Strona głównaHiszpaniaHiszpańskie wyspy i archipelagiEs Vedrá - Tajemnicza wyspa na Balearach

Es Vedrá – Tajemnicza wyspa na Balearach

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Niewielka wysepka Es Vedrá znajdująca się zaledwie kilkaset metrów od Ibizy (Baleary) uważana jest za jedno z najbardziej magicznych miejsc na świecie! Takie miano zyskała nie bez powodu…

Według niektórych opowieści to tutaj urodził się kartagiński wódz Hannibal. Tędy też przepływać miał statek Odyseusza, gdy doszło do kuszenia żeglarzy śpiewem syren. Wierząc niektórym legendom jest to także miejsce, z którego pochodzą skały wykorzystane przy budowie egipskich piramid! Opowieści tego typu jest bardzo wiele, jednak trudno określić ich wiarygodność.

To co jest pewne, że to że Es Vedrá jest miejscem, w którym dochodzi do niezwykłych zjawisk fizycznych. Jedną z takich anomalii jest chociażby to, że kompas magnetyczny w tym miejscu na nic nam się nie przyda (podobnie jak telefony komórkowe czy urządzenia elektryczne). Zdaniem naukowców wynika to z wysokiej zawartości żelaza, które znajduje się na wyspie i sprawia, że igła magnetyczna przestaje poprawnie działać. Jest to trzecie miejsce na Ziemi, które emituje tak silne pole magnetyczne!

Teorie spiskowe

Istnieje duża grupa osób, która w tej niezwykłej wyspie upatruje się wpływów pozaziemskiego pochodzenia. Według relacji niektórych osób, w miejscu tym wielokrotnie widziano niezidentyfikowane obiekty latające w kształcie spodka unoszące się nad wyspą (naukowcy tłumaczą to złudzeniem optycznym wywołanym przez promienie słońca). Wielu mieszkańców Ibizy wierzy także, że pobliżu Es Vedrá krążą łodzie podwodne o niejasnym pochodzeniu. Wierząc z kolei okolicznym rybakom, byli oni świadkami powstawania „słupów świetlnych” ciągnących się od powierzchni wody do nieba.

W latach 1854-1860 przebywający na Es Vedrá ksiądz Don Francisco Palau podczas swojej medytacji zauważył kobietę pozaziemskiego pochodzenia, która pojawiła się w otoczeniu niezidentyfikowanych świateł… Z perspektywy religijnej, można byłoby upatrywać się w tej postaci Matki Boskiej. Z perspektywy naukowej, mogłyby to być halucynacje. A z perspektywy parapsychologii – jest to kolejny dowód na istnienie cywilizacji pozaziemskiej. Jedną z przyczyn, dla których UFO miałoby interesować się wysepką Es Vedrá, jest możliwość pobrania zgromadzonej w tym miejscu energii magnetycznej.

Przypadek Manises dowodem na istnienie UFO?

11 listopada 1929 r. doszło do zdarzenia, które na zawsze zmieniło spojrzenie na Es Vedrá i dla wielu osób stało się kolejnym dowodem na związek wysepki z istotami pozaziemskimi.

Około godziny 23:00 pilotujący komercyjny samolot Francisco Javier Lerdo de Tejada i jego załoga zauważyli ciąg szybko zbliżających się czerwonych świateł. Ponieważ zderzenie się groziło śmiertelną w skutkach kolizją, pilot natychmiast zaalarmował wieżę kontroli lotów, prosząc o dostarczenie informacji o nadchodzącym z naprzeciwka obiekcie. Niestety nie tylko centrum lotów, ale nawet wojskowy radar z Torrejón de Ardoz w Madrycie nie wykrył niczego, co mogłoby budzić niepokój…

Przypadek Manises dowodem na istnienie UFO?
Przypadek Manises dowodem na istnienie UFO?

Aby uniknąć wypadku, pilot zdecydował się na zmianę wysokości lotu. To jednak nie pomogło, ponieważ migoczące, czerwone światła nadal pozostawały w odległości zaledwie pół kilometra od samolotu. Niezidentyfikowany obiekt naruszył też wszelkie zasady bezpieczeństwa obowiązujące w lotnictwie, co zmusiło kapitana do zmiany kierunku lotu i awaryjnego lądowania na lotnisku w Manises. Był to pierwszy tego typu przypadek w historii, gdy komercyjny lot został zakłócony przez UFO.

Dodatkowe ciekawostki o Es Vedrá

  1. Niektórzy uważają, że Es Vedrá wspólnie z półwyspem Peñón de Ifach i południowo-zachodnim wybrzeżem Majorki tworzy tzw. Trójkąt Spokoju, który wywołuje zjawiska zbliżone do tych, które znane są w Trójkącie Bermudzkim.
  2. Charakterystyczne dla Es Vedrá jest także to, że gołębie pocztowe tracą w tym miejscu orientację, co zostało potwierdzone przez wielu hodowców tych zwierząt.
  3. W 1972 r. na Es Vedrá rozbił się samolot, w wyniku czego zginęły 104 osoby. Według oficjalnej wersji przyczyną wypadku było silne pole magnetyczne, które zakłóciło działanie samolotu. Zdaniem innych, wpływ na tę katastrofę miało UFO…
  4. Zdaniem niektórych na wideo poniżej widać niezidentyfikowany obiekt latający znajdujący się na szczycie góry. Nam nie udało się go dostrzec, ale może Wam się uda…


 Majorka Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Majorce

Inne atrakcje na Balearach

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
MajorkaAtrakcje na Majorce: Katedra La Seu, Smocze jaskinie na Majorce, miejsca związane z Chopinem i George Sand, pasmo górskie Serra de Tramuntana, Akwarium Palma Aquarium, Zatoka Alkudyjska, Półwysep Formentor (Cap de Formentor), Zamek Bellver, Zamek Castillo de Santueri, Pałac Almudaina (Palau de l'Almudaina). Parki wodne i parki rozrywki: Western Water Park, Aqualand El Arenal, Safari Zoo Mallorca, Jungle Parc, Dinosaurland Mallorca, delfinarium Marineland Mallorca, wąwóz Torrent de Pareis. Popularne plaże: Playa de Palma. Popularne miejscowości: Palma de Mallorca, Valldemossa, Alcúdia, Puerto de Alcúdia, Porto Cristo, Can Picafort, Santa Ponsa, Port de Sóller, Sa Calobra, Sa Coma, El Arenal, Vilafranca de Bonany, Palma Nova, Port de Pollenca, Deià, Alaró, Fornalutx, Santa María del Camí, Megaluf, Can Pastilla.
MinorkaAtrakcje na Minorce: Dyskoteka Cova d’en Xoroi, dawna osada Son Catlar, cypel Cap de Cavalleria, przylądek Favaritx, góra Monte Toro, fortyfikacja Fortaleza de la Mola, wieża Torre de Fornells. Popularne miejscowości: Ciutadella de Menorca, Maó-Mahón, Fornells.
IbizaAtrakcje na Ibizie: Dalt Vila (Stare miasto Ibizy), Jaskinia Ses Fontanelles, jaskinia Cova de Can Marçà, jaskinia Cova Santa, jaskinia Cala Llonga, jaskinia Cova des Culleram, jaskinia Na Coloms, rezerwat przyrody Ses Salines, wyspa Es Vedra, park wodny Sirenis Aquagames, park wodny Aguamar, park wodny Portinatx, Muzeum Etnologiczne Museo Etnológico de Ibiza y Formentera, stanowisko archeologiczne Sa Caleta, bar Café del Mar, akwarium Cap Blanc. Popularne miejscowości: Ibiza (stolica wyspy o tej samej nazwie), Sant Antoni de Portmany (San Antonio Abad), Santa Eulària des Riu, Sant Josep de Sa Talaia, Es Cana. Popularne Plaże na IbizieCala de Sant Vicent
FormenteraAtrakcje na Foermenterze: Rezerwat przyrody Ses Salines, wysepka Espalmador, płaskowyż El Pilar de la Mola, plaża Platja Mitjorn, stolica wyspy San Francesc Xavier. Popularne miejscowości: La Savina, Es Pujols, Sant Ferran de ses Roques, Sant Ferran de ses Roques, Es Caló
CabreraAtrakcje na Cabrerze: Park Narodowy archipelagu Cabrera, zamek Castillo de Cabrera.
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Pogoda na Majorce
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne