Asturia

Wspólnota autonomiczna Asturii znajduję się w północnej części Półwyspu Iberyjskiego i zalicza się do tzw. Zielonej Hiszpanii (hiszp. España Verde).

Asturia, podobnie jak Galicja, bardzo różni się od stereotypowego sposobu postrzegania kraju flamenco. Swoimi malowniczymi krajobrazami bardziej przypomina bowiem Irlandię. Zaskakuję kontrastami oraz bogactwem przyrodniczym, łączy w sobie plaże, góry, klify, rzeki i rozległe lasy. Odwiedzając ten region pewnością nie raz usłyszysz, że Asturianie wywodzą się od Celtów, z czego są też bardzo dumni. Tęskne celtyckie nuty można usłyszeć w tradycyjnej muzyce asturyjskiej dzięki dudom (hiszp. gaita). Popularnym napojem w tym regionie jest z kolei cydr (hiszp. sidra) nalewany z pewnej wysokości, tak żeby powstała piana w szklance. Ten sposób jego podawania ma nawet swoją własną nazwę, escanciar! Zgodnie ze zwyczajem alkohol powinien być wypity jednym haustem, a jego resztkę należy wylać na ziemię. Ze względu na wspomniany obyczaj, niegdyś na podłogach w barach rozsypywano trociny. Obecnie praktyka ta zanikła prawie całkowicie, ponieważ drewniane wióry zostały uznane przez sanepid za niehigieniczne.

Miasteczko Cudillero w Asturii
Miasteczko Cudillero w Asturii

Język asturyjski

Coraz rzadziej można usłyszeć w Asturii tamtejszą, tradycyjną mowę, czyli bable. Zachowała ona się głównie na prowincji, wśród starszych i z reguły słabo wykształconych ludzi. Jednak, chociaż mieszkańcy tego regionu mówią przede wszystkim po kastylijsku, warto poznać kilka słów wywodzących się z ich dawnego języka. Jednym z takich wyrażeń jest orbayu, czyli mżawka, która bez wątpienia bardzo często pada w Księstwie Asturii. Kolejną ciekawostką związaną z regionalną mową jest to, że czasownik gustar jest tu często zastępowany przez zwrot prestar. Asturianie na końcu zdania czasem dodają też ho, które tak naprawdę nie znaczy nic konkretnego i ma jedynie na celu podkreślić wypowiedź mówiącego.

Oviedo

Katedra w Oviedo (Catedral de San Salvador)
Katedra w Oviedo (Catedral de San Salvador)

Oviedo to stolica Księstwa Asturii, a jego stare miasto to obowiązkowy punkt każdej wycieczki w tym regionie! W samym centrum starówki znajduję się katedra San Salvador (hiszp. Catedral de San Salvador). Przy świątyni wznosi się 82-metrowa wieża uznawana za jedną z najpiękniejszych wież kościelnych w całej Hiszpanii! Będąc w Oviedo warto także zajrzeć do znajdującego się nieopodal miasta Gijón.

Jako ciekawostkę można potraktować fakt, że Oviedo bardzo ceni sobie słynny reżyser, Woody Allen, który umieścił w nim kilka scen z komedii „Vicky Cristina Barcelona”. W centrum miasta, na ulicy Milicias Nacionales wybudowano nawet pomnik tego artysty!

Picos de Europa

Picos de Europa
Picos de Europa

Asturia posiada także najstarszy park narodowy w Hiszpanii, Picos de Europa. Obejmuje on najwyższe szczyty Kordyliery Kantabryjskiej i jeziora (Lagos de Covadonga), położone pośród gór. Podobno w czasie podboju półwyspu przez muzułmanów schroniła się tutaj ostatnia ocalała garstka chrześcijan.

Miejsce to stanowi istny raj dla miłośników pieszych wycieczek. Przy odrobinie szczęścia można tam spotkać wilki oraz… niedźwiedzie! Te ostatnie są symbolem tego regionu, bo właśnie tutaj znajduję się ich największa populacja w kraju.

Plaże i wybrzeże

Asturia jest głównie kojarzona z górami, jednak tamtejsze, ponad 340-kilometrowe wybrzeże ma także wiele do zaoferowania odwiedzającym. Znajduje się tam wiele urokliwych, rybackich wiosek, takich jak Cudillero, Llanes, Luarca czy Ribadesella oraz wyjątkowa plaża Gulpiyuri. Nie leży ona bezpośrednio nad morzem, tylko jest ukryta wśród wzgórz zieleni. Woda do niej przedostaje się natomiast przez podziemne jaskinie…

Odkryj Asturię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Asturii składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz również: Skatepark w kościele, Szlak Ruta del Cares.

Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY