Moulin Rouge w Paryżu

O istnieniu tego legendarnego, francuskiego kabaretu słyszała większość z nas. Moulin Rouge już na stałe zagościł w światowej popkulturze.

Moulin Rouge, czyli „Czerwony Młyn” położony jest w malowniczej, paryskiej dzielnicy Montmartre. Mieszkali w niej niegdyś tacy artyści jak Vincent van Gogh, Pablo Picasso, czy Fryderyk Chopin.

Początki Moulin Rouge Paris

Najsłynniejszy kabaret świata powstał w 1889 roku z inicjatywy Josepha Ollera i Charlesa Zidlera. Ich celem była kreacja świątyni dedykowanej rozrywce, muzyce i tańcu. Już od pierwszego występu publiczność zakochała się w miejscu pełnym przepychu. Gwiazdami tanecznych spektakli byli wtedy Louise Weber („La Goule”), Jane Avril oraz Valentin le Désossé. Ich rewelacyjne występy, które okraszała oryginalna, francuska muzyka stanowiły prawdziwy magnes na spragnionych wrażeń gości. Właśnie dzięki Moulin Rouge światową sławę zyskał kankan (mimo że początkowo wywołał falę kontrowersji).

Czasy „pięknej epoki” we Francji

Pojawienie się Moulin Rouge w Paryżu doskonale wkomponowało się w okres w historii Francji zwany „belle époque” – przypadający na przełom XIX i XX wieku. Przestały wtedy obowiązywać dotychczasowe normy społeczne, a rewolucja przemysłowa dała ludziom nadzieję na lepsze życie. Takie warunki sprzyjały rozwojowi kultury, a artyści coraz bardziej inspirowali się radosną, chwilami skandaliczną i pełną fantazji atmosferą.

Rozwój legendy Moulin Rouge

Nawet pożar z 1915 roku, czy wojny światowe nie powstrzymały na stałe działalności Moulin Rouge. Z okazji stulecia istnienia zorganizowano tam huczne przyjęcie, na które przybyli znamienici goście. Byli wśród nich między innymi: Ray Charles oraz „pierwsza dama piosenki” – Ella Fitzgerald. Na scenie Moulin Rouge wystąpili też tacy artyści jak Édith Piaf czy Frank Sinatra, co bez wątpienia świadczy o prestiżu tego miejsca.

Kabaret Moulin Rouge za kulisami

Wielkie tradycje kabaretu kontynuowane są przez obecnych pracowników. Mają oni za zadanie zapewnić widzom jak najlepsze doświadczenie podczas odwiedzin Moulin Rouge. Tancerze i tancerki muszą przejść wymagające szkolenia z baletu, hip-hopu, oraz tańca klasycznego, by móc wziąć udział w magicznym show, które odbywa się tam co wieczór. Ich stroje wykonywane są na miarę. Zdobią je kryształki, perły, cekiny, a także ekstrawaganckie pióra. Każdy spektakl jest prawdziwym hołdem składanym sztuce.

Spektakl „Féerie”

Salę, która pomieści 850 gości rozświetla konstelacja świecących na czerwono lampek. Bijący z nich blask stwarza unikalną atmosferę. Punktem kulminacyjnym każdego wieczoru jest spektakl zatytułowany „Féerie”. Składa się on z czterech części. Uwaga wszystkich widzów skierowana zostaje wówczas na scenę, gdzie rozpoczyna się przedstawienie autorstwa Doris Haug i Ruggero Angelettiego z choreografią Billa Goodsona. Jego największymi gwiazdami są: Sarah Tandy, Caroline Renno-Raynal, Isabelle Van Den Bergh Cooke i Nicollae Denes.

Spektakl zaprezentowano po raz pierwszy u schyłku XX wieku. „Féerie” reprezentuje piękno, przepych, paryską radość życia i miłość do sztuki. Znakomita muzyka, tańce, wystawna scenografia i spektakularne kostiumy czarują publiczność i przenoszą ją do innego świata.

Francuska kuchnia i pozostałe atrakcje w Moulin Rouge

W Moulin Rouge pracują również wybitni szefowie kuchni, którzy serwują najlepsze francuskie dania. Poza pokazem tanecznym, w cenie biletu może znajdować się również menu Waszego wyboru. Warto wiedzieć, że zmienia się ono w zależności od pory roku. Wszystkie produkty pochodzą od lokalnych, specjalnie wyselekcjonowanych dostawców. Do tego lampka szampana może wzbogacić znakomitą kolację.

A co zrobić, jeśli kupiliście już bilety na wieczorne show, a do jego rozpoczęcia zostało trochę czasu? A może po jego zakończeniu chcielibyście przedłużyć swoją wizytę w Moulin Rouge? Nic prostszego! Warto wiedzieć, iż w budynku znajduje się „Bar à Bulles”, natomiast na dachu, zaraz obok legendarnego „Czerwonego Młyna”. odkryjecie piękny taras „Toit”. Gościom podawane są tam pyszne przekąski, a także drinki. Dodatkową atrakcję stanowi klub nocny „La Machine du Moulin Rouge”. Odwiedzenie jednego z tych zakątków dodatkowo wzbogaci Wasze wspomnienia z Paryża!

Moulin Rouge jako źródło inspiracji

Magia Moulin Rouge od dekad działa na wyobraźnię artystów i inspiruje ich do tworzenia nowych dzieł. Już w XIX wieku francuski impresjonista, Henri de Toulouse-Lautrec, namalował obrazy „W Moulin Rouge” oraz „Tancerka w Moulin Rouge”. Film Baza Luhrmanna z 2001 roku zatytułowany „Moulin Rouge!” zdobył aż dwa Oscary – za najlepszą scenografię oraz kostiumy.

Będąc w Paryżu, nie należy pomijać odwiedzin Moulin Rouge, które stało się jednym z najważniejszych symboli francuskiej stolicy. Stanowi ono idealne miejsce na kolację z ukochaną osobą lub wypad z przyjaciółmi.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Moulin Rouge najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: 82 Boulevard de Clichy 75018, Paryż
  • Godziny otwarcia: spektakle w godzinach: 19:00, 21:00, 23:00
  • Kup bilety na GetYourGuide

Moulin Rouge na mapie

Odkryj Francję

Booking.com
Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY