Jaskinie na Majorce – Dlaczego warto je zobaczyć?
5 (100%) 1 vote

Baleary to nie tylko złote plaże na Majorce i znakomicie wyposażone kurorty przygotowane na każdą ilość turystów. W tym artykule zapraszam Was na zwiedzanie jaskiń!

Jaskinie na Majorce to jedne z tych miejsc, których zdecydowanie nie można pominąć podczas pobytu na wyspie. Większość z nich została świetnie przygotowana do odwiedzin turystów, co ma swoje plusy, ale też kilka minusów. Plusem jest na pewno to, że dotarcie do każdej z pięciu najpopularniejszych jaskiń na Majorce jest dosyć łatwe (choć uważajcie na Cuevas del Drach i Cuevas dels Hams – ponieważ ich bliskie położenie sprawia, że czasem można pomylić jedną jaskinię z drugą). Pochwalić warto też znakomite iluminacje świetlne, efekty muzyczne, kreatywnych przewodników i klimat, który panuje wewnątrz tych miejsc.

Jaskinie na Majorce i ich małe minusy…

Doświadczymy ich głównie w szczycie sezonu i dotyczą one przede wszystkim Cuevas del Drach i Cuevas dels Hams. Im więcej turystów, tym bardziej jaskinie na Majorce zmieniają się w “linię produkcyjną”, której celem jest obsłużenie jak największej liczby odwiedzających w jak najkrótszym czasie. Życie…

Jednak niezależnie od tego, czy swój urlop na Majorce planujecie w środku lata, czy poza sezonem, są to na tyle ciekawe miejsca, że grzechem byłoby ich nie zobaczyć. Na mapie poniżej możecie zobaczyć ich rozmieszczenie, a nieco dalej – opis tego co kryje każda jaskinia.

Cuevas del Drach  – Smocze Jaskinie

Jaskinia Cuevas del Drach (kat. Coves del Drac) // Hispanico.pl
Jaskinie Coves del Drac położone są niedaleko miejscowości Porto Cristo. Czasem mówi się, że to nie tylko smocze, ale i diabelskie jaskinie…

Cuevas del Drach (kat. Coves del Drac) to tak naprawdę nie jedna, a cztery duże jaskinie: Cova Blanca, Cova Negra, Cova de Lluis Salvador i Cova dels francesos. Znajdziesz je w okolicy miejscowości Porto Cristo, po wchodniej stronie wyspy.

Smocze jaskinie znane były już w średniowieczu (pierwsze wzmianki o nich pochodzą z 1338 roku), ale do ich głębszej eksploracji doszło dopiero kilkaset lat później. Pierwszą mapę jaskini stworzył w 1880 roku kartograf M.F. Will. Z kolei w 1896 roku E.A. Martel odkrył nowe groty oraz jedno z największych podziemnych jezior na świecie (ponad 100 metrów długości). Jak przystało na tego typu miejsce, wrażenie robią nie tylko wspaniałe formacje skalne, ale także ich oświetlenie. Zaprojektował je w 1935 roku kataloński inżynier C. Buigas.

Wycieczka po Cuevas del Drach obejmuje odcinek około 1200 metrów i trwa mniej więcej godzinę. Oprócz przejścia pieszo czeka nas także mała przeprawa łódką po podziemnym jeziorze Martel. Tam też zaliczymy krótki koncert muzyki klasycznej wykonywany przez muzyków znajdujących się na pokładzie jednej z łodzi. Tego typu koncerty odbywają się tutaj od 1935 roku i trwają mniej więcej po 10 minut. Krótko, ale i tak zachwycająco, bo jaskinie to najlepsze sale akustyczne, jakie może stworzyć natura.

Cuevas dels Hams  – Jaskinie Haczyków

Ta jaskinia została odkryta w 1905 roku. Swoją dziwną nazwę zawdzięcza zwisającym z sufitu stalaktytom, które kształtem przypominają haczyki. Ale to nie tylko dla nich, warto zobaczyć co kryje wnętrze. Jedną z atrakcji jest tutaj koncert muzyki klasycznej. W przypadku jaskini Cuevas dels Hams jest on dodatkowo wzbogacony pokazem multimedialnym wyświetlanym na ścianach jaskini.

Coves dels hams została odkryta w 1905 roku. To jedna z pięciu najważniejszych jaskiń na Majorce, fot. www.cuevasdelshams.com
Coves dels hams została odkryta w 1905 r. To jedna z pięciu kluczowych jaskiń na Majorce, fot. www.cuevasdelshams.com

W ramach ciekawostki warto dodać, że w Cuevas dels Hams organizowane są także przyjęcia okolicznościowe, takie jak wesela, urodziny czy bankiety.

Cuevas de Artà (kat. Coves d’Artà)

Oprócz tłumnie obleganych Cuevas del Drach i Cuevas del Hams, na Majorce znajdziemy jeszcze jedną jaskinię, która zdecydowanie jest warta odwiedzenia. Chodzi oczywiście o Coves d’Artà niedaleko miejscowości Cala Millor, która przez wielu uważana jest za najpiękniejszą na Majorce.

Jaskinie Cuevas de Artà (Coves d’Artà) położone są kilkanaście kilometrów od Cala Millor, fot. www.cuevasdearta.com
Jaskinie Cuevas de Artà (Coves d’Artà) położone są kilkanaście kilometrów od Cala Millor, fot. www.cuevasdearta.com

Wizyta tutaj trwa około 40 minut i rozpoczyna się w momencie uzbierania się odpowiedniej grupy (średnio co pół godziny). Wewnątrz wrażenie robi Reina de las Columnas (tłum. Królowa Kolumn), czyli największy na wyspie stalagmit mierzący 22 metry wysokości. Na uwagę zasługuje także znakomite oświetlenie i iluminacje. To dzięki nim zobaczymy we wnętrzu Cuevas de Artà piękne formacje skalne, które raz po raz przypominać nam będą różne zwierzęta, rośliny i smoki.

Cuevas de Campanet (Coves de Campanet)

Jaskinie Coves de Campanet, fot. www.covesdecampanet.com
Zwiedzanie jaskiń to popularna atrakcja na Majorce. Na zdjęciu Jaskinie Coves de Campanet, fot. www.covesdecampanet.com

Ten kompleks jaskiń znajdziemy niedaleko Alcudii. Jaskinia Cuevas de Campanet zajmuje powierzchnię ponad 3000 m2 i została otwarta dla odwiedzających w 1948 roku. We wnętrzu oprócz spektakularnych stalaktytów i stalagmitów czeka na nas także bar i oczywiście sympatyczni przewodnicy. Mimo wszystko Coves de Campanet jest na Majorce mało znana i nie robi tak dużego wrażenia, jak wcześniej wymienione jaskinie.

Coves de Gènova

Ta jaskinia położona jest najbliżej Palma de Mallorca – od centrum miasta dzieli ją około 5 minut drogi. Cuevas de Génova została odkryta w 1906 roku i podobnie jak w przypadku pozostałych jaskiń, jej wnętrze zachwyca pięknymi formacjami skalnymi. Uroku dodają też kolorowe światła, które pomagają zwrócić uwagę na najciekawsze podziemne dzieła natury.

Coves de Gènova położona jest kilka minut od Palma de Mallorca. TJaskinia została odkryta w 1906 roku, fot. www.cuevasdegenova.com
Coves de Gènova położona jest kilka minut od Palma de Mallorca. TJaskinia została odkryta w 1906 roku, fot. www.cuevasdegenova.com

Pozostałe ciekawe miejsca na Majorce

Port de Soller // Hispanico.pl
Port de Soller

Oprócz jaskiń na Majorce znajdziesz sporo innych atrakcyjnych miejsc. Należą do nich przede wszystkim:

  • Colonia de Sant Jordi – urocze miasteczko na południu wyspy, około godzinę drogi samochodem od Palma de Mallorca.
  • Ses Salines – maleńkie miasteczko znane z kopalni soli, która odegrała istotną rolę w historii wyspy.
  • El Arenal – miejscowość popularna wśród miłośników sportów wodnych.
  • Port de Soller – urokliwa mała miejscowość, która kiedyś była wioską rybacką.
  • Cala de Sa Calobra – położona w północnej części wyspy zatoka o turkusowej wodzie.
  • Camp de Mar – popularny kurort turystyczny w południowo-zachodniej części Majorki.
  • Plaże na Majorce – najpopularniejsza to oczywiście Playa de Palma, która rozciąga się od Palma de Mallorca do El Arenal.

Szukasz noclegu na Majorce?

Kliknij tutaj i odbierz rabat na domy wakacyjne w serwisie airbnb.com.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

1

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Magdalena Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Magdalena
Magdalena

Takie miejsca są świetne! Ja jednak zawsze jak jestem w jakiejś jaskini to czuję potworny niepokój, choć sama nie wiem dlaczego ;))