Czy to możliwe, że najstarszą budowlą w Madrycie jest pochodząca z II w. p.n.e. świątynia boga Amona i bogini Izydy? Owszem!
Świątynia Debod znajduje się w Hiszpanii od 1968 roku. Jednak aby zrozumieć skąd wzięła się w tym miejscu i dlaczego jest to miejsce, które warto zwiedzić, musimy cofnąć się o kilka lat wstecz…
Jak egipska Świątynia Debod znalazła się w Hiszpanii?
Jest rok 1960. Trwa budowa Tamy Asuańskiej. Niesie ona jednak ze sobą zagrożenie zalania wielu zabytków Starożytnego Egiptu. W reakcji na to UNESCO we współpracy z archeologami postanawia zapobiec utracie cennych dzieł. W tę inicjatywę angażuje się wiele krajów, a jednym z nich jest właśnie Hiszpania.
Gdy akcja kończy się sukcesem, rząd Egiptu w podziękowaniu za udzieloną pomoc, postanawia podarować Hiszpanii Templo de Debod. Ten niecodzienny prezent nie był łatwy w transporcie. Kamienne bloki najpierw trafiły na statek, który dopłynął do Walencji. Tam zostały przeniesione do ciężarówek, które dowiozły rozmontowany zabytek do Madrytu. Finalnie Świątynię Debod usytuowano w miejscu, w którym kiedyś znajdował się Cuartel de la Montaña – budynek militarny skonstruowany w XIX wieku i całkowicie zniszczony podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej.
Złożenie tego obiektu w całość również nie należało do najłatwiejszych. Sporym utrudnieniem okazał się fakt, że nie dostarczono szczegółowych instrukcji dotyczących tego, jak świątynia była pierwotnie zbudowana. Co więcej przy ponad 100 blokach zostały zagubione kartki z numeracją, które miały ułatwić złożenie konstrukcji.
Mimo tych wszystkich trudności, ostatecznie budowlę udało się w całości odtworzyć, a co więcej ustawiono ją w podobnej orientacji jak było to pierwotnie w Egipcie – od wschodu na zachód. Wkrótce potem (1972 r.) Świątynia Debod została otwarta dla zwiedzających, stając się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w stolicy Hiszpanii.
Świątynia Debod dziś i jutro
Świątynia Debod jest jednym z niewielu egipskich zabytków, jakie możemy oglądać na kontynencie europejskim. Mimo to przez długi czas do jej ochrony (szczególnie nocą) nie przykładano zbyt dużej uwagi. W wyniku aktów wandalizmu na ścianach Templo de Debod często można było zobaczyć mniej lub bardziej wyszukane graffiti. Sama wizyta we wnętrzu była z kolei utrudniona przez wadliwy system wentylacji (temperatura w środku sięgała nawet 30°C).
Aby zapobiec dalszym uchybieniom w 2016 roku Świątynia Debod została zamknięta na trzy miesiące. Dokonano w tym czasie wielu renowacji, poprawiono wentylację, oświetlenie oraz zapewniono całodobową ochronę. Ograniczono także liczbę osób, które jednocześnie mogą odwiedzać ten obiekt do kilkunastoosobowych grup. Wszystkie te zabiegi mają sprawić, że Świątynia Debod jeszcze przez długi czas będzie stanowić kulturowy symbol współpracy ponad wszelkimi podziałami. Aktualnie jednym z głównych zagrożeń są jedynie występujące zimą minusowe temperatury, które przyczyniają się do niszczenia budowli.
Dlaczego warto zwiedzić Świątynię Debod?
Głównym powodem jest oczywiście to, że Świątynia Debod to obiekt o ogromnej wartości kulturowej i historycznej. W jej wnętrzach znajdziemy trzy kaplice i westybul. Umieszczono tam także modele świątyni oraz makietę przedstawiającą miejsce, gdzie została wybudowana Tama Asuańska. Ściany pełne są z kolei wspaniałych reliefów.
Ponadto lokalizacja świątyni sprawia, że jest to także świetny punkt widokowy na miasto. Zachód słońca nabiera tu szczególnego uroku podczas romantycznych spacerów. Z kolei rozpościerający się niemal u stóp widok na Madryt to okazja do zrobienia znakomitych zdjęć i zachowania tej chwili na dłużej.
WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli interesuje Cię tematyka związana ze Starożytnym Egiptem, odwiedź także Muzeum Egipskie w Barcelonie.
Świątynia Debod – informacje praktyczne i ciekawostki
- Lokalizacja: Świątynia Debod znajduje się w parku Parque del Oeste, na zachód od Plaza de España. W pobliżu znajdziemy też Pałac Królewski (Palacio Real de Madrid) i alei Paseo del Pintor Rosales.
- Wstęp do Templo de Debod jest bezpłatny.
- Godziny otwarcia od 1 października do 31 marca: od wtorku do piątku 9:45-13:45 i 16:15-18:15 oraz w soboty, niedziele i święta 9:30-20:00
- Godziny otwarcia od 1 kwietnia do 30 września: od wtorku do piątku 10:00-14:00 i 18:00-20:00 oraz w soboty, niedziele i święta 9:30-20:00
Świątynia Debod na mapie
Odkryj region Madrytu
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.