Toledo – Powrót do przeszłości

Podobają ci się warowne zamki, grube mury i strzeliste wieże? Jesteś pod wrażeniem monumentalnych, gotyckich budowli? Lubisz spacerować brukowanymi uliczkami, na których co chwilę możesz odkryć coś nowego? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, nie czekaj i już dziś zaplanuj swoją podróż życia do Toledo!

Znajdujące się około 70 km od Madrytu Toledo to stolica regionu Kastylia-La Mancha. Położone jest na wzniesieniu, w zakolu rzeki Tag, która jest zarazem najdłuższą rzeką w Hiszpanii. Z racji swojego umiejscowienia, zabudowa miejska jest niezwykle gęsta, budynki wydają się wręcz wchodzić na siebie. Dzięki wykorzystaniu każdej wolnej przestrzeni, spacer po wąskich, brukowanych uliczkach miasta staje się czymś niezwykłym. Jako że w Toledo przenikały się kultury chrześcijańska, muzułmańska i żydowska, nikogo nie powinna dziwić obecność zarówno kościołów, meczetów, jak i synagog.

Toledo od wieków jest bardzo ważnym punktem na mapie kraju – ta dawna stolica Hiszpanii jest nie tylko obiektem kultu religijnego (to właśnie tu znajduje się siedziba prymasa) i ośrodkiem kulturalnym, ale jest także celem podróży tysięcy turystów z całego świata. Co tak w zasadzie przyciąga aż tylu ludzi do tego niezwykłego miejsca?

Raj dla fanów średniowiecza

Toledo jest idealnym miejscem dla miłośników gotyku i średniowiecza. To tu znajduje się Catedral de Santa María de Toledo (Katedra Najświętszej Marii Panny), która jest drugą najważniejszą budowlą gotycką w Hiszpanii, zaraz po katedrze w Burgos. Wcześniej na jej miejscu stała wizygocka katedra, a później – meczet. Sam budynek zachwyca zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz: znajdziemy tam prace między innymi El Greco, Tycjana, Rubensa, Goi i wielu innych. Całe miasto jest zresztą pełne klasztorów i kościołów. Warte zobaczenia są między innymi San Ildefonso, Santo Domingo el Real, wizygocki San Roman wraz z muzeum kultury wizygockiej oraz Monasterio de San Juan de los Reyes.

Nad Toledo króluje, umiejscowiony na wzgórzu, Alcázar de Toledo. W tym warownym zamku, wybudowanym w XI wieku, mieściła się niegdyś siedziba królewska. Budynek w stylu mauretańskim został zniszczony w trakcie wojny domowej, lecz po odbudowaniu stał się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych. Z zamku roztacza się także przepiękny widok na całe miasto.

Toledo i El Greco

Mówiąc o Toledo, nie można nie wspomnieć o El Greco. W całym mieście możemy zobaczyć wiele dzieł tego artysty greckiego pochodzenia – wystarczy odwiedzić chociażby kościół Santo Tome, gdzie znajduje się prawdopodobnie jego najważniejszy obraz – Pogrzeb hrabiego Orgaza lub wspomnianą wcześniej Katedrę Najświętszej Marii Panny. Miłośnicy sztuki mogą także zwiedzić Casa del Greco, czyli dom i muzeum poświęcone artyście. El Greco specjalizował się w malarstwie religijnym, a wiele jego dzieł stworzonych w Toledo wykonanych było na zlecenie Kościoła.

Kiedy wybrać się do Toledo?

Toledo jest przeważnie zapełnione turystami, którzy tłumnie przyjeżdżają do miasta z Madrytu. W związku z tym przemieszczanie się po mieście nie należy ani do najłatwiejszych, ani najprzyjemniejszych. Warto jednak przyjechać do tego miejsca poza sezonem, by wybrać się na zwykły, spokojny spacer. Prawdopodobnie najcenniejszą rzeczą, którą ma do zaoferowania Toledo (oprócz licznych zabytków rzecz jasna) – jest jego atmosfera. Dlatego też, będąc w tym mieście, trzeba się przejść jego brukowanymi uliczkami, popatrzeć na otaczające nas wieże, strome dachy i budynki nachodzące na siebie. A po wyjeździe marzyć o kolejnej wizycie. Bo Toledo jest miastem, do którego zawsze chce się wracać…

Odkryj region Kastylia – La Mancha

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia La Mancha składa się z pięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Szlak Don Kichota w La Manchy, Miasta i miasteczka w La Manchy.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY