Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie

Od 2017 roku Muzeum Thyssen-Bornemisza nosi tytuł Muzeum Narodowego...

Choć Muzeum Prado uznaje się za najsłynniejsze w Madrycie, kulturalna wizyta w stolicy Hiszpanii nie powinna się na nim kończyć.

Doskonałą trasą śladami sztuki jest tak zwany Trójkąt Sztuki bądź Złoty Trójkąt, znajdujący się w okolicy Paseo del Prado. Jego wierzchołkami są Muzeum Prado, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii oraz Muzeum Thyssen-Bornemisza, do którego zapraszam Was w tym artykule.

Historia Muzeum Thyssen-Bornemisza

Zbiory znajdujące się w muzeum wzięły swoje początki w prywatnej kolekcji niemiecko-węgierskiej rodziny Thyssen-Bornemisza. Były one gromadzone około 70 lat przez dwóch pasjonatów sztuki, barona Heinricha Thyssen’a oraz jego syna Hansa Heinricha von Thyssen-Bornemisza.

Skąd zbiór ten wziął się zatem w Hiszpanii? Wszystko dzięki miłości, a mówiąc konkretniej – małżeństwu Hansa Heinricha Thyssen-Bornemisza z hiszpańską kolekcjonerką sztuki, Carmen Cervera. To właśnie dzięki niej znacznie zacieśniły się relacje Thyssen-Bornemisza z Hiszpanią. Po długich podróżach oraz licznych dylematach dotyczących miejsca docelowego kolekcja trafiła do Madrytu.

W 1988 r. hiszpański rząd na siedzibę zaproponował Pałac Villahermosa. Budynek ten wymagał sporych zmian, dostosowujących go do funkcji, jaką miał pełnić. Projektu modernizacji podjął się Rafael Moneo.

Otwarte w 1992 r. muzeum doskonale uzupełniło kolekcje znajdujące się w pozostałych częściach Trójkąta Sztuki o dzieła międzynarodowe, a także wzbogaciło różnorodność ekspozycji tymczasowych. W 2004 r. nastąpiła konieczność powiększenia muzealnej powierzchni, aby przyjąć większą cześć kolekcji Carmen Thyssen-Bornemisza.

WARTO WIEDZIEĆ: W 2017 r. muzeum otrzymało tytuł Muzeum Narodowego. Jego pełna, oficjalna nazwa brzmi od tej pory: Museo Nacional Thyssen-Bornemisza, czyli po polsku: Muzeum Narodowe Thyssen-Bornemisza.

Kolekcja Thyssen-Bornemisza

Kolekcja Muzeum Thyssen-Bornemisza liczy niemal tysiąc dzieł sztuki, które pozwolą każdemu odwiedzającemu przejść przez historię zachodniej sztuki od trzynastowiecznego włoskiego gotyku aż do XX wieku. Prezentowane prace to przykłady sztuki awangardowej, od impresjonizmu do art popu.

Muzeum Thyssen-Bornemisza eksponuje sztukę wielu artystów międzynarodowych, których dzieł nie odnajdziemy w żadnym innym hiszpańskim muzeum. Mamy tu możliwość zgłębić sztukę holenderskiego baroku (Rembrandt „Portret z czapką i dwoma łańcuchami”), francuskiego impresjonizmu (Claude Monet „Odwilż w Vetheuil”) czy niemieckiego ekspresjonizmu (Max Beckmann „Quappi ubrana na różowo”).

„Odwilż w Vetheuil” Claude Monet
„Odwilż w Vetheuil” Claude Monet

Na własne oczy zobaczymy dzieło Albrechta Dürera „Chrystus wśród uczonych w Piśmie”, „Zwiastowanie” El Greco, „Wenus i kupidyn” Petera Paula Rubensa, „Widok na Wessenots nieopodal Auvers” Vincenta van Gogha czy „Sen spowodowany lotem pszczoły” Salvadora Dalego. Po śmierci Hansa niektóre z dzieł jego kolekcji dostały się w spadku do kolekcji jego żony. Także i one zostały bezpłatnie użyczone muzeum. Są to miedzy innymi „Święty Piotr” Simone Martini czy „Plac Navona” Gaspara van Wittela.

„Chrystus wśród uczonych w Piśmie", Albrecht Dürer - obraz w kolekcji Muzeum Thyssen-Bornemisza
„Chrystus wśród uczonych w Piśmie”, Albrecht Dürer – obraz w kolekcji Muzeum Thyssen-Bornemisza

Wystawy tymczasowe

Stała wystawa jest nieustannie uzupełniana przez zmieniające się co jakiś czas ekspozycje tymczasowe. Są to zarówno wielkie instalacje dzieł pożyczanych z innych instytucji jak i mniejsze wystawy, mające na celu położenie nacisku na obrazy należące do muzeum. Te ostatnie uwydatniały miedzy innymi różne aspekty prac tak wielkich artystów jak El Greco czy Georges Braque.

Oczywiście nie zawsze w tego typu wystawach chodzi o podkreślanie świetności konkretnych artystów. Czasem możemy też się spotkać z dziełami zebranymi wokół danego tematu. I tak przykładowo w dotychczasowych ekspozycjach tymczasowych można było przyjrzeć się fotografii w czasach impresjonizmu albo ujęciu snu w surrealizmie.

Zabierz sztukę do domu

Wychodząc z Muzeum Thyssen-Bornemisza warto zajrzeć do sklepu, w którym na pewno nie znajdziecie banalnych pamiątek. Oprócz różnych publikacji książkowych, możemy tu nabyć kawałek sztuki, który będzie nam codziennie towarzyszyć. Mam na myśli np. skarpetki z nadrukiem ulubionych obrazów czy dekoracje wnętrz. Zakupione unikaty będą także pięknym pomysłem na nietuzinkowy prezent z Madrytu.

Informacje praktyczne o Muzeum Thyssen-Bornemisza

Muzeum Thyssen-Bornemisza na mapie

Odkryj region Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY