Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiGarachico - Kolonialne miasteczko na Teneryfie

Garachico – Kolonialne miasteczko na Teneryfie

Na Teneryfie nie brakuje miejscowości wartych odwiedzenia. Jeśli zależy Ci na tym, aby połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem niebanalnej okolicy, to zapraszam do jednego z nich!

Garachico to miasto w zachodniej części wyspy, które pod koniec XV wieku założył włoski bankier Cristóbal de Ponte. Miejscowości tej od początku towarzyszył portowy charakter, dzięki któremu następował jej szybki rozwój ekonomiczny. Garachico łączyło Teneryfę z pozostałymi wyspami archipelagu, a także z Wielką Brytanią, Ameryką i Flandrią. 

W XVII wieku znaczenie Garachico zaczęło się zmniejszać. Powodem były najpierw nawiedzające je wciąż epidemie, a w 1646 roku osuwisko, które pochłonęło wiele ofiar i zniszczyło część statków. Do największej tragedii doszło jednak kilkadziesiąt lat później. W 1706 roku w wyniku wybuchu wulkanu Teide, wypływająca z krateru lawa pokryła część miasta. Zniszczeniu uległ port – główne źródło dochodu tej miejscowości. A to oznaczało koniec jej lat świetności.

Pozostałością po tych wydarzeniach jest brama, która prowadziła do dawnego portu. Znajdziesz ją w parku Parque de la Puerta de Tierra, przy placu Plaza Juan González de la Torre. Samo wnętrze parku warto odwiedzić także ze względu na znajdujące się tam różne gatunki egzotycznych roślin.

Panorama miasteczka Garachico, Teneryfa
Panorama miasteczka Garachico, Teneryfa

Baseny naturalne El Caletón de Garachico

Dzisiejsze Garachico nie zapomina o swojej historii. Na zachodnim wybrzeżu wciąż możemy obserwować zastygłą lawę, która po zetknięciu z wodą stworzyła w tym miejscu baseny naturalne zwane El Caletón. To odgrodzone fragmenty Oceanu Atlantyckiego, w których nie ma burzliwych fal, a tafla wody jest bardzo spokojna.

Zdaniem niektórych to dziś jedna z największych atrakcji Garachico. Władze miasta, widząc potencjał El Caletón, wyposażyły je w drabinki, barierki i tarasy, które pozwalają na bezpieczną kąpiel dzieci i dorosłych. W pobliżu znajdziemy też sklepy i restauracje, co czyni z tej lokalizacji idealne miejsce na wypoczynek w mniejszym lub większym gronie.

Zabytki, które warto odwiedzić

Ale Garachico to nie tylko naturalne baseny. W mieście znajdziemy też całkiem sporo zabytków, które warto zobaczyć, jeśli chcemy lepiej poznać kanaryjską kulturę i sztukę.

Zamek Castillo de San Miguel

Zamek Castillo de San Miguel w Garachico, Teneryfa
Zamek Castillo de San Miguel w Garachico, Teneryfa

Zwiedzanie można zacząć od niewielkiego zamku Castillo de San Miguel, który zresztą znajduje się tuż przy naturalnych basenach. To jedyna fortyfikacja obronna w Garachico. Zbudowana w latach 1575-1577 miała za cel obronę miasta przed najeźdźcami atakującymi od strony morza. Jej solidną konstrukcję wykonaną z kamienia zdobią herby, natomiast na dachu fortecy znajdziemy taras widokowy.

Casa del Marques de Villafuerte

To kanaryjska rezydencja z XVII wieku, która dzięki swojemu położeniu uniknęła zniszczeń podczas erupcji wulkanicznej w 1706 roku. Na uwagę zasługuje tutaj piękna, kolonialna architektura – szeroka fasada, drewniane okna, okiennice i balkony zdobione rzeźbieniami to coś obok czego nie można przejść obojętnie. Równie zachwycające jest wnętrze, w którym znajduje się prywatne archiwum rodziny Villafuerte – właścicieli tej posiadłości.

Palacio de los Condes de la Gomera

Miasteczko Garachico z kościołem Iglesia de Santa Ana po prawej stronie, Teneryfa
Miasteczko Garachico z kościołem Iglesia de Santa Ana po prawej stronie, Teneryfa

Inna nazwa tego zabytku to Casa de Piedra, czyli po polsku Dom z Kamienia. Ten przydomek powstał za sprawą wykonanej z kamienia fasady, która na tle innych budynków, szybko rzuca się w oczy. Palacio de los Condes de la Gomera został wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku. Erupcja wulkaniczna z 1706 roku spowodowała jednak sporo zniszczeń, przez co cały budynek musiał zostać odrestaurowany.

Fasada Casa de Piedra wychodzi na plac Plaza de la Libertad. Jest to popularne miejsce spotkań mieszkańców pełne drzew, krzewów i ławeczek. Znajduje się tu też pomnik Simona Bolivara.

Casa de los Molinos (inna nazwa: Casa El Molino)

Ten dom to pozostałość po kompleksie młynów, które funkcjonowały kiedyś w Garachico. Wiele z nich zostało zniszczonych przez lawę w 1706 roku, natomiast budynki które przetrwały, ostatecznie i tak zniknęły z tego miejsca w XIX wieku. Ciekawostką jest to, że Casa de los Molinos znajduje się aktualnie poniżej poziomu morza. Aby umożliwić zwiedzanie tego budynku, władze Garachico musiały odkopać i odrestaurować obszar wokół tego obiektu. Dziś we wnętrzu Casa de los Molinos prezentowana jest wystawa poświęcona okolicznym wulkanom.

Zabytki sakralne w Garachico

Dawny Klasztor św. Franciszka z Asyżu (Convento de San Francisco) w Garachico, Teneryfa
Dawny Klasztor św. Franciszka z Asyżu (Convento de San Francisco) w Garachico, Teneryfa
  • Kościół św. Anny (Iglesia de Santa Ana) – Cristóbal de Ponte to nie tylko założyciel miasta, ale także inicjator stworzenia tego kościoła. Iglesia de Santa Ana został wzniesiony w latach 1532-1542. Uszkodzony podczas erupcji wulkanicznej, został ponownie odbudowany, dzięki czemu jego piękno możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Oprócz dawnej architektury zobaczymy tu także także eksponaty znajdujące się w Museo de Arto Sacro. To muzeum znajduje się w tylnej części kościoła i posiada zbiory sztuki sakralnej z XVII wieku.

  • Dawny Klasztor św. Franciszka z Asyżu (Convento de San Francisco) – oto kolejna budowla powstała za sprawą Cristobala de Ponte i jego żony Any de Vergara. Ten najstarszy klasztor w Garachico został wybudowany w 1542 roku i działał nieprzerwanie aż do XIX wieku. Częścią kompleksu jest także kościół Iglesia Nuestra Señora de los Ángeles oraz kapliczka. Dziś dawny klasztor św. Franciszka to siedziba domu kultury, miejskiego archiwum, biblioteki miejskiej oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Oprócz konwentu św. Franciszka w Garachico znajduje się także konwent św. Dominika (Convento de Santo Domingo).
  • Ermita de San Roque – niewielka kapliczka z 1636 roku. Mówi się, że jej budowę zlecił prawnik, który po cudownym przeżyciu epidemii, postanowił w ten sposób wyrazić Bogu wdzięczność za ocalone życie.

Rezerwat przyrody Chinyero

To miejsce oplatające obszar wokół wulkanu Chinyero. Odnajdziemy tu pozostałości po erupcjach z 1706 roku (wulkan Teide) i 1909 roku (wybuch wulkanu Montaña Chinyero). Wśród powstałych formacji skalnych wciąż widać strumienie zastygłej lawy, fragmenty bazaltowych skał wyrzuconych przez wulkan, a także stożki żużlowe. Z wycieczką do Reserva Natural Especial del Chinyero warto się pospieszyć, ponieważ z każdym rokiem jest ono coraz bardziej porastane przez roślinność, która przysłania formacje skalne utworzone przez lawę.

Plaże w okolicy Garachico

Gmina Garachico jest podzielona na osiem miejscowości. Oprócz głównej (Garachico) są to również: Genoves, El Guincho, San Juan del Reparo, San Pedro de Daute, La Caleta de Interian, La Montañeta i Las Cruces. W wielu z tych miasteczek odnajdziemy plaże. Do tych najciekawszych należą: Playa de la Madalena, Playa de las Aguas, Playa del Gomero, Playa de El Muelle, Playa de el Guincho i Playa de la Caleta.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY