Strona głównaWłochyRegiony WłochApulia - Słoneczne wybrzeże na południu Italii

Apulia – Słoneczne wybrzeże na południu Italii

Skąpana w słońcu Apulia to kierunek, któremu nie oprze się żaden podróżnik. Zwiedzając południe Włoch po prostu nie można przegapić tego regionu, którego duszą są rozrzucone między pagórkami malownicze miasteczka i wioski, a sercem – tętniące życiem, głośne Bari.

Apulia to południowy region Włoch, obejmujący cały obcas geograficznego włoskiego buta. Turyści z całego świata zaglądają tam by odkryć malownicze zakątki i najpiękniejsze miasteczka tego niezwykłego regionu. Wśród cudów tych okolic nietrudno jest znaleźć zarówno rajskie plaże i naturalne rezerwaty, jak i fascynujące muzea oraz świadectwa lokalnej historii.

Do tej części Italii można dostać się z wielu polskich miast, a loty do Bari zwykle nie należą do najdroższych. W przypadku, gdy do zwiedzania Apulii wybierzesz samochód, na pewno dużo łatwiej będzie Ci dotrzeć do najbardziej skrytych i często najpiękniejszych zakątków regionu. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, nie ma się o co martwić, bo Apulia jest także dość dobrze skomunikowana innymi środkami transportu i między niektórymi miastami kursuje sieć pociągów i autobusów.

WARTO WIEDZIEĆ: Samochód na wakacje możesz wynająć w serwisie RentalCars, a bilety na pociągi i autobusy kupisz online na stronie Omio.

Bari – Stolica Apulii

Serce tego południowego regionu Włoch zdecydowanie bije w Bari. To stolica Apulii, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością, a każdy zakątek starego miasta skrywa swoje tajemnice. Głównym placem miasta jest pełen życia Piazza Mercantile. To tam zwykle spotykają się turyści i miejscowi i to tam najłatwiej zaobserwować jest codzienne życie mieszkańców Bari. Jak można się domyślić nie jest to jednak jedyne warte uwagi miejsce.

Bari – zwiedzanie i atrakcje serca Apulii
Bari, stolica regionu, to doskonałe miejsce, by odkryć kulturę Apulii

Centrum Bari to siatka krętych uliczek, wśród których prawdziwymi perełkami są Pałac Svevo, Katedra San Sabino czy Bazylika św. Mikołaja, w której spoczywają relikwie patrona miasta. Warto także poczuć prawdziwy smak Bari na gwarnej Strada delle Orecchiette. W odległości krótkiego spaceru od centrum Bari czeka także na odkrycie nowoczesna dzielnica Murat, w której królują prostopadłe uliczki i nowoczesne restauracje.

Magiczne Alberobello

Zjawiskowe Alberobello to prawdopodobnie najczęściej odwiedzane przez turystów miasteczko Apulii. Wszyscy przyjezdni wiedzą przecież, że miasteczko wygląda wprost jak z bajki, dzięki słynnym domkom ze stożkowymi dachami. Całe stare miasto warto zobaczyć z punktu widokowego Belvedere Santa Lucía, a potem udać się do Museo del Territorio, by poznać historię tego wyjątkowego miejsca.

Apulia - Słoneczne wybrzeże na południu Italii
Apulia – Słoneczne wybrzeże na południu Italii

Najważniejsze jednak, by, będąc w Alberobello, znaleźć czas na długi spacer labiryntem wąskich uliczek, pełnych trulli – białych domków z suchego kamienia ze stożkowymi dachami. To właśnie ta odziedziczona po prehistorycznych czasach architektura sprawiła, że stare miasto wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety tłumów turystów w Alberobello raczej nie da się ominąć, ale warto spędzić nawet cały dzień między grupami wycieczkowiczów z całego świata, by poznać od podszewki historię i kulturę światowej stolicy trulli.

Polignano a Mare

Choć Alberobello to najbardziej turystyczny punkt regionu, zapomnieć nie można o pozostałych miasteczkach Apulii, które posiadają nie mniej uroku. Polignano a Mare to wyjątkowy punkt na włoskiej mapie. Położone na skraju wysokiego klifu miasteczko posiada malownicze, historyczne stare miasto, którego urocze uliczki prowadzą między średniowiecznymi, bielonymi domkami, niewielkimi kościołami i pałacykami. Koniecznie odwiedzić tam trzeba także główny plac Piazza San Benedetto, na którym nie tylko znaleźć można najpopularniejsze w mieście restauracje i bary, ale regularnie organizowane są tam także różne wydarzenia kulturalne.

Jedna z najpopularniejszych plaż w okolicy Bari jest Polignano a Mare
Polignano a Mare słynie w całych Włoszech ze swojej malowniczej plaży

W Polignano a Mare znajduje się też prawdopodobnie najsłynniejsza plaża Apulii – spektakularna, piaszczysta Lama Monachile, sąsiadująca z turkusowym morzem i dzieląca miasteczko na dwie części. Doskonale widać ją ze znajdujących się w granicach starego miasta tarasów widokowych. To właśnie ta miejska plaża skłania większość turystów do odwiedzin w magicznym miasteczku. W klifie, na którym wznosi się Polignano, znajduje się też około dwudziestu jaskiń, które morze utworzyło siłą swoich fal, a większość z nich nadal można zobaczyć od wewnątrz.

Monopoli

Niewielkie portowe miasto Monopoli jest jednym z najsłynniejszych miasteczek Apulii, znanym z uroczych zaułków, w których z przyjemnością można się zagubić. Znane jako „miasto stu dzielnic” szczyci się obecnością prawie stu contrade, czyli administracyjnych obszarów poza murami miasta. Monopoli to miejsce wyjątkowego dziedzictwa historycznego, a jego centrum zaliczane jest często do najpiękniejszych starówek tego niezwykłego regionu Włoch. Zwiedzając miasteczko, warto zwrócić uwagę na piękne kościoły, Katedrę Monopoli, kościół San Martino czy XIII-wieczny kościół klasztorny św. Franciszka z Asyżu.

Monopoli i pobliskie Polignano a Mare to najpiękniejsze miasteczka wybrzeża Apulii
Monopoli i pobliskie Polignano a Mare to najpiękniejsze miasteczka wybrzeża Apulii

By dotrzeć do najbardziej charakterystycznego punktu miasta, trzeba przejść przez historyczną bramę przy Via Porto. To właśnie tam znajduje się stary port. To fotogeniczne miejsce pełne rybackich łódek uznawane jest za za jeden z najstarszych i najbardziej malowniczych portów na wybrzeżu regionu Apulia. Warto odwiedzić także stojący na cyplu Penna, XVI-wieczny Zamek Karola V, przypominający lata hiszpańskiej ekspansji. Pierwotnie pełniąca funkcję obronną forteca dziś jest siedzibą Miejskiego Muzeum Archeologicznego. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się także Bastion Santa Maria, dawna wieża zwiadowcza, która obecnie jest świetnym miejscem do obserwacji roztaczających się wokół widoków.

Białe miasteczko Ostuni

Białe miasto Ostuni to punkt na mapie, którego nie można przegapić, zwiedzając Apulię. Odbijające się od białych budynków historycznego centrum miasta słoneczne promienie czynią z Ostuni niezwykle fotogeniczne miejsce. Wąskimi uliczkami centrum dojść można na malownicze punkty widokowe, pozwalające obserwować Morze Adriatyckie i oliwne gaje.

Ostuni to urokliwe miasteczko znane z białych budynków w centrum miasta
Ostuni to urokliwe miasteczko znane z białych budynków w centrum miasta

Na terenie starego miasta znajduje się najważniejsza świątynia w Ostuni, katedra Santa Maria Assunta oraz imponujący pałac arcybiskupi z XVIII wieku. Podczas spaceru podziwiać można pozostałości obwarowań miejskich, a tuż poza historycznym centrum warto również odwiedzić stanowisko archeologiczne Agnano. Najważniejszym punktem każdej wycieczki powinna być jednak wizyta na głównym placu Piazza della Libertà, który ozdabiają obelisk poświęcony San Oronzo, kościół Santo Spirito, ratusz i kościół San Francesco.

Locorotondo

Jedno białe miasteczko to dla Was za mało? Warto zrobić przystanek także w Locorotondo, okrągłym mieście położonym na płaskowyżu nad malowniczą doliną Valle d’Itria. Doskonały widok na leżącą u stóp miasta dolinę roztacza się z Villa Comunale, ogrodu miejskiego, będącego jednocześnie najbardziej atrakcyjnym tarasem widokowym.

Locorotondo to doskonałe miejsce by przyjrzeć się z góry dolinie Itria
Locorotondo to doskonałe miejsce by przyjrzeć się z góry dolinie Itria

Wychodząc z tej oazy zieleni, wystarczy przejść przez bramę Porta Napoli by zacząć odkrywać zakątki starej części miasta. Dominują tam zdecydowanie kościoły, a niekwestionowanym królem wśród nich jest kościół św. Grzegorza Męczennika, potężna sakralna konstrukcja z XVIII wieku. Locorotondo jest także częścią trasy Strade del Vino, czyli Szlaku Wina i jest obszarem, z którego pochodzi jedno z najlepszych białych win w Apulii, Locorotondo Doc.

Martina Franca

Położona na wzgórzach Martina Franca to barokowe miasteczko, które aż do XIX wieku było miastem całkowicie otoczonym murami. Dziś z murów nie pozostało wiele, ale ich ruiny nadal nadają miastu wyjątkowy, ponadczasowy urok. Historyczne centrum miasta wznosi się na wzgórzu 400 m n.p.m., a spacer wąskimi uliczkami przypomina wizytę w skansenie. Na każdym kroku spotkać tam można piękne, barokowe budowle, dlatego właśnie Martina Franca nazywana jest jednym wielkim muzeum sztuki barokowej.

Martina Franca nazywana jest muzeum sztuki barokowej na świeżym powietrzu
Martina Franca nazywana jest muzeum sztuki barokowej na świeżym powietrzu

Labirynt uliczek, który charakteryzuje miasto, został specjalnie zaprojektowany w taki sposób, by z jednej strony zmylić wrogów podczas ewentualnego najazdu poprzez wykorzystanie ślepych zaułków, a z drugiej strony, by zyskać czas na ucieczkę. Zwiedzanie Martina Franca dobrze jest zacząć od przestronnego placu XX Settembre, z którego przechodząc przez Porta di Santo Stefano łatwo znaleźć się na Piazza Roma, wyznaczającym centrum starówki. To przy tym placu stoi monumentalny Palazzo Ducale, zdobiona freskami rezydencja, łącząca elementy baroku i renesansu. Stąd wąskimi uliczkami dotrzesz też szybko do Piazza Plebiscito, przy którym łatwo spostrzec można XVIII-wieczną Basilica di San Martino, a w poszukiwaniu odpoczynku na łonie natury zajrzeć warto do regionalnego rezerwatu przyrody Bosco delle Pianelle.

Barokowe Lecce

Kursując pomiędzy poszczególnymi miasteczkami Apulii, nie można zapomnieć o Lecce położonej w sercu Półwyspu Salentyńskiego stolicy baroku. To piękne miasto przyciąga włoskich i międzynarodowych turystów dzięki swojej historii i pięknym budynkom wykonanym ze słynnego kamienia Lecce. Do najstarszej części miasta prowadzi Porta Napoli, wzniesiona w połowie XVI wieku, a od tej bramy wije się labirynt zawiłych uliczek, charakteryzujących się obecnością eleganckich pałaców i około czterdziestu kościołów.

Miasto Lecce położone jest w centrum Salento
Miasto Lecce położone jest w centrum Salento

Symbolem miasta jest bez wątpienia Piazza del Duomo, plac przy którym podziwiać można XVII-wieczną katedrę Santa Maria Assunta, 70-metrową dzwonnicę, pełniącą jednocześnie funkcję punktu widokowego oraz Palazzo del Seminario. Będąc w Lecce nie można też przejść obojętnie obok Piazza Sant’Oronzo, placu, na którym oprócz licznych barów i klubów zobaczyć można pozostałości rzymskiego amfiteatru z II wieku.

Gravina in Puglia

Chcąc uciec od tłumów turystów warto zaplanować wizytę w Gravina in Puglia. To stosunkowo rzadko odwiedzane, senne miasteczko wbrew pozorom ma czym zaskoczyć. Tuż przed historyczną częścią miasteczka znajduje się most Ponte Acquedotto, będący największym symbolem miasta. Konstrukcja zbudowana została pod koniec XVII wieku i łączy dwie strony Graviny. Most, jak wskazuje jego nazwa, niegdyś pełnił funkcję akweduktu i służył do transportu wody z pobliskich gór do najbardziej zaludnionej części miasta.

Symbolem Graviny jest most, będący niegdyś akweduktem
Symbolem Graviny jest most, będący niegdyś akweduktem

Wchodząc na teren starego miasta, warto zatrzymać się na Belvedere Sulla Gravina, tarasie widokowym z którego doskonale widać nie tylko stary akwedukt, ale też cały wąwóz. Spacerując alejkami historycznego centrum Graviny natknąć się można na monumentalne historyczne budynki – głównie pałace wśród których najważniejszym jest Pałac Książęcy Orsini na Piazza della Repubblica oraz świątynie – między innymi kościół św. Franciszka.

Matera – Miasto wykute w skale

Zwiedzając południowe Włochy, warto zrobić dłuższy przystanek w niezwykłej Materze, znajdującej się o krok od Graviny. Matera znana jest jako miasto wykute w skale, a jej malownicze położenie w połączeniu z wyrzeźbioną w tufie architekturą sprawiają, że tego punktu położonego na granicy regionów nie można przegapić. Symbolem miasta i elementem, którego na pewno nie zobaczycie w innych włoskich miasteczkach, są Sassi – jaskinie wykopane w górach, które zamieszkiwane były aż do lat pięćdziesiątych XX wieku. W późniejszym czasie rezydująca tam ludność została zmuszona do opuszczenia tych charakterystycznych mieszkań i przeniesienia się do nowoczesnych dzielnic.

Matera słynie z wykutych w skale jaskini, pełniących dawniej funkcję mieszkalną
Matera słynie z wykutych w skale jaskini, pełniących dawniej funkcję mieszkalną

To dzięki tym jaskiniowym domkom starożytna osada wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2019 roku uznana została Europejską Stolicą Kultury. Odkrywając niezwykłą osadę, przejść można przez kręte uliczki, labirynt jaskiń, ogrody, tarasy i tunele. Oprócz dawnych rezydencji w grotach koniecznie zajrzeć trzeba do jaskiniowego kościoła, który wciąż skrywa w swoim wnętrzu zapierające dech w piersi wczesnośredniowieczne freski.

Zielona Apulia – Parki Narodowe południowego regionu Włoch

Apulia bez trudu sprosta także oczekiwaniom miłośników wszechobecnej zieleni, spokoju i natury. To wszystko znaleźć można w Parku Narodowym Gargano, położonym w najbardziej wysuniętej na północ części Apulii, gdzie wybrzeże tworzą plaże otoczone krystalicznie czystym morzem, a w głębi lądu popularnością cieszą się trasy do pieszych, rowerowych i konnych wędrówek.

W Apulii oprócz piaszczystych plaż nie brakuje zielonych terenów
W Apulii oprócz piaszczystych plaż nie brakuje zielonych terenów

Gargano to także doskonałe miejsce, by wyruszyć w podróż na archipelag wysp Tremiti, który składa się z pięciu wysp o niezrównanym pięknie. Nie mniejszą sławą w Apulii cieszy się Park Narodowy Alta Murgia, w którym oprócz różnorodnej roślinności doskonale zachowały się do dziś skalne kościoły, wiejskie kaplice oraz dawne mury z suchego kamienia. Wzgórza i doliny tego obszaru pozwalają na doskonały, aktywny wypoczynek, a jeśli do Alta Murgia wybierają się jacyś miłośnicy archeologii, nie powinni oni przegapić wizyty w Taranto, ważnej kolonii Magna Graecia, której udało się zachować ogromne dziedzictwo archeologiczne.

Najwspanialsze plaże Apulii

Piękne plaże to jedna z wizytówek regionu. Do tych najpopularniejszych należą plaża w Polignano a Mare czy w okolicach miasteczka Monopoli. W Apulii nie brak jednak także innych równie bajecznych plaż położonych w nieco mniej turystycznych zakątkach wybrzeża. Półwysep Salentyński pochwalić się może plażą Pescoluse, nazywaną Malediwami Salento, czy wybrzeżem Castro Marina, słynącym z klifu pełnego jaskiń.

Apulia to region uroczych miasteczek, ale też pięknych plaż
Apulia to region uroczych miasteczek, ale też pięknych plaż

W pobliżu Lecce znajduje się także Grotta della Poesia, jeden z najpiękniejszych naturalnych basenów na świecie, przy którym wypoczynek nie ma sobie równych, a nieco bardziej na północ, na wysokości Ostuni warto skorzystać z plaż wchodzących w skład Regionalnego Parku Wydm Nadmorskich.

Odkryj region Apulii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY