Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiMuzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía to zaraz po Muzeum Prado drugie najważniejsze muzeum w Madrycie

Czas na coś dla miłośników sztuki, wielbicieli muzeów oraz dla wszystkich tych, którzy chcą poznać Madryt od poszewki!

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (w skrócie: Museo Reina Sofía) tak naprawdę powinno znaleźć się na liście każdego kto odwiedza hiszpańską stolicę. Obok Muzeum Prado jest to drugie najważniejsze muzeum w Madrycie. Zapraszam na kulturalną wycieczkę po tym niesamowitym miejscu, które zachwyci Was swoją historią i jedyną w swoim rodzaju kolekcją dzieł sztuki.

ZOBACZ TAKŻE: Najciekawsze muzea w Madrycie

Historia Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii mieści się w neoklasycystycznym, dawnym budynku Szpitala Generalnego z XVIII wieku. Swoje początki instytucja ta wzięła jednak w Muzeum Sztuki Współczesnej, stworzonym pod koniec XIX wieku. Przekształcone w późniejszych latach w Hiszpańskie Muzeum Sztuki Współczesnej kilka razy zmieniało swoją siedzibę. Budynek Sabatini (hiszp. Edificio Sabatini), bo tak nazywa się obecny budynek Muzeum Reina Sofia, stanowi tę siedzibę od 1986 r.

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, Madryt
Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, Madryt

CIEKAWOSTKA: Nazwa Edificio Sabatini pochodzi od nazwiska architekta Francisco Sabatini, który zaprojektował budynek.

Na początku instytucja gościła jedynie ekspozycje tymczasowe, stąd ówczesne miano Centrum Sztuki Reina Sofia (wówczas nie muzeum). Jako oficjalne Muzeum imienia Królowej Zofii miejsce to pierwszy raz otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających w 1992 r. 13 lat później jego powierzchnia została powiększona o nowy budynek. I tak dzisiaj możemy obcować ze sztuką w budynkach Sabatini oraz Nouvel a także w dwóch małych siedzibach znajdujących się w Parku Retiro: Kryształowym Pałacu i Pałacu Velazqueza.

Kolekcja muzealna

Kolekcja muzeum liczy sobie ponad 23 tys. obrazów. Jest ona podzielona na 3 grupy zgodne z przedziałami czasowymi, w których powstały obrazy.

Wtargnięcie XX stulecia. Utopie i konflikty (1900-1945)

Kolekcja Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía zawiera dzieła, wśród których pierwsze pochodzą z końca XIX wieku. Utożsamiają one konflikty pomiędzy nowoczesnością (rozumianą jako rozwój), a tradycją (odnoszącą się nie tylko do sztuki). Ważnym punktem tego przedziału czasowego był rozwój sztuki awangardowej, wyrażanej między innymi w formie kubizmu, dadaizmu czy surrealizmu.

Julio Gonzales "Dafne"
Julio Gonzales „Dafne”

Najwybitniejszymi artystami tej części są: Salvador Dali („Hermes”, „Wieże”, „Enigma Hitlera”, „Harlekin”), Oscar Dominguez („Pamiątka z Paryża”, „Kosmiczn kompozycja”, „Kosmiczny pejzaż”), Joan Miró („Czerwona plama”, „Głowa i pająk”, „Palmiarnia”),

(„Otwarte okno”) czy Luis Buñuel („Zapomniani”, „Ziemia bez chleba”). Ważną częścią wystawy są też rzeźby Julio Gonzaleza („Kobieta siedząca I”, „ Dafne”, „Głowa leżącego mężczyzny”).

Juan Gris "Otwarte okno"
Juan Gris „Otwarte okno”

Słynna „Guernica” Picassa w Centro de Arte Reina Sofía

Największą gwiazdą muzeum, która znajduje się również w części „Wtargnięcie XX stulecia” jest obraz Pabla Picassa „Guernica”. Namalowany w 1937 roku przedstawia bombardowanie w Guernice (baskijskie miasteczko) w kwietniu tego samego roku, podczas hiszpańskiej wojny domowej. Jest to obraz olejny na płótnie o wymiarach 776,6 cm x 349,3 cm.

„Guernica” nie jest to dziełem narracyjnym, co oznacza, że nie zawiera żadnych elementów faktycznej reprezentacji wspomnianego bombardowania. Omawiane wydarzenie jest przedstawione bardziej w sposób symboliczny. Nie zmienia to jednak faktu, że im dłużej się na nie patrzy, tym bardziej można zrozumieć tragedię, ból, smutek i śmierć, które niemal wydzierają się z tego obrazu.

Czy wojna się skończyła? Sztuka w podzielonym świecie (1945-1968)

José Solana „Ptaki”
José Solana „Ptaki”

Czwarte piętro budynku Centro de Arte Reina Sofía przedstawia drugą część kolekcji, czyli artystyczną przemianę w powojennej Hiszpanii. W tym czasie świat dzielił się na zwolenników Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego. Okres ten reprezentują między innymi: Jorge Oteiza („Pusta skrzynia”), José Solana („Witryny”, „Ptaki”), Antonio Saura („Konstelacja”, „Lola”, „Dama”) czy Eduardo Chillida („Grzebień wiatru”, „Dusza ptaków”).

Od buntu do postmodernizmu (1962-1982)

W latach 60-80. XX wieku miejsce miało wiele zmian politycznych, socjalnych i kulturalnych. Wśród tematów przewodnich królowały: ruchy feministyczne, kryzys ekonomiczny oraz rozwój kultury popularniej. Także sztuka w tym okresie zostawiła w tyle swoją typowo estetyczną funkcję i podjęła próbę wypowiedzi na kluczowe w tym okresie problemy. Przykładami są tutaj dzieła takich artystów jak: Antonio Saura („Król”, ”Pies Goi”, „Rembrant”), Salvador Costa („Seria Punk”), Herminio Molero („Przygody California Sweetheart”) czy Nacho Criado („Księżyc”).

Ekspozycje tymczasowe w Centro de Arte Reina Sofía

Muzeum oprócz swojej kolekcji, którą macie okazję oglądać przy każdej wizycie posiada też wystawy tymczasowe. Stanowią one istotne uzupełnienie bądź rozszerzenie stałej kolekcji. Najznakomitszymi z nich były te dedykowane Antonio Lopezowi w 1993 roku, Pablowi Picasso w 2006 roku, czy Dalemu w 2013 roku. Ekspozycje tymczasowe zmieniają się średnio co pół roku, co sprawia, że Muzeum Narodowe Centrum Królowej Zofii jest w stanie niemal zawsze zaskoczyć odwiedzających nowymi dziełami sztuki.

Nie tylko hiszpańska sztuka

Większość dzieł, które można zobaczyć w Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía to spuścizna hiszpańskich artystów. Mimo to ilość obrazów autorstwa międzynarodowych malarzy wraz z upływem czasu znacznie się powiększyła. W szczególności są to dzieła z drugiej połowy XX wieku. Na uwagę zaslugują między innymi prace Georges’a Braque („Karty i kości”), reprezentacje martwej natury Andy’ego Warhola, portrety Wifredo Lama czy instalacje i obrazy Marcela Brootharesa.

Informacje praktyczne o Centro de Arte Reina Sofía

Centrum Sztuki Królowej Zofii na mapie

Odkryj region Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY