Są takie miejsca, które szybko zapominamy. Są i takie, które zostaną w naszej pamięci na zawsze. Miejscowość, którą poznasz w tym artykule z pewnością możesz dopisać do tej drugiej listy.
Calpe to miasto położone na wybrzeżu Costa Blanca w regionie Walencji. Około połowa jego mieszkańców to obcokrajowcy (głównie Niemcy i Brytyjczycy), którzy zakochali się w tym miejscu i postanowili osiedlić się tutaj na stałe. Nie brakuje też jednak turystów, dla których Calpe to jeden z najlepszych kurortów w tej części Hiszpanii. Nikogo więc nie powinno dziwić, że gospodarka tego miasta opiera się w głównej mierze właśnie na turystyce oraz na połowie ryb.
Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, bez trudu odnajdą się tutaj miłośnicy morskich kąpieli, sportów wodnych oraz trekkingu. Tutejsze plaże, a także potężna skała pośrodku rezerwatu przyrody to najpopularniejsze punkty w mieście, dlatego to właśnie od nich rozpoczniemy ten artykuł.
Majestatyczna skała Peñón de Ifach
Jeśli miałabym wymienić jedną atrakcję turystyczną, z której słynie Calpe to byłaby to formacja skalna Peñón de Ifach. Mieszkańcy mówią na nią „Mały Gibraltar”, bo wyglądem nawiązuje do słynnej Skały Gibraltarskiej. Ale czy rzeczywiście jest taki mały? Wspinając się na szczyt o wysokości 332 m n.p.m. można odnieść zgoła inne wrażenie.
Trudno powiedzieć, kiedy Peñón de Ifach zostało zdobyte po raz pierwszy. Kilkaset lat temu wejście na tę górę nie było niczym szczególnym. Ba! Mieszkańcy robili to niekoniecznie w celach rekreacyjnych, a dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Widok z tak wysokiego punktu pozwalał bowiem ujrzeć nadciągające z oddali statki piratów i odpowiednio wcześnie przygotować się na ich natarcie i atak.
Dziś wejście na Peñón de Ifach jest znacznie prostsze. W 1918 roku wydrążono pięćdziesięciometrowy tunel, który pozwala na łatwe zdobycie szczytu od północnej części góry. W przejściu pomocne są liny przymocowane do skał w wewnętrznej części tunelu. To oczywiście tylko jedna z wielu dróg, które prowadzą na Peñón de Ifach. Jest ona na tyle łatwa, że bez problemu przechodzą nią nawet dzieci. Osoby z większym doświadczeniem we wspinaczce, mogą zdecydować się natomiast na trudniejsze i bardziej wymagające trasy.
Rezerwat przyrody Peñón de Ifach
Zaskoczeniem dla niektórych może być to, że nie tylko sama skała, ale cały ten obszar jest tak naprawdę rezerwatem przyrody i znajduje się pod ochroną. Co więcej, jest to najmniejszy rezerwat przyrody w Hiszpanii, bo zajmuje jedynie 42 hektary powierzchni.
Miłośnicy przyrody będą zachwyceni ilością kwitnących tu ziół: szałwii, tymianku, rozmarynu i wielu innych. Wiosną czeka nas w tym miejscu prawdziwa feeria zapachów! A co z fauną? Wśród około 300 gatunków występujących zwierząt Waszej uwadze z pewnością nie umkną mewy i kormorany. Wiele ptaków zakłada w Peñón de Ifach swoje lęgowiska lub traktuje skałę jako miejsce postojowe przed dalszą podróżą do Afryki.
Odwiedzając Peñón de Ifach, pamiętajcie że człowiek jest tu tylko gościem. Zadbajcie o to, aby Wasza wizyta była udana nie tylko dla Was, ale także dla zwierząt, które niekoniecznie są chętne do bliższego kontaktu z ludźmi.
Zatoczki i plaże w Calpe
Calpe to znakomite miejsce dla wybrednych plażowiczów. Znajdziesz tu aż kilkanaście małych plaż i zatoczek, wśród których na pewno odkryjesz swoją ulubioną. Należą do nich: Cala el Collao (inna nazwa: Racó del Corb), Cala Gasparet, Cala les Urques, Playa Puerto Blanco, Cala la Manzanera, Playa Arenal-Bol, Cala del Morelló, Playa Cantal Roig, Cala el Racó, Cala del Penyal, Playa de Levante (inna nazwa: La Fossa), Cala Calalga, Cala del Mallorquí oraz Cala les Bassetes.
Sporty wodne
Oprócz wypoczynku na plaży, bardziej aktywni mogą spróbować swoich sił w rozmaitych sportach wodnych, które są popularne w Calpe. Kitesurfing, paddle surfing, windsurfing, parasailing, narty wodne, nurkowanie, żeglowanie… Ty wybierasz! 10 minut od centrum miasta czekają na Ciebie trzy sportowe porty, które pozwolą Ci się zrealizować w wybranej przez Ciebie aktywności.
Możesz też wybrać się na rejs katamaranem, by popływać wzdłuż wybrzeża Calpe. Podczas takiej kilkugodzinnej wycieczki będziesz mieć okazję ponurkować oraz skosztować dań kuchni śródziemnomorskiej.
Spacer po starym mieście Calpe
Zwiedzanie Calpe nie może obyć się bez spaceru wąskimi uliczkami starego miasta. To idealne miejsce, aby poczuć rytm, jakim żyje to miasteczko oraz skosztować lokalnej kuchni. Potrawy takie jak paella, fideuà, esgarraet, czy all i pebre to absolutna klasyka tego regionu, a stare miasto Calpe to jedno z najlepszych miejsc, aby przekonać się o tym na własnej skórze.
Spacer po historycznej części miasta to także okazja do odkrycia kilku emblematycznych miejsc i zabytków. Jednym z nich są charakterystyczne schody, które zobaczymy na wielu widokówkach z tej miejscowości. Jak w większości tego typu miasteczek w Hiszpanii, w centrum starówki znajdziemy także kościół Nuestra Señora de las Nieves (jego historia sięga 1975 roku, stąd pod kątem architektonicznym jest to budowla utrzymana w bardziej nowoczesnym stylu).
Podczas spaceru naszą uwagę przykuje też zapewne średniowieczna wieża strażnicza Torreó de la Peça. Tak naprawdę jest to znajdujący się na rogu fragment murów miejskich z XIV i XV wieku, które kiedyś oplatały miasto. Od 1997 roku we wnętrzu El Torreó de la Peça mieści się Museo del Coleccionismo organizujące wystawy czasowe kolekcji członków stowarzyszenia Asociación de Coleccionistas de la Marina Alta.
Muzea i zabytki w Calpe
Jak na tak małe miasto, Calpe posiada całkiem sporo zabytków. Szczególnie warto odwiedzić:
- Museo de Historia y Arqueología (Muzeum Historii i Archeologii) – trudno wyobrazić sobie lepszego miejsca do poznania historii Calpe niż właśnie to muzeum. Najstarsze eksponaty z jego kolekcji pochodzą aż z epoki brązu. Wiele z nich odkryto podczas wykopalisk na stanowiskach archeologicznych: Yacimiento del Cosentari oraz Yacimiento de Baños de la Reina y la Pobla.
- Casa Nova – masywny, kamienny budynek, który jak się przypuszcza został wzniesiony pod koniec XVII lub na początku XVIII wieku. W jego wnętrzu mieściły się zarówno przestrzenie mieszkalne, jak i pomieszczenia gospodarcze (np. części służące do magazynowania, zagrody dla zwierząt).
- Castellet de Calp – pozostałości po dawnej wieży strażniczej z końca XVI wieku. Widok, który się z niej roztaczał pozwalał dostrzec nadpływające statki wroga.
- Ermita de San Juan de la Cometa – mała pustelnia z przełomu XVII i XVIII wieku. To miejsce, w którym co roku 24 czerwca mają miejsce się obchody Fiestas de San Juan.
- La Pobla Medieval d’ Ifac – jedyne znane stanowisko archeologiczne w regionie Walencji, które jak dotąd nie zostało w pełni przebadane.
- Pou Salat – maleńki wiejski budynek z XVIII wieku, który dawniej był źródłem wody dla mieszkańców oraz wodopojem dla zwierząt.
- Galería de Arte Contemporáneo (Galeria Sztuki Współczesnej).
Odkryj region Walencji
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.