Strona głównaHiszpaniaHiszpańskie wyspy i archipelagiMinorka – Sielski zakątek hiszpańskich Balearów

Minorka – Sielski zakątek hiszpańskich Balearów

Tajemnicza. Spokojna. Zachwycająca. Tak w trzech słowach można określić tylko jedną hiszpańską wyspę.

Minorka (hiszp. Menorca) jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Balearów i choć nie jest tak znana jak Majorka czy Ibiza, to już jedna wizyta wystarczy, aby zakochać się w niej bez pamięci.

To, czym urzeka wyspa Minorka to łagodny śródziemnomorski klimat, piaszczyste plaże, wspaniałe, naturalne krajobrazy i brak tłumu turystów, z którego słyną jej popularne siostry. Nawet w środku lata wyspa emanuje spokojem, a ze znalezieniem miejsca w hotelu zwykle nie ma większego problemu. W ciągu sezonu Minorka jest odwiedzana średnio przez taką samą liczbę turystów, jak Majorka w ciągu zaledwie tygodnia! Taki stan rzeczy i harmonia nie są dziełem przypadku. Stoi za nimi przemyślana polityka władz wyspy, które dbając o bogactwo naturalne Minorki celowo ograniczają ruch turystyczny. Warto wiedzieć, że aż 75% jej powierzchni znajduje się pod ochroną, a całej wyspie w 1993 roku nadano status Rezerwatu Biosfery UNESCO.

Najważniejsze atrakcje wyspy

Mahón – stolica Minorki

Stolicą wyspy jest miasto Mahón, częściej znane miejscowym pod nazwą Maó. Miasto, położone na końcu wąskiej zatoki, nad brzegiem jednego z najlepszych i największych naturalnych portów na Morzu Śródziemnym, założone zostało przez kartagińskiego generała Magona, brata Hannibala, słynnego dowódcy wojskowego.

Port w Mahón (Minorka)
Mahón – stolica wyspy Minorki

Stolica Minorki to wcielenie śródziemnomorskiej kultury. Brukowane uliczki jej centrum otoczone są szlachetnymi budynkami, pałacami i pokaźną kolekcją kościołów. Jeśli to właśnie tutaj zaczynacie Waszą minorkańską przygodę, nie przegapcie spaceru deptakiem Carrer Nou, słynącym z lokalnych sklepików z rękodziełem, ani tętniącą życiem promenadą, ciągnącą się na ponad 5 kilometrów wzdłuż portu.

Tajemnicze budowle na Minorce

To, że na całym świecie rozsiane są budowle, o których pochodzeniu nie mamy dużej wiedzy, nikogo już nie dziwi. Ale to, że takie konstrukcje znajdziemy również na Minorce, może być dla niektórych zaskoczeniem. Odnalezione tam megalityczne budowle doczekały się już wielu interpretacji. Zdaniem niektórych badaczy służyły one za schron lub magazyn. Inni sądzą, że mogły pełnić funkcje obronne. A jeszcze inni, że były związane z obrządkami religijnymi. Oczywiście są też wielbiciele teorii spiskowych, którzy odpowiedzi dopatrują się w obcych cywilizacjach…

Tajemnicze budowle na Minorce
Jedna z megalitycznych budowli odnalezionych na Minorce

Pewnym jest natomiast, że pozostałości archeologiczne pierwszych społeczności zamieszkujących Minorkę na stałe naznaczyły jej krajobraz. Na wyspie znajduje się blisko 500 tego typu konstrukcji, a większość z nich koncentruje się w jej południowej części Minorki. Wśród budowli wyróżnia się trzy główne typy: naveta – dawne grobowce, przypominające odwróconą łódź, taulas – charakterystyczne budowle w kształcie litery „t”, oraz talayot – stożki używane jako wieże obserwacyjne. Najpopularniejszą z nich jest La Naveta des Tudons, położona w pobliżu miasteczka Ciutadella.

Dostojne miasto Ciutadella

Miasteczko Ciutadella to dawna stolica Minorki i drugi najważniejszy ośrodek miejski na wyspie. Dlaczego warto ją odwiedzić? Ciutadella uznawana jest za jedno z najbardziej romantycznych miasteczek nie tylko na Minorce, ale na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Taki tytuł mówi sam za siebie.

Więc jeśli tylko będziecie mieli okazję, koniecznie dajcie się ponieść zmysłowości wąskich uliczek starego miasta i pozwólcie by serce zabiło Wam szybciej na trasie portu biegnącej do zamku San Nicolás. Po drodze koniecznie wstąpcie do katedry, najważniejszego gotyckiego budynku na Minorce, i zatrzymajcie się na kawę na placu Plaza del Borne.

Wieża Torre de Fornells

Wybudowana w latach 1801-1801 wieża Torre de Fornells to jeden z najważniejszych zabytków północnej części wyspy. Wieża była ostatnią fortyfikacją obronną wzniesioną podczas brytyjskiej okupacji. Jej głównym celem była ochrona wejścia do portu Fornells, który był jednym z najbardziej strategicznych miejsc na wyspie. Ze szczytu wieży możemy zobaczyć jeszcze dwie inne wieże obronne Minorki. Takie usytuowanie było celowe, ponieważ pozwalało na stworzenie systemu komunikacji pomiędzy poszczególnymi obiektami. Dziś Torre de Fornells mieści także muzeum, które dzięki interaktywnym zabawom spodoba się także najmłodszym przyjezdnym.

Cova d’en Xoroi

Miejsce takie jak to zdarza się rzadko. Bardzo rzadko! Tylko wyobraźcie sobie – mówimy tutaj o dyskotece we wnętrzu naturalnej jaskini. Za dnia Cova d’en Xoroi pełni funkcję kawiarni, ale po zachodzie słońca zamienia się w najlepszą i najbardziej wyjątkową imprezę w okolicy.

Jeszcze większego splendoru całości dodaje to, że Cova d’en Xoroi jest usytuowana w połowie stromego klifu. Możecie więc w trakcie znakomitej zabawy podziwiać przez okna wspaniałe widoki na morze. Nie ma to jak połączyć przyjemne z… przyjemnym ;).

Canteras S’Hostal

Czas na dość nietuzinkową atrakcję turystyczną… Canteras S’Hostal, znane także pod nazwą Lithica, to dawne kamieniołomy zlokalizowane około kilometr od centrum miasta Ciutadella. Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy rozpoczęto w tym miejscu wydobywać kamień. Podejrzewa się jednak, że minęło blisko 200 lat zanim w 1994 roku zamknięto to miejsce w obawie o jego wyniszczenie.

Kamieniołomy Canteras S’Hostal

Menorscy kamieniarze zupełnie nieświadomie stworzyli unikalny rzeźbiarski krajobraz, przyciągający dziś setki turystów. Najsłynniejszym punktem kamieniołomów jest kamienny labirynt, ale warto też zwrócić uwagę na współistniejącą ze skałami roślinność. Każdego lata ta przestrzeń zamienia się też w duże audytorium na świeżym powietrzu, gdzie odbywają się spektakle taneczne, teatralne i muzyczne.

Latarnia morska Faro de Favàritx

Czas na najbardziej znaną latarnię morską na Minorce. Została wybudowana w 1922 roku, a do jej konstrukcji wykorzystano kamienie pochodzące ze znajdujących się na tym terenie skał.

Krajobraz wokół latarni nie przypomina w niczym tego, co możemy zobaczyć w innych częściach wyspy. Dominują tu nagie, czarne skały i stromo wpadające do morza klify. Sceptycy mogą powiedzieć „nic specjalnego”. Faktem jest jednak, że ten ascetyczny krajobraz ma w sobie coś przyciągającego. Być może to kwestia hipnotycznie rozbijających się o skalne wybrzeże fal sprawia, że łatwo uwalnia się w tym miejscu dusza romantyka. Z bardziej pragmatycznej perspektywy warto dodać, że Faro de Favàritx i okolice świetnie nadają się do fotografii krajobrazowej.

CIEKAWOSTKA: Na wyspie znajduje się aż 7 latarni morskich, a wszystkie one wybudowane zostały między XIX i XX wiekiem. Miały one przynieść kres tragicznym historiom o setkach statków, które przepłynęły Morze Śródziemne i niespodziewanie napotkały stromą i nieregularną linię lądu, będącą powodem morskich katastrof.

Atrakcje przyrodnicze na Minorce

Szlak Camí de Cavalls

Wielu twierdzi, że spacer tą trasą to najlepszy sposób, by poznać wszystkie oblicza Minorki. Konkurencyjnych planów na odkrycie wyspy jest oczywiście sporo, ale nie ulega żadnej wątpliwości, że ten szlak to jedyna w swoim rodzaju okazja by poczuć niepowtarzalny charakter Minorki, odkryć jej niezwykle piękne krajobrazy i unikalną przyrodę, ale jednocześnie także jej gastronomię, kulturę i historię.

Krajobrazy, jakie zobaczyć można przemierzając trasę Cami de Cavalls
Krajobrazy, jakie zobaczyć można przemierzając trasę Cami de Cavalls

Korzenie tej trasy, doskonałej dla wielbicieli pieszych wędrówek, sięgają początków XIV wieku. To właśnie wtedy król Jakub II nakazał ówczesnym rycerzom nieustanne strzeżenie wybrzeża. Do tego celu potrzebna im jednak była biegnąca wokół wyspy, stabilna droga, po której mogli poruszać się konno. Wtedy nikt nie spodziewał się, że stworzona w ten sposób ścieżka będzie tak istotna dla kultury całej Minorki.

Cały szlak Cami de Cavalls liczy 185 kilometrów i podzielony jest na 20 odcinków. Przejście całej trasy zajmuje blisko 10 dni, ale jeśli potrzebujecie tylko krótkiego spaceru, to po prostu wybierzcie jeden z fragmentów szlaku. Każdy z nich pełen jest pełen niespodzianek, pomagających odkryć autentyczny klimat wyspy, więc nie ma szansy, że wybierzecie złą ścieżkę.

S’Albufera des Grau – Zielone płuca Minorki

Co powiecie na wycieczkę do najważniejszego rezerwatu przyrody na wyspie? Jego powierzchnia liczy 5000 ha, a fauna i flora obejmuje setki gatunków roślin i zwierząt. Zwiedzanie warto rozpocząć od wizyty w Centro de Recepción Rodríguez Femenias, gdzie uzyskamy wszystkie informacje na temat poruszania się po rezerwacie.

S’Albufera des Grau to największa przestrzeń zielona na wyspie Minorce
S’Albufera des Grau to największa przestrzeń zielona na wyspie Minorce

Specjalnie dla turystów przygotowano trzy trasy wycieczkowe. Dwie z nich rozpoczynają się niedaleko wspomnianego centrum informacyjnego i są dobrym wyborem pod kątem obserwacji różnych gatunków ptaków (znajduje się tu kilka ciekawych punktów widokowych). Trzecia trasa ma swój początek w miasteczku Es Grau i obejmuje tereny z dużą ilością drzew. Jeśli więc szukasz małej ucieczki od słońca, to już wiesz, którą trasę wybrać :).

Góra Toro (Monte Toro)

Sanktuarium na górze Monte Toro, Minorka
Sanktuarium na górze Monte Toro, Minorka

Ta góra to najwyższy szczyt na wyspie (358 metrów wysokości). Z jej wierzchołka możemy podziwiać fantastyczny widok na całą wyspę, a przy dobrej pogodzie także zarys malującej się na horyzoncie Majorki. Oprócz pięknych widoków na Monte Toro znajdziemy także sanktuarium z XVII wieku (Santuario de la Virgen de Monte Toro). Obecnie ten przybytek religijny zamieszkują bracia z zakonu franciszkanów.

Najpiękniejsze plaże na Minorce

Krystalicznie czysta woda i piękne plaże pokryte białym piaskiem to coś, czego na Minorce zdecydowanie nie brakuje. Większość z tych ostatnich znajdziecie w południowej części wyspy. To właśnie tam wśród zieleni lasów ukryta jest Mitjana – piaszczysta plaża, uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Nie jest to jednak jedyny warty uwagi fragment wybrzeża. Wśród tych najciekawszych znajdują się także kameralne plaże Macarelleta, Cala en Turqueta, Es Talaier, Binigaus czy najdłuższa plaża wyspy, Son Bou.

Najpiękniejsze plaże z białym piaskiem znajdziecie na południu wyspy
Najpiękniejsze plaże z białym piaskiem znajdziecie na południu wyspy

Północna linia brzegowa to z kolei kulminacja dzikich zatoczek i imponujących klifów. Królują tam plaże z charakterystycznym czerwonawym piaskiem i zielonkawe odcienie wody. Jeśli to właśnie w północnej części Minorki koncentruje się Wasz podróż, koniecznie zobaczcie Cala Presili, Platja d’en Tortuga czy Son Saura.

Parki wodne na Minorce

Odpowiedzią na potrzebę ochłody może być też szalona zabawa w gąszczu wodnych atrakcji. Na Minorce znajdują się 3 parki wodne:

  • Aquarock Menorca – największy park wodny na Minorce położony w miejscowości Cala’n Bosch de Ciutadella. To idealne miejsce do rodzinnej rozrywki, które obfituje w równie dużo atrakcji dla dzieci, co dla dorosłych. Bawić możecie się nie tylko w licznych basenach, na zjeżdżalniach czy w jacuzzi, ale także na trampolinach lub torze kartingowym.
  • Aqua Center – jeden z pierwszych parków wodnych na Minorce. Wybudowano go w 1998 roku w miejscowości Cala’n Blanes de Ciutadella, a jego celem było stworzenie typowego miejsca rozrywki dla spragnionych wrażeń turystów. Na powierzchni 12 000 m2 czeka więc na Was tradycyjnie sporo basenów, liczne atrakcje, a także tereny zielone i restauracje.
  • Splash Sur Menorca – czas na jeden z najmłodszych parków wodnych na Minorce. Ośrodek otwarty w 2015 roku w miejscowości Biniancolla liczy 18 000 m2 powierzchni i, podobnie jak jego poprzednicy, pełen jest fantazyjnych zjeżdżalni i basenów tematycznych. Ciekawostką jest to, że woda w basenach Splash Sur Menorca pochodzi z morza.

Dlaczego warto wybrać właśnie Minorkę?

Gastronomia Minorki

Oto kolejny powód, by w tym roku wybrać się właśnie na Minorkę. To powinno przekonać szczególnie miłośników poznawania lokalnych smaków. Wyspa znana jest ze znakomitego mleka, a co za tym idzie z docenianego w całej Europie sera. Bliskość morza sprawia, że lokalna kuchnia obfituje też w owoce morza (spróbujcie caldereta de langosta, czyli gulaszu z homara). Największą międzynarodową sławą cieszy się jednak pewien minorkański sos, który na pewno macie w swojej kuchni także i Wy. Ta emulsja tworzona z jajek i oliwy z oliwek na wyspie nazywana jest salsa mahonesa, ale cały świat zna ją po prostu jako majonez!

Gulasz z homara to jedno z najpopularniejszych dań Minorki
Gulasz z homara to jedno z najpopularniejszych dań Minorki

Angielska okupacja Minorki także pozostawiła ślad w gastronomii wyspy, przede wszystkim w sektorze alkoholowym. Gin z Minorki jest najstarszym ginem produkowanym w Hiszpanii, a metoda jego destylacji jest nadal tradycyjna. Od tego angielskiego różni się głównie pochodzeniem spirytusu. Alkohol na wyspach brytyjskich otrzymywany jest głównie ze zbóż, natomiast w Hiszpanii jak można się spodziewać – z winogron. Jeśli szczególnie interesuje Was osobliwość tego trunku, możecie wybrać się na wycieczkę po XVIII- wiecznej destylarni Xoriguer, gdzie dowiecie się wszystkiego o jego historii czy sposobie wytwarzania.

WARTO WIEDZIEĆ: Oprócz słoika majonezu lub butelki ginu na pamiątkę z podróży na Minorkę możesz kupić też buty! Minorka od początku XX wieku słynie z produkcji skórzanych butów. Większość wytwarzanego tam obuwia pochodzi z lokalnych, rodzinnych manufaktur przejmowanych przez kolejne pokolenia od dziesiątek lat.

Wyspa możliwości

Piesze wycieczki, odpoczynek na plaży i zwiedzanie historycznych zabytków to tylko część tego, co można robić na Minorce. Spędzicie tam popołudnie z windsurfingiem, zobaczycie zachód słońca z pokładu delikatnie kołyszącej się żaglówki, albo odkryjecie jaskinie na desce stand-up-paddle. Chcąc zobaczyć Minorkę z nieco mniej konwencjonalnej perspektywy, zanurzcie się pod wodę albo wybierzcie skok na paralotni, aby obserwować wyspę z lotu ptaka. Możecie też wypożyczyć rower, zdecydować się na oglądanie minorkańskiej przyrody z perspektywy siodła albo odwiedzić specjalne szlaki do obserwacji ptaków. Możliwości jest naprawdę ogrom!

Minorka na mapie

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY