Aragonia

Wspólnota autonomiczna Aragonii leży na wschodzie Hiszpanii i jest czwartym co do wielkości regionem w kraju.

Aragonia składa się z trzech prowincji: Huesca, Teruel i Saragossa. Większą część regionu stanowią góry – znajdują się tam dwa pasma górskie: Pireneje oraz Sistema Ibérico. Ich obecność ma istotny wpływ na powstawanie mikroklimatów w tym rejonie. Choć Aragonia słynie z tego, że używa się w tym regionie trzech języków, to tylko kastylijski (dominujący na tym obszarze od XV wieku) jest uznawany za oficjalny. Mieszkańcy wschodniej części regionu posługują się różnymi dialektami katalońskiego (np. fragatino, tamaritano, maellano). Mową historyczną Aragonii, czyli aragońskim posługuję się natomiast ludność w prowincji Huesca oraz Saragossa. Niestety zdaniem Unii Europejskiej język ten niedługo może całkowicie zaniknąć…

W ramach ciekawostki można dodać, że z Aragonii pochodzi także jeden z najbardziej znanych hiszpańskich tańców. Jota, bo o niej mowa, towarzyszy mieszkańcom tego regionu podczas wielu lokalnych świąt.

Saragossa

Ważny ośrodek turystyczny, handlowy oraz kulturalny w Hiszpanii. Będąc w stolicy Aragonii koniecznie trzeba odwiedzić La Alfajerię oraz Bazylikę Nuestra Señora del Pilar. Pierwsze z wymienionych miejsc to dawna twierdza Maurów wzniesiona w IX wieku. Zdaniem niektórych przypomina ona słynną Alhambrę z Granady.

Katedra św. Salvadora (La Catedral del Salvador), Saragossa
Katedra św. Salvadora (La Catedral del Salvador), Saragossa

Drugi wspomniany zabytek to barokowy kościół, który jest popularnym celem pielgrzymek i stanowi symbol miasta. Zgodnie z legendą, realizującemu tam działalność misyjną apostołowi Jakubowi (patron Hiszpanii) w 40 r. n. e. ukazała się na słupie (hiszp. pilar) Matka Boska i kazała zbudować świątynię. Całą bryłę bazyliki warto zobaczyć z przeciwległego brzegu rzeki Ebro, gdzie robi największe wrażenie.

Parque nacional de Ordesa y Monte Perdido

Zbocza skalne w Parque nacional de Ordesa y Monte Perdido
Zbocza skalne w Parque nacional de Ordesa y Monte Perdido

Drugi najstarszy park narodowy Hiszpanii znajduję się w Pirenejach, na północy Aragonii. Jest popularnym celem pieszych wycieczek, a dla zwiedzających udostępniono wiele szlaków turystycznych, prowadzących do najciekawszych zakątków gór.

Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu jest masyw Tres Sorores (z aragońskiego Trzy Siostry) – z lotu ptaka przypomina on trzy leżące ciała… Wiążę się z nim pewna legenda o trzech, pięknych siostrach zamordowanych przez wojowników z wrogiego plemienia.

Innym, często odwiedzanym miejscem przez turystów na terenie parku jest wodospad Cola de Caballo (hiszp. Ogon Konia), którego widok zapiera dech w piersiach.

Pinares de Rodeno

To chroniony krajobraz, znajdujący się w prowincji Teruel. Zasługuję na uwagę ze względu na masywy skalne o niezwykłym czerwonym kolorze. Miejscami przypomina słynny Kanion Kolorado. Będąc tam, warto też zobaczyć malowidła skalne znajdujące się w okolicy.

Zobacz także: Kamienny Klasztor w Aragonii

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.

Booking.com
Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY