Strona głównaHiszpaniaHiszpańskie wyspy i archipelagiMinorka – Wyspa Spokoju na Morzu Śródziemnym

Minorka – Wyspa Spokoju na Morzu Śródziemnym

Tajemnicza. Spokojna. Zachwycająca. Tak w trzech słowach można określić tylko jedną hiszpańską wyspę. Zapraszam na rejs!

Minorka (hiszp. Menorca) to druga co do wielkości wyspa w archipelagu Balearów położona na Morzu Śródziemnym. I choć nie jest tak znana jak Majorka czy Ibiza, to już jedna wizyta wystarczy, aby zakochać się w niej bez pamięci.

To czym urzeka Minorka to wspaniałe, rajskie krajobrazy i brak tłumu turystów, z którego słyną jej popularne siostry. Nawet w środku lata wyspa emanuje spokojem, a ze znalezieniem miejsca w hotelu zwykle nie ma większego problemu. W ciągu sezonu Minorka jest odwiedzana średnio przez taką liczbę turystów, jak Majorka w ciągu zaledwie tygodnia! Taki stan rzeczy i harmonia nie są dziełem przypadku. Stoi za nimi przemyślana polityka władz wyspy, które z jednej strony celowo ograniczają ruch turystyczny, a z drugiej – dbają o bogactwo naturalne Minorki. Warto wiedzieć, że aż 75% jej powierzchni znajduje się pod ochroną, a cała wyspa w 1993 roku została wpisana na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

CIEKAWOSTKA: Będąc na Minorce, spróbuj tutejszego tradycyjnego dania Caldereta de Langosta. Minorka słynie też z produkcji majonezu (to stąd pochodzi ten sos!) oraz ginu Xoriguer.

Tajemnicze budowle na Minorce

To że na całym świecie rozsiane są budowle, o których pochodzeniu nie mamy dużej wiedzy, nikogo już nie dziwi. Ale to, że takie budowle znajdziemy również na Minorce, może być dla niektórych zaskoczeniem. Megalityczne konstrukcje doczekały się już wielu interpretacji. Zdaniem niektórych badaczy służyły one za schron lub magazyn. Inni sądzą, że mogły pełnić funkcje obronne. A jeszcze inni, że były związane z obrządkami religijnymi. Nie wspomnę też o wielbicielach teorii spiskowych, którzy odpowiedzi dopatrują się w obcych cywilizacjach…

Tajemnicze budowle na Minorce
Tajemnicze budowle na Minorce

Tak naprawdę nie wiadomo, czy kiedykolwiek dowiemy się prawdy. Faktem jest jednak, że tajemnicze budowle na Minorce robią wrażenie i budzą zainteresowanie każdego, kto choć raz zobaczy je na własne oczy.

Parki wodne na Minorce

  • Aquarock Menorca – to największy park wodny na Minorce położony w miejscowości Cala’n Bosch de Ciutadella. Idealne miejsce do rodzinnej rozrywki, które obfituje w równie dużo atrakcji dla dzieci, co dla dorosłych. Bawić możecie się nie tylko w licznych basenach, na zjeżdżalniach czy w jacuzzi, ale także na trampolinach lub torze kartingowym.
  • Aqua Center – jeden z pierwszych parków wodnych na Minorce. Wybudowano go w 1998 roku w miejscowości Cala’n Blanes de Ciutadella, a jego celem było stworzenie typowego miejsca rozrywki, w którym turyści będą mogli spędzać swój czas. Na powierzchni 12 000 m2 czeka więc na nas tradycyjnie sporo basenów i zjeżdżalni, a także tereny zielone i restauracje.
  • Splash Sur Menorca – czas na jeden z najmłodszych parków wodnych na Minorce (miejscowość: Biniancolla). Otwarty w 2015 roku liczy 18 000 m2 powierzchni i podobnie jak jego poprzednicy pełen jest fantazyjnych zjeżdżalni i basenów tematycznych. Ciekawostką jest to, że woda w basenach Splash Sur Menorca pochodzi z morza.

Forteca La Mola (Fortaleza de la Mola)

To jedna z największych twierdz obronnych w Europie i doskonały przykład architektury militarnej XIX wieku. Wybudowana w latach 1848-1875 Fortaleza de la Mola miała za cel chronić Minorkę przed natarciami wrogich wojsk (głównie brytyjskich).

Fortaleza de la Mola, Minorka
Fortaleza de la Mola, Minorka

Obwarowania twierdzy zostały podzielone na dwa rodzaje. Pierwsze miały za cel chronić wybrzeże od strony morza, a drugie – zapewniały ochronę w przypadku natarcia od strony lądu. Najważniejszą część stanowiły te drugie, ponieważ wybrzeże było w dużej mierze otoczone przez strome klify, które same w sobie stanowiły zaporę dla nadciągających od strony morza wrogich wojsk.

Co ciekawe, Fortaleza de la Mola nigdy nie została zaatakowana. Dzięki temu wszystkie zabudowania zachowały się do dzisiejszych czasów w niemal idealnym stanie.

WARTO WIEDZIEĆ: Fortaleza de la Mola znana też pod nazwą Fortaleza de Isabel II.

Wieża Torre de Fornells

Wybudowana w latach 1801-1801 wieża Torre de Fornells była jedną z wielu fortyfikacji obronnych wzniesionych podczas brytyjskiej okupacji. Jej głównym celem była ochrona wejścia do portu Fornells, który był jednym z najbardziej strategicznych miejsc na wyspie. Ze szczytu wieży możemy zobaczyć jeszcze dwie inne wieże obronne Minorki. Takie usytuowanie było celowe, ponieważ pozwalało na stworzenie systemu komunikacji pomiędzy poszczególnymi obiektami.

Cova d’en Xoroi

Miejsce takie jak to zdarza się rzadko. Bardzo rzadko! Z jednej strony mówimy bowiem o jaskini, a z drugiej – o dyskotece, która znajduje się w jej wnętrzu. Jeszcze większego splendoru całości dodaje to, że Cova d’en Xoroi jest usytuowana na stromej ścianie klifu! Możemy więc w tym samym czasie podziwiać wspaniałe widoki na morze, bawiąc się jednocześnie podczas znakomitej imprezy. Nie ma to jak połączyć przyjemne z… przyjemnym ;).

Góra Toro (Monte Toro)

Sanktuarium na górze Monte Toro, Minorka
Sanktuarium na górze Monte Toro, Minorka

Ta góra to najwyższy szczyt na wyspie (358 metrów wysokości). Z jej wierzchołka możemy podziwiać całą Minorkę, a przy dobrej pogodzie także zarys malującej się na horyzoncie Majorki. Oprócz pięknych widoków na Monte Toro znajdziemy także sanktuarium z XVII wieku (Santuario de la Virgen de Monte Toro). Obecnie ten przybytek religijny zamieszkują bracia z zakonu franciszkanów.

Fuerte Marlborough

Masywny fort Marlborough został wybudowany przez Brytyjczyków w latach 1710-1726. Miejsce to odegrało istotną rolę podczas wojny między Hiszpanią, Wielką Brytanią i Francją, które to państwa walczyły o dominację na wyspie. Na początku XVIII wieku przejęcie kontroli nad Morzem Śródziemnym było dla nich priorytetem, a Minorka była ważnym portem, który przybliżał do osiągnięcia tego celu.

Canteras S’Hostal

Kamieniołomy Canteras S’Hostal
Kamieniołomy Canteras S’Hostal

Czas na dość nietuzinkową atrakcję turystyczną… Canteras S’Hostal to dawne kamieniołomy zlokalizowane około kilometr od centrum miasta Ciutadella (dawna stolica Minorki), na wschodnim wybrzeżu Minorki. Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy rozpoczęto w tym miejscu wydobywać kamień, jednak szacuje się, że trwało to co najmniej 200 lat. Do ostatecznego zamknięcia doszło w 1994 roku, kiedy to podjęto decyzję, że dalsze wydobycie może spowodować całkowite wyniszczenie tego miejsca i puszczenie go w niepamięć.

S’Albufera des Grau

Co powiesz na wycieczkę do najważniejszego rezerwatu przyrody na wyspie? Jego powierzchnia liczy 5000 ha, a fauna i flora obejmuje setki gatunków roślin i zwierząt. Zwiedzanie warto rozpocząć od wizyty w Centro de Recepción Rodríguez Femenias, gdzie uzyskamy wszystkie informacje na temat poruszania się po rezerwacie.

Specjalnie dla turystów przygotowano trzy trasy wycieczkowe. Dwie z nich rozpoczynają się niedaleko wspomnianego centrum informacyjnego i są dobrym wyborem pod kątem obserwacji różnych gatunków ptaków (znajduje się tu kilka ciekawych punktów widokowych). Trzecia trasa ma swój początek w miasteczku Es Grau i obejmuje tereny z dużą ilością drzew. Jeśli więc szukasz małej ucieczki od słońca, to już wiesz, którą trasę wybrać :).

Latarnia morska Faro de Favàritx

Na koniec czas na najbardziej znaną latarnię morską na Minorce. Została wybudowana w 1922 roku, a do jej konstrukcji wykorzystano kamienie pochodzące ze znajdujących się na tym terenie skał.

Krajobraz wokół latarni nie przypomina w niczym tego, co możemy zobaczyć w innych częściach wyspy. Dominują tu nagie, czarne skały i stromo wpadające do morza klify. Sceptycy mogą powiedzieć „Nic specjalnego”. Faktem jest jednak, że ten ascetyczny krajobraz ma w sobie coś przyciągającego. Być może to kwestia hipnotycznie rozbijających się o skalne wybrzeże fal sprawia, że łatwo uwalnia się w tym miejscu dusza romantyka. Z bardziej pragmatycznej perspektywy warto dodać, że Faro de Favàritx i okolice świetnie nadają się do fotografii krajobrazowej.

Plaże na Minorce

Piękne plaże pokryte białym piaskiem to coś czego na Minorce zdecydowanie nie brakuje. Wśród tych najciekawszych warto odwiedzić: Cala Pregonda, Cala Escorxada, Cala Presili, Es Talaier, Cala Pilar, Cala Cavalleria, Cala en Turqueta, Binigaus i Son Saura. Aby łatwiej je zlokalizować, zerknij na mapę plaż poniżej:

Minorka na mapie

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY