Quiosco de Comillas – Nieistniejące dzieło Gaudiego

Data:

Udostępnij:

Trudno znaleźć osobę, która choć trochę nie lubiłaby architektury Gaudiego. Niestety, jak się okazuje niektóre z dzieł tego artysty potrafią zniknąć bez śladu…

Quiosco de Comillas to projekt, który powstał w 1881 r. na zlecenie ówczesnego markiza Comillas (Antonio López y López). Pretekstem do budowy wykwintnej, ogrodowej altanki była wizyta króla Alfonsa XII, który na zaproszenie Lopeza postanowił odwiedzić to niewielkie kantabryjskie miasteczko na północy Hiszpanii.

Budowa Quiosco de Comillas to nie jedyna osobliwość jaka miała miejsce z okazji odwiedzin króla. Całe miasto przygotowywało się do tego wydarzenia w sposób szczególny. Na ulicach rozlokowano powitalne łuki i małe elektryczne lampiony, a mieszkańcy i władze miasta witali królewską rodzinę z wielką euforią.

Jak wyglądał Quiosco de Comillas?

Markiz Antonio López y López już wcześniej miał okazję współpracować z Gaudim. Kataloński architekt zaprojektował część umeblowania w jego rezydencji Palacio de Sobrellano. Co więcej, López był teściem Eusebiego Güella, mecenasa Gaudiego, co dodatkowo wzmacniało zaufanie jakim darzył on niespełna 30-letniego wówczas architekta.

Konstrukcja Quiosco powstała w Barcelonie, w pracowni artystycznej bliskiego współpracownika Gaudiego, Eudalda Puntí. Gdy całość była gotowa, wszystkie części (oraz pracownicy, którzy mieli je złożyć) zostały przetransportowane ze stolicy Katalonii do znajdującego się w Comillas pałacu markiza.

Egzotycznie wyglądająca ogrodowa altanka z zewnątrz przypominała maleńką świątynię utrzymaną w orientalnym stylu. Przypuszcza się, że podczas jej projektowania Antonio Gaudi inspirował się sztuką Indii. Konstrukcja była wykonana z drewna, żelaza i szkła, a wśród licznych dekoracji największe wrażenie robiły małe, kryształowe dzwoneczki, które przy lekkich powiewach zdawały się przygrywać melodie niesione przez wiatr. Uzupełnieniem bogatej ornamentyki była znajdujące się na dachu małe lampiony, dzięki którym Quiosco de Comillas nawet wieczorem wyglądało urzekająco.

Wnętrze konstrukcji wypełniał dywan oraz stojący na nim stół wraz z siedziskami. Blat stołu oryginalnie został wykonany z kryształu, jednak w przeddzień wizyty króla kryształ pęknął, dlatego zastąpiono go blatem z drewna.

Quiosco de Comillas był jednym z pierwszych istotnych dzieł Gaudiego, które otworzyły przed nim drzwi do kolejnych intratnych zleceń. Jednym z takich przyszłych projektów miała być willa El Capricho wybudowana w latach 1883-1885.

Dzieło, które zniknęło

Po śmierci markiza w 1883 r. Quiosco de Comillas został przetransportowany do ogrodów Pabellones Güell w Barcelonie. Konstrukcja znajdowała się tam do czasu, aż nagle zniknęła… do dziś nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach to nastąpiło.

Odkryj Kantabrię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kantabria składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Fiesta del OrujoLabirynt w Villapresente.

Booking.com
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

Polecane artykuły

Najpopularniejsze Hiszpańskie imiona żeńskie

Niektórzy wolą tradycję i wybierają polskie imiona dla dzieci. Inni skupiają się na tym, jakich imion nie nadawać. A jeszcze...

Málaga: TOP 15 Atrakcje, które warto zobaczyć

Ciudad Genial (tłum. Genialne Miasto) to hasło przewodnie miejsca, które skrada serce coraz większej rzeszy turystów. Z czego...

Najpopularniejsze hiszpańskie imiona męskie

Jeśli spodziewasz się nowego członka rodziny, ale nadal nie masz wybranego imienia, to bardzo możliwe, że ten artykuł...

Co przywieźć z Hiszpanii? Poznaj najlepsze pamiątki z Hiszpanii!

Jedziesz więc do Hiszpanii, spędzasz cudowny urlop, aż w końcu przychodzi czas powrotu i pożegnania. Co zrobić, aby...