Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiBilbao – Największe miasto Kraju Basków

Bilbao – Największe miasto Kraju Basków

Kraj Basków to zupełnie inne oblicze Hiszpanii. Jeśli jeszcze nie znacie północy tego kraju, to koniecznie dajcie się oczarować zieleni, klimatowi, historii i zabytkom Bilbao.

Bilbao to stolica prowincji Bizkaia i największe miasto Kraju Basków, autonomicznego regionu na północy Hiszpanii. Choć nie jest baskijską stolicą, Bilbao uważane jest za najważniejsze w regionie miasto. Funkcjonują tam zakłady przemysłu maszynowego i przetwórstwa spożywczego oraz chemicznego, więc to główny ośrodek gospodarczy i przemysłowy w Kraju Basków. Dostać się tam można samolotem, pociągiem, ale znajduje się tam także międzynarodowy port morski. Moc atrakcji, Spacer po starówce, muzea i przyjazne dla oka place tego miasta sprawią, że będziecie chcieli zachwycać się nim dłużej niż tylko jeden dzień.

O przeszłości Bilbao

Choć Bilbao otrzymało prawa miejskie wraz z początkiem XIV wieku, aż do XIX wieku znane było jedynie jako port eksportowy. Pierwsze dekady XIX wieku upłynęły miastu pod znakiem licznych wojen, ale już od 1875 roku zaczął się okres intensywnego rozwoju Bilbao. Narodził się tam przemysł żelazny i stalowy, a budowa statków stała się podstawowym elementem wzrostu gospodarczego.

Wraz z ekspansją gospodarczą przyszedł czas na rozwój urbanistyczny, który skutkował powstaniem wielu z dzisiejszych zabytków miasta. Bilbao stało się także centrum baskijskiego ruchu narodowego. Proces rozbudowy ośrodka miejskiego przerwała wojna domowa, ale nawet po tak trudnym okresie Bilbao szybko się podniosło. Pod koniec XX wieku miasto w pełni rozkwitło. W ciągu 25 lat zrzuciło swoją czysto przemysłową skórę i odnowiło charakterystyczne obszary miasta, które miały przyciągnąć turystów z całego świata.

Co zobaczyć w centrum miasta?

Casco Viejo, czyli Stare Miasto Bilbao, nazywane jest także Siete Calles, czyli Siedem Ulic. Oczywiście nie bez powodu. Ta dzielnica miasta składa się z siedmiu głównych ulic, które dawniej tworzyły całe miasto.

Stare Miasto Bilbao (Casco Viejo)
Stare Miasto Bilbao (Casco Viejo)

Ulice Somera, Artecalle, Tendería, Belosticalle, Carnicería Vieja, Barrencalle i Barrencalle Barrena trzeba przejść na piechotę wzdłuż i wszerz, by poznać zabytki, restauracje z lokalnymi daniami, zachwycić się architekturą i poznać wszelkie sekrety największego miasta w regionie. Bramą do Starego Miasta są piękne Ogrody Arenal, a jego sercem rozległy plac Plaza Nueva.

Plaza Nueva

Plaza Nueva, czyli Nowy Plac, to główny punkt Starego Miasta. Dobrze tam spędzić czas w jednym z wielu barów albo restauracji, które serwują lokalne pintxos, a w niedzielę kupić na pamiątkę jedną z perełek na rozkładającym się tam słynnym targu.

Plaza Nueva, Bilbao
Plaza Nueva, Bilbao

Przede wszystkim jest to jednak miejsce siedziby Euskaltzaindia, Królewskiej Akademii Języka Baskijskiego. Założona w 1918 roku Euskaltzaindia jest oficjalną instytucją akademicką, która czuwa nad językiem baskijskim i promuje jego używanie.

Centrum Kultury Azkuna Zentroa

Azkuna Zentroa to nie tylko jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w mieście, ale także wyjątkowo innowacyjna przestrzeń kulturalna, która jako jedyna w Europie zasłużyła na nagrodę „Global Awards for excellence”. Budynek, liczący 43 000 m2, był jedną z pierwszych betonowych konstrukcji niemieszkalnych wybudowanych w samym centrum miasta.

Pierwotna struktura dzisiejszego Azkuna Zentroa powstała jako miejski magazyn wina, który projektant Philippe Starck przekształcił w ogromny kontener. Dziś właśnie w tym miejscu znaleźć można wszystko, co można sobie wyobrazić. Macie ochotę na obejrzenie wystawy? Koncert? Uczestnictwo w warsztatach? Kino? A może po prostu zakupy i kawę?

To wszystko znajdziecie właśnie w Azkuna Zentroa. Czeka tam także awangardowy basen z przezroczystą podłogą oraz taras, który latem służy słonecznym kąpielom, a zimą jest przestrzenią uzupełniającą.

Most Biskajski

To nie jest zwykły most, a pierwszy metalowy most promowy na świecie. To właśnie tym zasłużył sobie na miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiszący, gondolowy Most Biskajski połączył bardziej przemysłowy, lewy brzeg rzeki i prawą, mieszkalną część. Projektant Alberto Palacio wykorzystał w procesie budowy ciężką, żelazną konstrukcję i lekkie liny ze stali.

Most Biskajski (Puente de Vizcaya)
Most Biskajski, Bilbao, Hiszpania

W XIX wieku, w momencie powstania mostu było to dość innowacyjne rozwiązanie, które, co ważniejsze z powodzeniem pełni swoją funkcję do dnia dzisiejszego. 50-metrowa konstrukcja nie tylko pozwala pojazdom i przechodniom na zmianę brzegu nie zakłócając działania portu, ale także gwarantuje zwiedzającym niepowtarzalne widoki. W poszukiwaniu najbardziej malowniczych zdjęć powinniście jednak zdecydować się na wjazd windą na szczyt jednego z filarów. Widok stamtąd jest powalający.

Muzeum Guggenheima w Bilbao

Ten niekwestionowany symbol miasta, określany jako najlepszy budynek drugiej połowy XX wieku, radykalnie zmienił wizerunek Bilbao i sprawił, że miasto stało się znane praktycznie na całym świecie. Muzeum Guggenheima zostało zainaugurowane w 1997 roku, a jego siedziba – imponujący budynek powstały z tytanu, szkła i wapienia – przypomina obraz statku zakotwiczonego na brzegu rzeki Nervión. Od momentu otwarcia muzeum prezentowano tam zbiory Fundacji Solomona R. Guggenheima, które z czasem zaczęto powiększać o kolejne sztuki współczesnej.

Muzeum Guggenheima w Bilbao (Kraj Basków)
Muzeum Guggenheima to symbol miasta Bilba

Dziś jedną z głównych atrakcji wśród eksponatów jest sala ArcelorMittal, przestrzeń wystawowa, w której zobaczyć można osiem wyjątkowych prac rzeźbiarza Richarda Serry. We wnętrzu muzeum znajdują się nie tylko sale wystawowe, ale także audytorium na 300 miejsc, sklep-księgarnia, kawiarnia i restauracja wyróżniona gwiazdką Michelin. By zachwycić się tym obiektem nie trzeba nawet wchodzić do jego wnętrza. Obszar wokół Muzeum Guggenheima w Bilbao pełen jest promenad i terenów zielonych, które są atrakcyjnym punktem spotkań i z którego korzystają zarówno gromady turystów jak i mieszkańcy miasta.

To doskonałe miejsce na spacer, spotkanie ze znajomymi, kieliszek wina czy posłuchanie muzyki na żywo. Dzieci z przyjemnością pobawią się tam na huśtawkach i przy interaktywnej fontannie, a miłośnicy sztuki podziwiać mogą arcydzieła na świeżym powietrzu. Współistnieją tam rzeźby i instalacje takich artystów jak Eduardo Chillida, Yves Klein, Jeff Koons i Fujiko Nakaya, a najsłynniejszymi z nich są ognista fontanna, Maman czy Puppy, kwiatowa rzeźba psa teriera.

Katedra Catedral de Santiago

Najważniejszy kościół w Bilbao poświęcony jest jednemu z apostołów, Jakubowi, który jest oficjalnym patronem miasta od 1643 roku. To jeden z obowiązkowych punktów na Szlaku św. Jakuba. Katedra Santiago, zbudowana w XV wieku, to perełka gotyku w Bilbao.

Katedra Catedral de Santiago w Bilbao
Katedra Catedral de Santiago w Bilbao

Świątynia była wielokrotnie odnawiana, ostatnio w 2000 roku, a w jej wnętrzu zwrócić uwagę należy przede wszystkim na mały gotycki klasztor, Bramę Anielską i jej wieżę.

Mercado de la Ribera

Kraj Basków znany jest jako gastronomiczny ewenement w skali europejskiej. Nic więc dziwnego, że jednym z punktów obowiązkowych podczas wycieczki po Bilbao jest umieszczony w ekspresjonistycznym budynku targ.

Mercado de la Ribera, Bilbao
Mercado de la Ribera, Bilbao

Pomieszczenia tego obiektu rozmieszczone są na trzech poziomach o łącznej powierzchni 10 000 m2 i dzięki reformom z 2010 roku pełne są światła i pięknej harmonii tradycji z nowoczesnością.

Stoiska ze świeżymi produktami oferują ryby, owoce morza, mięsa, warzywa i owoce. Dodatkowo zakupione na targu produkty mogą zostać dla Was przyrządzone w wybrany sposób w jednej ze znajdujących się w Mercado de la Ribera restauracji.

Museo de Bellas Artes

W 1914 roku w Bilbao otwarto Muzeum Sztuk Pięknych, natomiast 10 lat później w tym samym mieście zainaugurowane zostało Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dzisiejsze Muzeum Sztuk Pięknych to połączenie obydwu tych instytucji oraz ich kolekcji. Zbiory muzeum obejmują ponad siedem tysięcy dzieł, w tym obrazy, rzeźby, prace na papierze i sztukę użytkową.

Wśród muzealnych korytarzy odkryć można zarówno przykłady sztuki starożytnej, pochodzącej nawet z XII wieku, jak i współczesnej. Ośrodek szczególnie szczyci się interesującymi obrazami szkoły hiszpańskiej i kładzie duży nacisk na obecność artystów baskijskich.

Teatro Arriaga

Jeśli byliście już w Paryżu to ten budynek może Wam się wydawać dziwnie znajomy. To dlatego, że projektant Teatru Arriaga inspirował się Operą Paryską. Wybudowany w 1890 roku, neobarokowy teatr nazwany został na cześć muzyka z Bilbao, Juana Crisóstomo Arriagi, znanego jako hiszpański Mozart.

Teatro Arriaga, Bilbao
Przy ulicy Calle de la Ribera warto zobaczyć Teatro Arriaga

Niestety, podobnie jak inne budynki na Starym Mieście, w wyniku powodzi w 1983 roku teatr doznał poważnych uszkodzeń, więc jego dzisiejszy wystrój to w dużej mierze efekt renowacji, przeprowadzonej w latach 80. Dziś Teatro Arriaga jest stałą siedzibą miejskiego teatru i programu muzycznego, a swoim repertuarem nieustannie przyciąga mieszkańców Bilbao i całego regionu.

Estadio San Mames

Jedną z największych ikon Bilbao jest klub piłkarski Athletic i wiedzą o tym doskonale fani piłki nożnej. Wizyta na stadionie to nie tylko możliwość zobaczenia murawy. Poznać tam można dokładnie historię stadionu i całej drużyny, dzięki ekspozycjom w Muzeum Athletic Club.

Estadio San Mamés - Stadion w Bilbao
Estadio San Mamés – Stadion w Bilbao

Instytucja poświęcona klubowi z Bilbao umożliwia podziwianie między innymi niektórych z najstarszych trofeów zdobytych przez Athletic od 1905 roku oraz zwiedzanie muzeum i boiska San Mamés z przewodnikiem.

Odkryj Kraj Basków

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kraj Basków dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz także: Język baskijskiPinchos, Tradycja El OlentzeroFiestas de la Virgen Blanca, Pelota i tradycyjne sporty w Kraju Basków.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Bilbao to miasto przemysłowo robotnicze i nie wstydzi się tego charaktery, A kuchnia przepyszna

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.