Strona głównaChileChile - Najciekawsze miejsca i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Chile – Najciekawsze miejsca i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Ameryka Południowa to fascynująca mozaika krajobrazów naturalnych i kultur. Poznajmy lepiej kraj, który leży na zachodnim wybrzeżu tego kontynentu. ¡Bienvenido a Chile!

Chile, a właściwie Republika Chile (hiszp. República de Chile), to kraj o unikatowym kształcie, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Jego terytorium rozciąga się na pasie zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej, którego długość sięga około 4300 kilometrów, z kolei średnią szerokość szacuje się na… niecałe 200 kilometrów!

Dzięki temu chilijskie krajobrazy i klimat są niezwykle zróżnicowane – północ kraju kojarzy się głównie z bezkresną pustynią Atacama, a także najwyższym szczytem Chile – andyjskim Ojos del Salado (6885 m n.p.m.). Środkowa część kraju to przede wszystkim Region Metropolitalny Santiago oraz malownicze, zielone doliny, które sprzyjają rozwojowi rolnictwa. Mówiąc o południowym Chile, nie sposób nie wspomnieć enigmatycznej Patagonii oraz zjawiskowej Ziemi Ognistej. Przemierzanie kraju drogą lądową znacznie ułatwia przebiegająca przez niego Droga Panamerykańska.

WARTO WIEDZIEĆ: Oficjalna waluta Chile to peso chilijskie, którego symbolem jest $. Łatwo pomylić go z oznaczeniem dolara i przerazić się cenami sięgającymi 5 tysięcy „dolarów” za wejściówkę do muzeum. Dlatego też często dodaje się do niego skrót „CLP” oznaczający „chilean peso”, który rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Santiago de Chile – połączenie tradycji z nowoczesnością

W 1541 roku hiszpański konkwistador Pedro de Valdivia założył miasto Santiago, obecną stolicę Chile. Przy głównym placu, Plaza de Armas, odnajdziemy zachwycającą Catedral Metropolitana de Santiago, a także Muzeum Chilijskiej Historii Narodowej (hiszp. Museo Histórico Nacional), gdzie przyjrzymy się, jakie wydarzenia ukształtowały Chile na przestrzeni tysiącleci.

Choć stolica Chile nie cieszy się tak wielką sławą jak inne południowoamerykańskie miasta - Buenos Aires czy Río de Janeiro, to jej piękno jest niewątpliwe
Choć stolica Chile nie cieszy się tak wielką sławą jak inne południowoamerykańskie miasta – Buenos Aires czy Río de Janeiro, to jej piękno jest niewątpliwe

Zaledwie kilka kroków dalej znajduje się instytucja przybliżająca odwiedzającym dziedzictwo kulturowe kraju z czasów prekolumbijskich, czyli Museo Chileno de Arte Precolombino. Warto poświęcić chwilę także dla Museo de la Memoria y los Derechos Humanos, które koncentruje się na historii współczesnej i pragnie upamiętnić ofiary dyktatury Augusto Pinocheta, która miała miejsce od 1973 do 1990 roku.

Dzielnice Lastarria, Bellas Artes i Bellavista są dedykowane artystycznym duszom, ponieważ pełno tam klimatycznych księgarń, galerii sztuki, sklepów z antykami, teatrów czy kin. Przechadzając się ich ulicami, zwróćmy uwagę na Centro Cultural Gabriela Mistral oraz Museo de Bellas Artes.

W majestatycznym Palacio de la Moneda rezyduje prezydent Republiki Chile
W majestatycznym Palacio de la Moneda rezyduje prezydent Republiki Chile

Ogromne drapacze chmur w Santiago dowodzą o prężnym rozwoju stolicy na przestrzeni ostatnich lat. Szczególnie zachwyca 300-metrowy Sky Costanera, skąd widok na miasto oraz Andy jest po prostu obłędny. Warto dodać, że sąsiaduje on z parkami Parque Metropolitano de Santiago i Parque Bicentenario, które stanowią wspaniałą opcję na zrelaksowanie się w otoczeniu pięknej przyrody. A jeśli mowa o zachwycających krajobrazach…

Wzgórze San Cristobal oferuje spektakularny widok na całe Santiago, a także pobliskie pasmo Andów. Możemy tam wejść o własnych siłach, jednak dostępna jest tam również kolejka linowa. U podnóża wzgórza znajduje się chilijskie zoo narodowe, Zoológico Nacional de Chile, gdzie żyją zwierzęta takie jak wielbłądy, wikunie andyjskie, guanaco, flamingi czy kondory.

WARTO WIEDZIEĆ: Międzynarodowy port lotniczy Arturo Merino Benítez znajduje się około 15 kilometrów na północny zachód od centrum miasta.

Cajón del Maipo – magia andyjskiej przyrody

Popularną opcją na wypad za miasto dla mieszkańców Santiago i wielu turystów, którzy tam się zatrzymują jest pobliski kanion Cajón del Maipo, znajdujący się zaledwie 50 kilometrów na wschód od niego. Miejsce zwane „zielonymi płucami” stolicy Chile to andyjska natura w najczystszej postaci. Wybierając się tam, istnieje duża szansa na przyjrzenie się z bliska andyjskiej faunie, m.in. zagrożonemu wyginięciem kondorowi wielkiemu, a także myszołowcowi, którego łacińska nazwa brzmi Parabuteo unicinctus, więc nie należy mylić go z myszołowem.

Widok na zapierający dech w piersiach Cajón del Maipo
Widok na zapierający dech w piersiach Cajón del Maipo

Co powiecie na trekking, szusowanie na nartach lub jazdę konno? Cajón del Maipo bez wątpienia jest ciekawą propozycją dla wszystkich osób lubiących połączenie aktywności na świeżym powietrzu wraz z podziwianiem oszałamiających krajobrazów. Jeśli zmęczy nas przemierzanie tamtejszych szlaków, spieszę z informacją, że pobliskie gorące źródła Colina – kilka naturalnych basenów wypełnionych bogatą w minerały wodą w temperaturze od 25°C do 55°C – zapewnią chwilę zasłużonego odpoczynku po trudach związanych z wysiłkiem fizycznym.

Enoturystyka w Chile – dolina Maipo i Colchagua

Tradycje winiarskie tego południowoamerykańskiego kraju rozpoczęły się w XVI wieku za sprawą przybyszów ze Starego Kontynentu. Zwłaszcza w centralnej części Chile przyjazny klimat i żyzne ziemie sprzyjają uprawie warzyw i owoców, co sprawia, że ten obszar zapewnia dobre warunki do rozwoju rolnictwa, jak i również… enoturystyki!

Zwiedzając chilijskie winnice, poznamy tajniki uprawy winorośli, a także będziemy mieli okazję spróbować trunku bezpośrednio od producentów. Przy akompaniamencie wina, chilijskiego słońca i zjawiskowej natury, warto skosztować pysznych dań lokalnej kuchni, m.in. pastel de choclo, czy tradycyjnych chilijskich empanad. Wyprawa rowerowa pośród wiecznie zielonych dolin Maipo i Colchagua również brzmi kusząco, prawda?

Dolina Colchagua ulokowana jest około 160 kilometrów na południe od Santiago
Dolina Colchagua ulokowana jest około 160 kilometrów na południe od Santiago

W Regionie Metropolitalnym znajduje się oaza położona rzut beretem od Santiago – piękna Valle del Maipo. To właśnie tam ulokowane są winnice takie jak: Undurraga, Cousiño Macul, Haras de Pirque, Concha y Toro, czy Santa Rita. Z tej ostatniej pochodzi słynny Cabernet Sauvignon, „Casa Real Reserva Especial”, który w 2013 roku zyskał miano „Wine Legend”, które jest jednym z najbardziej zaszczytnych wyróżnień w świecie win nadawane przez brytyjski magazyn Decanter.

Z kolei przez dolinę Colchagua, położoną około 150 kilometrów na południe od Santiago, przebiega jeden z najbardziej prestiżowych i słynnych winiarskich szlaków, który daje życie takim winom jak Carménère, Cabernet Sauvignon oraz Merlot. Jego wschodni kraniec sięga podnóża Andów, a zachodni ulokowany jest tuż przy wybrzeżu Pacyfiku. Przystankami, na których warto się zatrzymać podczas przemierzania doliny Colchagua są takie winnice jak: Viu Manent, Mont Grass, Santa Cruz, Los Vascos, czy La Estampa.

Valparaíso – artystyczne miasto portowe nad Pacyfikiem

Około 120 kilometrów na zachód od Santiago de Chile znajduje się portowe miasto Valparaíso, którego historyczną dzielnicę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie ono z mnóstwa niewielkich, naziemnych kolejek linowych (żartobliwie zwanych „windami”, po hiszpańsku „ascensores”), które ułatwiają dostanie się do wyższych partii Valparaíso, np. punktów widokowych takich jak Cerro Alegre i Cerro Cárcel. Do najpopularniejszych „wind” w Valparaíso zaliczamy m.in. Ascensor Concepción i Ascensor Reina Victoria.

Piękne portowe miasto nad Pacyfikiem zostało założone w 1536 roku przez europejskich konkwistadorów
Piękne portowe miasto nad Pacyfikiem zostało założone w 1536 roku przez europejskich konkwistadorów

Zainteresowani militariami nie powinni przegapić Museo Marítimo Nacional, instytucji leżącej tuż nad Oceanem Spokojnym, która obrazuje swoim gościom historię chilijskiej marynarki wojennej. Piękno Valparaíso gwarantuje cudowne zdjęcia z podróży – poprzez bliskość Oceanu, kolonialną architekturę, a także ukryte perełki takie jak Escalera de Colores, czyli kolorowe schody, które idealnie wkomponowują się w street artowy klimat tej okolicy miasta. Kochającym literaturę szczególnie polecam wizytę w domu-muzeum chilijskiego poety i noblisty Pablo Nerudy, La Sebastiana.

Viña del Mar – plaże, kolonialna architektura i legendarny festiwal

Przenieśmy się teraz do miasta graniczącego z Valparaíso, Viña del Mar. Przywołuje ono skojarzenia głównie z fantastycznymi plażami – zachód słońca jest szczególnie piękny na Playa Reñaca i Playa El Sol. Co roku ma tam miejsce festiwal muzyczny przyciągający melomanów z całego świata. Mowa tutaj oczywiście o Festival Internacional de la Canción de Viña del Mar.

Viña del Mar, Chile
Viña del Mar, Chile

To wydarzenie kulturalne o bogatej tradycji sięgającej lat 60. XX wieku odbywa się w Anfiteatro de la Quinta Vergara. Wystąpiły tam gwiazdy zarówno latynoamerykańskiej jak i międzynarodowej sceny muzycznej, między innymi The Police, Natalia Oreiro, Julio Iglesias czy Backstreet Boys.

Ciekawym punktem w podróży po Viña del Mar będzie także Muelle Vergara, czyli molo, gdzie można przysiąść i podziwiać z bliska potęgę Pacyfiku. Nie zapominajmy o Reloj de Flores de Viña del Mar, niezwykłej kompozycji z kwiatów w kształcie zegara, która stanowi jedną z wizytówek miasta.

Park Narodowy Torres del Paine – dziewicza przyroda na krańcu świata

Aż 12 milionów lat temu ruchy tektoniczne ukształtowały malowniczy krajobraz tego regionu Chile. Park narodowy Torres del Paine znajdujący się w regionie Magallanes i Antarktyka Chilijska poprzez sąsiedztwo z Lądolodem Patagońskim Południowym charakteryzuje się ogromną liczbą urokliwych jezior, lagun i rzek przybierających intensywną, turkusową barwę. Nazwa tego obszaru chronionego pochodzi od masywu górskiego Paine, którego trzy szczyty wyglądają jak potężne wieże, czyli torres.

Ze względu na sąsiedztwo z Lądolodem Patagońskim Południowym, na krajobraz parku narodowego składają się niezliczone rzeki, laguny i jeziora
Ze względu na sąsiedztwo Torres del Paine z Lądolodem Patagońskim Południowym, na krajobraz parku narodowego składają się niezliczone rzeki, laguny i jeziora

Na florę parku na południowym krańcu Chile składają się m.in. lasy lenga, zachwycające swoim pięknem orchidee, czy bardzo dobrze znajoma nam koniczyna, a także rośliny typowe dla terenów pustynnych, chociażby berberys bukszpanolistny. Główni reprezentanci parku narodowego Torres del Paine to m.in. gwanako andyjskie, łabędź czarnoszyi, oraz kondor. Warto wspomnieć, że główne bazy wypadowe do tego obszaru chronionego stanowią tzw. „miasta na krańcu świata” – Puerto Natales i Punta Arenas.

Pustynia Atacama – fenomen na światową skalę

Atacama to pustynia jak żadna inna i choć ta fraza może wydawać się nieco wyświechtana, to pozwólcie, że udowodnię Wam, że w tym przypadku taka nie jest. Ten obszar Chile poza złocistymi wydmami, zdobią także turkusowe laguny, gejzery, majestatyczne stratowulkany, a niekiedy nawet barwne dywany z kwiatów. Bogactwo przyrodnicze to jednak nie wszystko. Geoglify z Cerros Pintados czy prekolumbijska forteca Pukará podkreślają rolę, którą pustynia Atacama odgrywa w kształtowaniu chilijskiego dziedzictwa kulturowego.

Jedna z lagun Baltinache na pustyni Atacama
Przybliżona powierzchnia pustyni Atacama to 105 000 km²

WARTO WIEDZIEĆ: Licancabur to stratowulkan o wysokości 5920 m n.p.m. dumnie stojący na granicy Chile i Boliwii, a innymi ważnymi wzniesieniami Atacamy są: Láscar (5592 m n.p.m.), Cerro Toco (5600 m n.p.m.). Wszystkie zaliczają się do łańcucha Andów.

Solnisko Salar de Atacama, którego chropowata i biała tafla skrywa wielkie, słone jezioro wygląda szczególnie spektakularnie podczas zachodów słońca – zdecydowanie warto uwiecznić je na fotografiach z wyprawy! Ten zbiornik stanowi siedlisko dla ptactwa wodnego, np. flamingów. Kolejnymi cudami natury na pustyni Atacamalaguny Baltinache, czyli zespół siedmiu słonowodnych lagun o zachwycającym turkusowym kolorze.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak przenieść się w kosmos bez konieczności opuszczania Ziemi? Cóż, mam dla Was ciekawą informację…

Nietuzinkowe kształty skał w Dolinie Księżycowej sprawiają, że odwiedzający mają surrealistyczne wrażenie, jakoby znajdowali się na Srebrnym Globie. Do tego, ze względu na minimalne bądź zerowe zanieczyszczenie świetlne, wilgoć i opady atmosferyczne pustynia Atacama jest jedynym w swoim rodzaju miejscem do podziwiania nocnego nieba, o czym świadczy występowanie tam licznych obserwatoriów astronomicznych m.in. Obserwatorium La Silla i Obserwatorium ALMA.

Czy wiedzieliście, że co kilka lat morze kwiatów zaszczyca pustynię Atacama swoim pięknem? Ten fenomen ma miejsce tylko wówczas kiedy średnia suma opadów na konkretnym obszarze przekracza przynajmniej 15 mm rocznie, najczęściej są to okolice chilijskich miast Copiapó i Vallenar.

WARTO WIEDZIEĆ: Miasto San Pedro de Atacama stanowi popularną bazę wypadową do większości atrakcji, którymi zachwyca pustynia.

Valle Nevado – narciarska przygoda w Andach

Ośrodek narciarski Valle Nevado ulokowany w sercu Andów na wysokości ponad 3000 m n.p.m., około 45 kilometrów na wschód od Santiago jest prawdziwą gratką dla miłośników sportów zimowych. Dysponuje on ponad 9 tysiącami hektarów narciarskich terenów, co ma przełożenie na około 40 kilometrów tras podzielonych według stopnia zaawansowania. Warto dodać, że w chilijskiej „Śnieżnej Dolinie” sezon zimowy trwa od czerwca do października.

Valle Nevado dysponuje aż 9300 hektarami terenów narciarskich
Valle Nevado dysponuje aż 9300 hektarami terenów narciarskich

Z kolei w czasie chilijskiego lata, czyli poza głównym sezonem, Valle Nevado proponuje swoim gościom takie aktywności jak kolarstwo górskie czy trekking po Andach. Nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z najnowocześniejszych i cieszących się największym uznaniem ośrodków narciarskich w Ameryce Południowej.

Wyspa Chiloé – palafity, kolonialne kościoły i piękno natury

Nieodłącznym elementem krajobrazu tej wyspy na Oceanie Spokojnym są barwne palafity, czyli domostwa na palach osadzonych w wodzie. Wyspa Chiloé leży w pobliżu stałego lądu, więc podróż na nią nie powinna stanowić większych kłopotów, a dodatkowo sprawę ułatwia fakt, iż biegnie przez nią Droga Panamerykańska. Jej bajeczne krajobrazy sprzyjają uprawianiu sportów na świeżym powietrzu, na przykład trekkingu czy pływania kajakami.

Wyspa Chiloé, Chile
Wyspa Chiloé, Chile

Wyspa Chiloé słynie także z wiekowych, drewnianych kościołów, z których kilkanaście wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to m.in. Iglesia de Nuestra Señora del Patrocinio oraz Iglesia de Nuestra Señora de Los Dolores.

Na wyspie znajdują się także dwa parki narodowe – Chiloé i Tantauco. Jeśli szukacie pomysłu na oryginalne i unikatowe pamiątki z podróży na wyspę Chiloé, polecam Wam udanie się do miejscowości Dalcahue na rynek Feria Artesanal de Dalcahue i zaopatrzenie się w wyroby lokalnych rzemieślników i artystów, na przykład odzież wykonaną z wełny.

Wyspa Wielkanocna – enigmatyczny skrawek lądu na Pacyfiku

Wyspa Wielkanocna, która leży ponad 3500 kilometrów od wybrzeży Chile kontynentalnego to jego najbardziej odosobniona część. Ten niewielki skrawek ziemi pochodzenia wulkanicznego (znany też jako Rapa Nui) kojarzony jest głównie z „moai”, czyli ogromnymi posągami, które stanowią o unikatowym dziedzictwie kulturowym tego zakątku świata.

Park Narodowy Rapa Nui, Wyspa Wielkanocna
Park Narodowy Rapa Nui, Wyspa Wielkanocna

Jedynym miasteczkiem na Wyspie Wielkanocnej, a jednocześnie jego stolicą jest Hanga Roa, gdzie znajduje się także niewielki port lotniczy przyjmujący przybyszy z całego świata, którzy pragną na własne oczy zobaczyć fenomen tego miejsca.

Odkryj Chile

Booking.com
Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Kuba

POLECANE ARTYKUŁY