Zwiedzanie historycznych miast nie jest dla Was, a w nowych kierunkach podróży szukacie magii i odrobiny egzotyki? Bez zastanowienia ruszajcie na Maderę, portugalską wyspę wiecznej wiosny, która wszechobecną zielenią i nieziemskimi widokami sprawi, że długo nie zechcecie jej opuścić.
Madera to licząca ponad 800 km2 portugalska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, 500 km od wybrzeża Afryki. Jej nazwa nawiązuje do portugalskiego słowa madeira oznaczającego drewno, a to ze względu na liczną obecność tego surowca podczas odkrycia wyspy w 1419 r.
Madera to miejsce, w którym temperatury są przyjemne niezależnie od pory roku. Nie musicie więc czekać na lato, by skorzystać ze świecącego tam słońca, choć będzie to lepsza opcja dla tych, którzy nie przepadają za opadami. Zimą, a więc podczas pory deszczowej, opady na Maderze są częstsze i mogą dać się szczególnie we znaki.
Madera to miejsce, w którym temperatury są przyjemne niezależnie od pory roku. Nie musicie więc czekać na lato, by skorzystać ze świecącego tam słońca, choć będzie to lepsza opcja dla tych, którzy nie przepadają za opadami. Zimą, a więc podczas pory deszczowej, opady na Maderze są częstsze i mogą dać się szczególnie we znaki.
WARTO WIEDZIEĆ: Najlepszym sposobem na poruszanie się po Maderze jest zwiedzanie najpiękniejszych zakątków tej wyspy samochodem. Możecie go wynająć np. na stronie RentalCars, gdzie koszty wypożyczenia standardowego auta nie są wysokie, a wybór różnych marek i modeli samochodów jest całkiem spory.
Miasto Funchal
Choć na Maderę woła głównie natura, miastowi też znajdą tu coś dla siebie. Stolicą wyspy i jej największą miejscowością jest położony na południu Funchal – pierwsze portugalskie miasto założone poza kontynentem. Oferuje ono wiele miejsc do zwiedzania, a większość zabytków oraz atrakcji znajduje się w obrębie historycznego centrum.
Wśród licznych kościołów wyróżnia się oczywiście katedra, która choć z zewnątrz prezentuje dość surowy wygląd, we wnętrzu zadziwia jedynym w swoim rodzaju, drewnianym sklepieniem. W Funchal znajdziecie też wiele muzeów poświęconych historii i sztuce oraz dawne fortyfikacje, z których najsłynniejsza to Fort Jana Chrzciciela z XVII wieku, który niegdyś chronił miasto przed najazdami Holendrów, Francuzów czy Anglików.
CIEKAWOSTKA: Spędzając urlop na Maderze na pewno nie zapomnicie, że to rodzinne strony Cristiano Ronaldo, ponieważ wizerunek tego piłkarza znajdziecie praktycznie na każdym kroku (nie wyłączając lotniska). W Funchal znajduje się nawet specjalnie mu poświęcone muzeum (bilety do niego możesz kupić tutaj).
Punktem wartym zobaczenia jest też Mercado dos Lavradores, bazar otwarty w 1940 r., gdzie wśród placyków i zatłoczonych uliczek sprzedaje się świeże owoce, warzywa i mięso. Jest istotny zarówno ze względu na piękne wnętrze z dużymi azulejos, ale też z uwagi na wyjątkową atmosferę.
Choć głównym i największym miastem wyspy jest Funchal, w okolicy znajdziecie także wiele wiosek wartych uwagi. Jedną z nich jest Santana, którą charakteryzują słynne, tradycyjne domki, mające formę prostej, trójkątnej bryły.
Kolejki linowe i ogród botaniczny
Madera to górzysta wyspa, a kolejki linowe nie tylko uchodzą tam za jedną za jedną z atrakcji turystycznych, ale także służą po prostu jako środek transportu. Korzystając z kolejki w Funchal, która prowadzi na położone wyżej Monte, zobaczycie z góry jak pięknie zabudowa stolicy komponuje się z wszechobecną zielenią.
CIEKAWOSTKA: Ze wspomnianym Monte jest związana także osobliwa atrakcja Madery o nazwie „Carreiros do Monte”. Jest to mianowicie zjazd z góry tradycyjnymi, wiklinowymi saniami popychanymi przez dwóch mężczyzn.
Choć dzięki tej roślinności cały Funchal jest nazywany miastem-ogrodem, najsłynniejszą enklawą natury jest Ogród Botaniczny Madery, do którego dostaniecie się jedną z kolejek linowych. Zobaczycie tam pięknie okazy orchidei, kaktusów czy strelicji, ale także wyjątkowe kompozycje, tworzące geometryczne wzory. Bilety na kolejkę oraz do ogrodu kupisz tutaj.
Punkty widokowe na Maderze
Madera rozkocha Was w sobie nawet jeśli na Waszej liście znajdą się jedynie punkty widokowe, bo panoramy, jakie oferuje ta wyspa nie mają sobie równych. Popularnym wśród turystów jest oczywiście Cabo Girão – widok z klifu który przyciąga nie tylko panoramą stolicy graniczącej z oceanem, ale też szklanym tarasem, znajdującym się na wysokości 580 m.
Jeśli wolicie dzikie pejzaże, piękny kontrast między zielenią i błękitem oceanu zobaczycie z Miradouro da Beira da Quinta oraz z Miradouro da Vela da Noiva, który zachwyca widocznym w oddali, pięknym wodospadem wybijającym się ze skał. Będąc na Maderze nie możecie też przegapić Miradouro da Garganta Funda z widokiem na niesamowity wodospad w głębi lądu.
Jako punkt widokowy możecie również traktować Miradouro do Ponta da Rosto, znajdujący się na półwyspie San Lourenço. Możecie dojechać tam samochodem i zatrzymać się dłużej na urokliwym klifie, ale możecie też iść na dłuższy spacer, by dojść na sam koniec tego bajecznego półwyspu. Jeśli natomiast od oceanu wolicie góry to widoki zielonych wzgórz rozpościerają się z wielu tarasów we wnętrzu wyspy.
Trekking wśród wodospadów
Madera to raj dla miłośników długich spacerów oraz górskich wspinaczek obfitujących w trasy pośród zielonej dżungli. Charakterystyczne dla wyspy są tak zwane levadas, czyli system niewielkich kanałów, którymi woda płynie z gór i nawadnia niżej położone tereny. Bardzo często możecie je zobaczyć wzdłuż górskich podejść.
Urokliwymi trasami są między innymi Levada das 25 fontes, Vereda dos Balcões czy Levada do Caldeirão Verde. Te trasy urozmaicają liczne wodospady, strumyki oraz oczywiście niezwykła, dzika roślinność. Pieszo dojdziecie też na dwa szczyty: najwyższy na wyspie Pico Ruivo (1861 m n.p.m.) oraz Pico do Arieiro (1810 m n.p.m.). Obydwa z nich to też niezwykłe punkty widokowe.
Zdecydowanie zachęcam do pieszej wędrówki, ale jeśli nie przepadacie za długim chodzeniem na szczyty możecie też tam dojechać samochodem. Zanim się jednak wybierzecie na wspomniane góry, sprawdźcie internetowe kamery, pokazujące na żywo panujące tam warunki, bo bardzo często jakiekolwiek widoki przykrywa gęsta mgła.
Wybierając się w pieszą wyprawę pamiętajcie z kolei o latarce oraz przeciwdeszczowej kurtce, gdyż niektóre trasy prowadzą przez ciemne tunele, a pogoda na wyspie jest naprawdę nieprzewidywalna.
Inne atrakcje na Maderze
Najbardziej aktywnym osobom, którym chodzenie po górach nie wystarcza, spodoba się zapewne opcja spływów kajakowych oraz canyoningu. A jeśli jesteście mniej aktywni fizycznie, ale kochacie kontakt z wodą możecie oczywiście skorzystać z rejsów po oceanie, między innymi tych, które umożliwiają obserwację delfinów (bilety na rejsy z delfinami zarezerwujesz na tej stronie).
Powstałe z lawy wulkanicznej formacje, znajdujące się przy oceanicznym brzegu doprowadziły do powstania naturalnych basenów, które są bardzo popularne nie tylko wśród turystów, ale i mieszkańców. Te baseny to bezpieczna opcja by popływać w krystalicznie czystej wodzie. Najsłynniejsze naturalne kąpieliska znajdziecie w Porto Moniz na północnym zachodzie wyspy, a te mniej zatłoczone znajdują się też w Funchal i Seixal.
Przejeżdżając przy samym południowym wybrzeżu od strony zachodniej w stronę Funchal na pewno napotkacie po drodze kolejkę samochodów ze znaczkami wypożyczalni. To turyści, chcący przejechać przez Cascadę de los Angeles. To jedna z najbardziej popularnych atrakcji wśród przyjeżdżających. Ten wodospad spada dosłownie na środek drogi, a kto by nie chciał przejechać samochodem przez spadający z góry, wartki strumień wody?
Czego warto skosztować na Maderze?
Żeby w pełni skorzystać z pobytu na Maderze musicie koniecznie spróbować ponchy. To tradycyjna nalewka na bazie alkoholu z trzciny cukrowej, miodu i cytryny (choć dziś używa się do jej wyrobu także innych owoców). Dość popularne jest także wino Verdelho, które wśród innych tego typu trunków produkowanych na wyspie wyróżnia się mocno owocowym aromatem.
Jeśli wolicie jeść niż pić, koniecznie spróbujcie espetada en pau do lauro czyli niezwykle soczystych kawałków wołowiny, grillowanych w ogniu na kiju z lauru. Popularnym daniem na bazie drobiu jest guisos de carne, natomiast wśród przystawek królują lapas a la parrilla – małże przyrządzane zwykle z dodatkiem masła, czosnku i pietruszki. Nie zapomnijcie też o deserach i słodkich przekąskach, wśród których na szczególną uwagę zasługują budyń z marakui oraz bolo de miel – ciastko na bazie miodu, przypraw i suszonych owoców.