majorce

Alcúdia – Urokliwy kurort na Majorce

Palma de Mallorca jest znana każdemu, kto udaje się na Baleary. Wybierając się na zorganizowane wakacje last minute często możemy jednak trafić na jeszcze jedną lokalizację, która zdecydowanie jest warta uwagi.

Alcúdia położona jest w północnej części wyspy, niespełna 60 km od jej stolicy. To jeden z najważniejszych kurortów turystycznych, jakimi może pochwalić się Majorka. Jego malowniczy krajobraz to efekt położenia pomiędzy dwiema zatokami: Badia de Pollença (Zatoka Pollença) oraz Badia d’Alcúdia (Zatoka Alkudyjska).

Miasto na wzgórzu

Pełne historii miasto Alcúdia ma wiele do opowiedzenia o przeszłości tej części wyspy. Choć wiadomo już, że okolice zamieszkiwane były jeszcze wcześniej, obszar ten na znaczeniu zyskał dopiero w II wieku p.n.e. To wtedy Rzymianie stworzyli tam swoją osadę, Pollentię, która szybko stała się najważniejszym punktem handlowym na wyspie. Zniszczona przez Wandalów osada w V wieku całkowicie zniknęła z mapy Majorki, a przybyli na wyspę Maurowie zdecydowali stworzyć w pobliżu ruin nowe miasto, które nazwali Al-Kúdia, czyli „na wzgórzu”.

Interwencja króla Jaume I w XIII wieku sprawiła, że miasto wyzwolone zostało spod rządów arabskich, a jego następca, Jaume II, jeszcze w tym samym wieku postanowił złożyć tam miasto Alcúdia, co dało początek dzisiejszemu, pięknemu staremu miastu otoczonemu średniowiecznymi murami.

WARTO WIEDZIEĆ: Decyzja o budowie portu w Alcúdii zapadła w XVI wieku, kiedy miasto często atakowane było przez piratów. Powstanie przystani nie tylko uchroniło miasto przed wyludnieniem, ale także pomogło w rozwoju lokalnej gospodarki.

Stare miasto Alcúdii

To, co urzeka podczas pierwszej wizyty w mieście, to na pewno stare miasto otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, pochodzącymi z 1298 roku. Mury mają poligonalny kształt, a w ich skład wchodzi aż 26 wież strażniczych (i cztery dodatkowe przy wejściu). Do miasta dostać się można było przez jedną z trzech bram.

Stare Miasto Alcúdia
Urokliwe uliczki Alcúdii

Trzecia brama, Vila Roja, nie została zachowana, ale Puerta de Xara i Puerta de Mallorca wciąż prowadzą swoich gości do serca Alcúdii zachwycającego labiryntem wąskich uliczek i zabytkami kryjącymi się w jego zakątkach.

Calle Mayor

Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Alcúdii jest spacer wzdłuż Calle Mayor, głównej ulicy starówki. To przy tej ulicy znajduje się Ayuntamiento de Alcúdia czyli miejski ratusz, który zwraca uwagę swoją XX-wieczną wieżą zegarową. Ta sama alejka zaprowadzi Was na plac Plaza de la Constitución, a to wprost wymarzone miejsce by zrobić przystanek na lampkę wina czy coś przekąsić.

Stare miasto z innej perspektywy

Główna ulica to jednak za mało żeby dobrze poznać klimat, jaki oferuje Alcúdia, a właściwie jej stare miasto. Wśród zakamarków tej okolicy znajdziecie Can Torrò, który dziś mieści jedną z najpiękniejszych bibliotek na Balearach, Can Fondo – okazały dom w stylu renesansowym i Can Canta ze swoimi charakterystycznymi oknami.

Przejdźcie się też koniecznie wzdłuż średniowiecznych murów, by z różnych punktów móc podziwiać zmieniającą się panoramę miasta.

Targ w Alcúdii

Przy odrobinie szczęścia na starym mieście możecie też trafić na tutejsze targowisko. Targ odbywa się dwa razy w tygodniu i jest to najlepszy sposób by kupić lokalne wyroby, nie tylko rękodzieło czy biżuterię, ale także produkty spożywcze. Targ działa w Alcúdii od wielu lat i jest jednym z najbardziej popularnych tego typu przedsięwzięć na Majorce.

Kościół św. Jakuba

Wąskie uliczki starówki zaprowadzą Was przed bramy Església de Sant Jaume. Pochodzący z XIX wieku kościół św. Jakuba sprawia wrażenie, jakby wbudowany był w średniowieczne mury miasta Alcúdia. Uwagę zwracają jego fasada z piaskowca i neogotycki styl, o który nie tak łatwo w okolicy.

Kościół Iglesia de Sant Jaume, Alcúdia (Majorka)
Kościół św. Jakuba, Alcúdia, Majorka

W jego wnętrzu koniecznie zwróćcie uwagę na wpadające przez imponującą rozetę światło i zajrzyjcie do muzeum, w którym zobaczyć możecie obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne i inne dzieła sztuki sakralnej. Pamiętajcie jednak, że muzeum czynne jest tylko w sezonie.

Rzymskie miasto Pollentia

Osada, która zapoczątkowała miejskie życie na wyspie, wciąż przyciąga wiele osób, a to dlatego, że dziś w miejscu dawnej Pollentii, tuż za murami starego miasta Alcúdii, znajduje się główne stanowisko archeologiczne północnej części wyspy. To także największe ruiny rzymskie na Majorce, a na ich terenie możecie zobaczyć różne części dawnego, rzymskiego ośrodka.

La Portella

Dawna dzielnica mieszkalna wciąż skrywa pozostałości trzech domów. Najlepiej zachowanym jest Dom Dwóch Skarbów. W jego przypadku nadal da się rozróżnić różne części jego struktury, atrium i kolumny podtrzymujące ganek.

Zobaczycie tam także Dom Wodza z Brązu, w którym znaleziono jedną z najcenniejszych figurek z całego stanowiska archeologicznego oraz najgorzej zachowany Dom Północno-Zachodni.

Forum

Ruiny rzymskie Pollentia pozwolą Wam też wyobrazić sobie plac, na którym toczyło się codzienne życia miasta. Forum, czyli plac miejski, otwarty jest dla publiczności od 2002 roku, a na jego terenie zobaczyć można Świątynię Kapitolińską, dwie mniejsze świątynie, obszar handlowy i różne elementy ozdobne.

Teatr

Ten teatr jest prawdopodobnie najbardziej reprezentacyjnym elementem kompleksu. To najmniejszy teatr rzymski jaki zachował się na terenie Hiszpanii. Wkopana w skałę struktura wykorzystuje naturalne nierówności terenu, jak bywało w przypadku wielu budowanych przez rzymian tego typu konstrukcji. Teatr zachował się w dość dobrym stanie i wciąż zobaczyć można jego widownię czy scenę.

CIEKAWOSTKA: W sierpniu teatr odzyskuje swój dawny blask. Staje się wtedy sceną dla programu August a la Fresca organizowanego przez Urząd Miasta Alcúdia.

Oratori de Santa Anna – najstarszy kościół na Majorce

W południowo wschodniej części miasta znajduje się Oratori de Santa Anna, zbudowane w XIII wieku. Wyjątkowo prosta bryła kapliczki skrywa niemniej proste wnętrze. Pozbawioną zbędnych ozdób i struktur konstrukcję wyróżnia jedynie dobudowana, górna część fasady, pełniąca funkcję dzwonnicy. Oryginalnie znajdujące się tam ołtarze i tryptyki dziś przechowywane są w Muzeum Parafialnym, a to co czyni tą kapliczkę wyjątkową to fakt, że uważana jest ona za najstarszy kościół na Majorce.

Alcúdia Hidropark

Poszukujecie odpoczynku, ale plaża to dla Was nuda? W takim razie koniecznie wybierzcie się do Hidropark Alcúdia, szczególnie jeśli szukacie rozrywki dla całej rodziny. Ten park wodny przygotował dla Was fantazyjne zjeżdżalnie, baseny ze sztucznymi falami, kule wodne, place zabaw dla najmłodszych oraz minigolf.

Co prawda nie jest to miejsce, w którym możecie liczyć na ekstremalne doznania, ale to doskonałe miejsce na rodzinny odpoczynek (jeśli zależy Ci na większej nutce adrenaliny, odwiedź Siam Park na TeneryfieWyspy Kanaryjskie).

Port de Alcúdia (Port d’Alcúdia)

Do Alcúdii przyklejone jest jego siostrzane miasto – Puerto de Alcúdia. Alcúdia i Puerto de Alcúdia przez wielu błędnie uważane są za ten sam ośrodek miejski. Nie wydaje się to jednak aż tak dziwne jeśli pomyślimy, że z jednego do drugiego miasteczka można przejść się pieszo.

O ile główną atrakcją Alcudii są zabytki związane z historią tego obszaru, Port d’Alcudia nastawiony jest na wypoczynek turystów. To tam znajdziecie promenadę, liczne hotele oraz całą infrastrukturę potrzebną do wygodnego plażowania.

Gdzie szukać najlepszych plaż w okolicy?

Być na wyspie i nie skorzystać z uroków plaży – to się nie może zdarzyć. Szczególnie, jeśli przebywacie w pobliżu tak bajecznych plaż, jakie oferuje Majorka. Najbardziej obleganym wybrzeżem przy Alcúdii jest Playa de Alcúdia, długa, piaszczysta plaża o długości 2 kilometrów, która ciągnie się od portu na południe wyspy. Stamtąd szybko przejść można do kolejnej plaży, Playa de Muro, na której cieszyć się można łagodnym zejściem do wody i wyjątkowym kolorem morza.

Alcúdia to wymarzone miejsce na plażowanie oraz uprawianie sportów wodnych
Najpopularniejsze plaże w okolicy miasta Alcúdia to Playa de Muro i Playa de Alcúdia

Nieco bliżej starego miasta warto też sprawdzić Playa de Sant Joan. Prawdziwym sekretem Alcúdii jest jednak nieco bardziej oddalona i mało komu znana Playa des Coll Baix. Ta niewielka, dziewicza plaża, do której doprowadzi Was spacer wśród soczystej zieleni będzie strzałem w dziesiątkę dla kochających spokój plażowiczów.

Rezerwat przyrody S’Albufera

W północnej części Majorki, w pobliżu Alcúdii, znajduje się uroczy zakątek, który zachwyci miłośników przyrody. Park Natural de S’Albufera to rezerwat, będący największym obszarem podmokłym na terenie Balearów. Choć początki tego dzieła natury sięgają jeszcze wcześniejszych czasów, dzisiejsze tereny powstały około 100 000 lat temu. Spacer po tym parku to świetna okazja by odpocząć na łonie natury, ale także zobaczyć nadmorskie wydmy, lokalną faunę oraz setki gatunków zamieszkujących te tereny zwierząt.

Półwysep Formentor

To najbardziej wysunięta na północ część wyspy. Miejsce bezwzględnie piękne ze względu na wspaniałe krajobrazy. To także doskonały punkt na mapie do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Przejrzysta, turkusowa woda, która otacza Półwysep Formentor aż kusi by włożyć maskę z rurką i zanurzyć się w niej.

Latarnia morska na Cap de Formentor
Malownicze krajobrazy najbardziej wysuniętego na północ półwyspu Majorki

To doskonała okazja do tego, by z bliska obejrzeć kolorowe dno morskie. Ten rodzaj rozrywki wymaga jednak ostrożności. Niektóre z morskich zwierząt posiadają bo wiem kolce czy parzydełka, których dotknięcie może skończyć się niemiłą niespodzianką. Jeśli wybieracie się na ten półwysep, warto zajrzeć też do pobliskiego miasteczka Port de Pollenca, który zainspirował Agathę Christie do napisania jednej z jej powieści.

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Alcudia…Formentor…cudo , przepiękne, byłam tam kilka lat temu i nie mogłam napatrzec się na kolory wody na Formentor…coś bajecznego

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.