Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiJaskinie i wulkany w HiszpaniiJaskinie na Majorce - Dlaczego warto je zobaczyć?

Jaskinie na Majorce – Dlaczego warto je zobaczyć?

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Baleary to nie tylko złote plaże na Majorce i znakomicie wyposażone kurorty przygotowane na każdą ilość turystów. W tym artykule zapraszam Was na zwiedzanie jaskiń!

Jaskinie na Majorce to jedne z tych miejsc, których zdecydowanie nie można pominąć podczas pobytu na wyspie. Większość z nich została świetnie przygotowana do odwiedzin turystów, co ma swoje plusy, ale też kilka minusów. Plusem jest na pewno to, że dotarcie do każdej z pięciu najpopularniejszych jaskiń na Majorce jest dosyć łatwe (choć uważajcie na Cuevas del Drach i Cuevas dels Hams – ponieważ ich bliskie położenie sprawia, że czasem można pomylić jedną jaskinię z drugą). Pochwalić warto też znakomite iluminacje świetlne, efekty muzyczne, kreatywnych przewodników i klimat, który panuje wewnątrz tych miejsc.

Co warto wiedzieć?

Doświadczymy ich głównie w szczycie sezonu i dotyczą one przede wszystkim Cuevas del Drach i Cuevas dels Hams. Im więcej turystów, tym bardziej jaskinie na Majorce zmieniają się w „linię produkcyjną”, której celem jest obsłużenie jak największej liczby odwiedzających w jak najkrótszym czasie. Życie…

Jaskinie na Majorce
Jaskinie na Majorce

Jednak niezależnie od tego, czy swój urlop na Majorce planujecie w środku lata, czy poza sezonem, są to na tyle ciekawe miejsca, że grzechem byłoby ich nie zobaczyć. Na mapie poniżej możecie zobaczyć ich rozmieszczenie, a nieco dalej – opis tego co kryje każda jaskinia.

Smocze jaskinie (Cuevas del Drach)

Cuevas del Drach (kat. Coves del Drac) to tak naprawdę nie jedna, a cztery duże jaskinie: Cova Blanca, Cova Negra, Cova de Lluis Salvador i Cova dels francesos. Znajdziesz je w okolicy miejscowości Porto Cristo, po wchodniej stronie wyspy.

Jaskinie Coves del Drac położone są niedaleko miejscowości Porto Cristo. Czasem mówi się, że to nie tylko smocze, ale i diabelskie jaskinie...
Jaskinie Coves del Drac położone są niedaleko miejscowości Porto Cristo. Czasem mówi się, że to nie tylko smocze, ale i diabelskie jaskinie…

Smocze jaskinie znane były już w średniowieczu (pierwsze wzmianki o nich pochodzą z 1338 roku), ale do ich głębszej eksploracji doszło dopiero kilkaset lat później. Pierwszą mapę jaskini stworzył w 1880 roku kartograf M.F. Will. Z kolei w 1896 roku E.A. Martel odkrył nowe groty oraz jedno z największych podziemnych jezior na świecie (ponad 100 metrów długości). Jak przystało na tego typu miejsce, wrażenie robią nie tylko wspaniałe formacje skalne, ale także ich oświetlenie. Zaprojektował je w 1935 roku kataloński inżynier C. Buigas.

Wycieczka po Cuevas del Drach obejmuje odcinek około 1200 metrów i trwa mniej więcej godzinę. Oprócz przejścia pieszo czeka nas także mała przeprawa łódką po podziemnym jeziorze Martel. Tam też zaliczymy krótki koncert muzyki klasycznej wykonywany przez muzyków znajdujących się na pokładzie jednej z łodzi. Tego typu koncerty odbywają się tutaj od 1935 roku i trwają mniej więcej po 10 minut. Krótko, ale i tak zachwycająco, bo jaskinie to najlepsze sale akustyczne, jakie może stworzyć natura.

Jaskinie Haczyków (Cuevas dels Hams)

Coves dels hams została odkryta w 1905 r. To jedna z pięciu kluczowych jaskiń na Majorce
Coves dels hams została odkryta w 1905 r. To jedna z pięciu kluczowych jaskiń na Majorce

Ta jaskinia została odkryta w 1905 roku. Swoją dziwną nazwę zawdzięcza zwisającym z sufitu stalaktytom, które kształtem przypominają haczyki. Ale to nie tylko dla nich, warto zobaczyć co kryje wnętrze. Jedną z atrakcji jest tutaj koncert muzyki klasycznej. W przypadku jaskini Cuevas dels Hams jest on dodatkowo wzbogacony pokazem multimedialnym wyświetlanym na ścianach jaskini.

W ramach ciekawostki warto dodać, że w Cuevas dels Hams organizowane są także przyjęcia okolicznościowe, takie jak wesela, urodziny czy bankiety.

Cuevas de Artà

Jaskinie Cuevas de Artà (kat. Coves d’Artà) położone są kilkanaście kilometrów od Cala Millor
Jaskinie Cuevas de Artà (kat. Coves d’Artà) położone są kilkanaście kilometrów od Cala Millor

Oprócz tłumnie obleganych Cuevas del Drach i Cuevas del Hams, na Majorce znajdziemy jeszcze jedną jaskinię, która zdecydowanie jest warta odwiedzenia. Chodzi oczywiście o Coves d’Artà niedaleko miejscowości Cala Millor, która przez wielu uważana jest za najpiękniejszą na Majorce.

Wizyta tutaj trwa około 40 minut i rozpoczyna się w momencie uzbierania się odpowiedniej grupy (średnio co pół godziny). Wewnątrz wrażenie robi Reina de las Columnas (tłum. Królowa Kolumn), czyli największy na wyspie stalagmit mierzący 22 metry wysokości. Na uwagę zasługuje także znakomite oświetlenie i iluminacje. To dzięki nim zobaczymy we wnętrzu Cuevas de Artà piękne formacje skalne, które raz po raz przypominać nam będą różne zwierzęta, rośliny i smoki.

Cuevas de Campanet

Zwiedzanie jaskiń to popularna atrakcja na Majorce. Na zdjęciu Jaskinie Cuevas de Campanet (kat. Coves de Campanet)
Zwiedzanie jaskiń to popularna atrakcja na Majorce. Na zdjęciu Jaskinie Cuevas de Campanet (kat. Coves de Campanet)

Ten kompleks jaskiń znajdziemy niedaleko Alcudii. Jaskinia Cuevas de Campanet zajmuje powierzchnię ponad 3000 m2 i została otwarta dla odwiedzających w 1948 roku. We wnętrzu oprócz spektakularnych stalaktytów i stalagmitów czeka na nas także bar i oczywiście sympatyczni przewodnicy. Mimo wszystko Coves de Campanet jest na Majorce mało znana i nie robi tak dużego wrażenia, jak wcześniej wymienione jaskinie.

Coves de Gènova

Ta jaskinia położona jest najbliżej Palma de Mallorca – od centrum miasta dzieli ją około 5 minut drogi. Cuevas de Génova została odkryta w 1906 roku i podobnie jak w przypadku pozostałych jaskiń, jej wnętrze zachwyca pięknymi formacjami skalnymi.

Uroku dodają też kolorowe światła, które pomagają zwrócić uwagę na najciekawsze podziemne dzieła natury.


 Majorka Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Majorce

Inne atrakcje na Balearach

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
MajorkaAtrakcje na Majorce: Katedra La Seu, Smocze jaskinie na Majorce, miejsca związane z Chopinem i George Sand, pasmo górskie Serra de Tramuntana, Akwarium Palma Aquarium, Zatoka Alkudyjska, Półwysep Formentor (Cap de Formentor), Zamek Bellver, Zamek Castillo de Santueri, Pałac Almudaina (Palau de l'Almudaina). Parki wodne i parki rozrywki: Western Water Park, Aqualand El Arenal, Safari Zoo Mallorca, Jungle Parc, Dinosaurland Mallorca, delfinarium Marineland Mallorca, wąwóz Torrent de Pareis. Popularne plaże: Playa de Palma. Popularne miejscowości: Palma de Mallorca, Valldemossa, Alcúdia, Puerto de Alcúdia, Porto Cristo, Can Picafort, Santa Ponsa, Port de Sóller, Sa Calobra, Sa Coma, El Arenal, Vilafranca de Bonany, Palma Nova, Port de Pollenca, Deià, Alaró, Fornalutx, Santa María del Camí, Megaluf, Can Pastilla.
MinorkaAtrakcje na Minorce: Dyskoteka Cova d’en Xoroi, dawna osada Son Catlar, cypel Cap de Cavalleria, przylądek Favaritx, góra Monte Toro, fortyfikacja Fortaleza de la Mola, wieża Torre de Fornells. Popularne miejscowości: Ciutadella de Menorca, Maó-Mahón, Fornells.
IbizaAtrakcje na Ibizie: Dalt Vila (Stare miasto Ibizy), Jaskinia Ses Fontanelles, jaskinia Cova de Can Marçà, jaskinia Cova Santa, jaskinia Cala Llonga, jaskinia Cova des Culleram, jaskinia Na Coloms, rezerwat przyrody Ses Salines, wyspa Es Vedra, park wodny Sirenis Aquagames, park wodny Aguamar, park wodny Portinatx, Muzeum Etnologiczne Museo Etnológico de Ibiza y Formentera, stanowisko archeologiczne Sa Caleta, bar Café del Mar, akwarium Cap Blanc. Popularne miejscowości: Ibiza (stolica wyspy o tej samej nazwie), Sant Antoni de Portmany (San Antonio Abad), Santa Eulària des Riu, Sant Josep de Sa Talaia, Es Cana. Popularne Plaże na IbizieCala de Sant Vicent
FormenteraAtrakcje na Foermenterze: Rezerwat przyrody Ses Salines, wysepka Espalmador, płaskowyż El Pilar de la Mola, plaża Platja Mitjorn, stolica wyspy San Francesc Xavier. Popularne miejscowości: La Savina, Es Pujols, Sant Ferran de ses Roques, Sant Ferran de ses Roques, Es Caló
CabreraAtrakcje na Cabrerze: Park Narodowy archipelagu Cabrera, zamek Castillo de Cabrera.
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Pogoda na Majorce
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

  1. Takie miejsca są świetne! Ja jednak zawsze jak jestem w jakiejś jaskini to czuję potworny niepokój, choć sama nie wiem dlaczego ;))

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.