Burgos – Miasto Cyda Walecznego

Wiele przewodników szufladkuje Burgos, skupiając się głównie na religijnych zabytkach, jakie znajdziemy w tym mieście. My przyjrzymy mu się także z innej, równie ciekawej strony…

Burgos to miasto położone nad rzeką Arlanzón w północnej części Hiszpanii. Znane jest ono wszystkim pielgrzymom wędrującym Szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. Ogromna ilość zabytków religijnych sprawia, że jest to także miejsce znane większości chrześcijan. Wbrew pozorom to jednak nie tylko religia, ale także nauka jest powodem, dla którego warto odwiedzić to drugie co do wielkości miasto w regionie Kastylia i León. Zobacz, które atrakcje w Burgos powinny Cię szczególnie zainteresować i czego nie możesz przegapić podczas podróży w to miejsce!

Katedra w Burgos (Catedral de Santa María de Burgos)

To najbardziej znany zabytek w mieście i jedyna katedra w Hiszpanii, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako samodzielny obiekt.

Katedra w Burgos
Katedra w Burgos

Inne katedry (np. w Salamance, w Santiago de Compostela, w Ávili) również znajdują się na tej Liście, jednak zawsze jako część starówki, a nie odrębne monumenty.

Rozpoczęta w 1221 r. budowa katedry teoretycznie zakończyła się w XV wieku. Teoretycznie, bo w kolejnych wiekach dokonano wielu modyfikacji. Z tego powodu pod względem architektonicznym znajdziemy tutaj zarówno przeważający styl gotycki, jak i elementy renesansowe i barokowe, które wspólnie tworzą pełen ogromnej ilości detali obraz jednej z najpiękniejszych katedr w Hiszpanii. W jej wnętrzu obok pięknych ołtarzy, rzeźb i kapliczek znajdziemy też grobowiec Cyda Walecznego (bohatera narodowego hiszpańskiej rekonkwisty).

Burgos, Hiszpania - Poznaj miasto, atrakcje i zabytki w Burgos
Burgos, Hiszpania – Poznaj miasto, atrakcje i zabytki w Burgos

Inne budynki sakralne w Burgos

Choć katedra w Burgos to najbardziej emblematyczny budynek w mieście, to znajduje się tutaj także wiele innych przybytków religijnych, które są godne uwagi. Wśród tych najciekawszych warto wymienić:

  • Las Huelgas – klasztor żeński sióstr zakonu Cystersów (Monasterio de Santa María de las Huelgas) założony w 1180 r.
  • Kościół Św. Mikołaja (Iglesia de San Nicolás de Bari) z 1163 r.
  • Kościół Św. Idziego (Iglesia de San Gil) z przełomu XIV i XV wieku
  • Kościół Matki Boskiej Miłosierdzia (Iglesia y Convento de Nuestra Señora de La Merced) z XV-XVI wieku
  • Kościół Świętego Wawrzyńca (Iglesia de San Lorenzo el Real) z XVII wieku
  • Kościół Świętej Agaty (Iglesia de Santa Águeda o Santa Gadea) z XV wieku
  • Kościół Świętego Stefana (Iglesia de San Esteban) z XIII-XIV wieku
Wnętrze Katedry w Burgos
Wnętrze Katedry w Burgos

Muzeum Ewolucji Człowieka (Museo de la Evolución Humana)

Odchodząc nieco od tematu religii, przechodzimy do miejsca, która stoi w opozycji do niej. Muzeum Ewolucji Człowieka zaprojektował hiszpański architekt Juan Navarro Baldeweg i już od pierwszych dni swojego istnienia miejsce to cieszyło się niesłabnącą popularnością. Otwarty 13 lipca 2010 r. gmach muzeum w ciągu roku odwiedziło ponad 279 000 osób, czyniąc go najczęściej odwiedzanym muzeum w regionie Kastylia i León oraz jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w całej Hiszpanii. Ze względu na swoje piękno architektoniczne, Muzeum Ewolucji Człowieka otrzymało też ponad 40 krajowych i zagranicznych nagród w tej kategorii.

Odkrycia archeologiczne i paleontologiczne z Atapuerca
Atapuerca - stanowisko archeologiczne niedaleko Burgos
Atapuerca – stanowisko archeologiczne niedaleko Burgos

Atapuerca to znajdujące się niedaleko miasta Burgos niespotykanej wielkości stanowisko archeologiczne. Zasłynęło ono z ogromnej ilości prehistorycznych pozostałości, jakie odkryto w tym miejscu. To właśnie z ich powodu powstało Muzeum Ewolucji Człowieka. Priorytetem była bowiem prezentacja odkryć z Atapuerca oraz poddanie ich szerszej dyskusji na łamach różnych dziedzin nauki takich jak: biologia, ekologia, kultura, etnografia, historia, paleontologia i wiele innych. Tym samym, nie jest to typowe muzeum archeologiczne, ale miejsce, które w chronologiczny sposób prezentuje interdyscyplinarną wiedzę na temat ewolucji człowieka na Ziemi.

Muzeum Ewolucji Człowieka w Burgos, Hiszpania
Muzeum Ewolucji Człowieka w Burgos, Hiszpania
Na budynek muzeum składają się obszerne pomieszczenia rozlokowane na 4 piętrach:
  • Piętro -1: mówi się, że to serce całego muzeum. Ta unikalna przestrzeń ekspozycyjna ukazuje odkrycia archeologiczne i paleontologiczne z Atapuerca. Wśród licznych eksponatów na odwiedzających czekają też reprodukcje 3D służące do celów dydaktycznych.
  • Parter: ta część poświęcona jest różnym teoriom ewolucji, w tym także teorii ewolucji Karola Darwina. Odnajdziemy tutaj realistyczne reprodukcje dawnych przodków człowieka stworzone przez francuską rzeźbiarkę, Elisabeth Daynès. Parter to także miejsce, w którym możemy przyglądnąć się reprodukcji części statku HMS Beagle, którym Darwin odbył swoją słynną, blisko 5-letnią, wyprawę dookoła świata. To właśnie wtedy swoją uwagę poświęcił w dużej mierze Wyspom Galapagos, gdzie jego teoria zaczęła nabierać kształtu.
  • Piętro 1: znajdziemy tutaj ponad 9000-letnią historię obecności człowieka na Ziemi, która pokazuje jego ewolucję od strony kulturowej.
  • Piętro 2: ta część muzeum poświęcona jest trzem fundamentalnym dla ewolucji człowieka ekosystemom: puszczy, sawannie i tundrze.

Odwiedzając Muzeum Ewolucji Człowieka, warto zorientować się też w kwestii wystaw czasowych, które organizowane są w tym miejscu. Znajdujące się we wnętrzu budynku podziemne audytorium jest z kolei świadkiem wielu naukowych konferencji i spotkań.

Sieć muzeów Kastylii i Leonu

Warto dodać, że Muzeum Ewolucji Człowieka jest częścią sieci muzeów regionalnych Kastylii i Leonu. Pozostałe muzea wchodzące w skład tej sieci to:

  • Muzeum Hutnictwa i Górnictwa w miejscowości Sabero (Museo de la Siderurgia y la Minería de Castilla y León)
  • Muzeum Sztuki Współczesnej w Leonie (Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León)
  • Muzeum Etnograficzne w Zamorze (Museo Etnográfico de Castilla y León)

Muzeum Książki (Museo del Libro Fadrique de Basilea)

To kolejne z bardzo młodych muzeów w tym regionie. Otwarte 23 lipca 2010 r. jest miejscem, w którym prezentowane są książki mające istotne znaczenie dla historii ludzkości. Idealna atrakcja dla wszystkich moli książkowych, którzy chcieliby przyglądnąć się temu medium z nieco innej perspektywy niż zwykle.

Ciekawostką jest także nowoczesne podejście władz muzeum do sposobu oglądania wszystkich ekspozycji. Przy każdej z nich znajduje się QR kod, który po zeskanowaniu w specjalnej aplikacji na telefon, pozwala poznać dokładną historię wybranej książki, jej losy i znaczenie dla historii ludzkości.

Zamek w Burgos (Castillo de Burgos)

Zamki. Kto ich nie lubi? Ten w Burgos znajdziesz na wzgórzu San Miguel (75 m n.p.m.). Zbudowany w 884 r. w czasach Rekonkwisty był częścią ogromnej fortyfikacji, która ze względu na swoje znaczenie militarne, przez kolejne wieki była stale rozbudowywana. To co możemy dzisiaj oglądać, to jedynie niewielka część pozostałości, jakie ocalały po 1813 r. Wówczas to wojska francuskie okupujące Castillo de Burgos dokonały w jego murach serii eksplozji, które zniszczyły większą część zabudowań.

XIV-wieczny Łuk triumfalny (Arco de Santa María)

Łuk triumfalny Arco de Santa María w Burgos.
Łuk triumfalny Arco de Santa María w Burgos.

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Burgos i nie sposób go pominąć podczas wycieczki po mieście. Skonstruowany na przełomie XIV i XV wieku Łuk triumfalny był jedną z dwunastu bram średniowiecznego Burgos. W latach 1536-1553 artyści Juan de Vallejo i Francisco de Colonia dokonali całkowitej przebudowy monumentu. To za ich sprawą w jego konstrukcji użyto białego wapienia, którym do dziś pokryta jest cała elewacja.

Przez blisko 80 lat (1878-1955) w Arco de Santa María mieścisło się Muzeum Archeologiczne. W 1943 r. Łuk otrzymał tytuł Pomnika Narodowego o znaczeniu Historycznym i Artystycznym. Dziś natomiast jest on otwarty dla zwiedzających, a w jego wnętrzu znajduje się Centrum Kulturowe z wydzieloną częścią muzealną i salami na ekspozycje czasowe.

Zobaczymy tutaj między innymi XVI-wieczne obrazy, eksponaty związane z Cydem Walecznym (hiszpański bohater narodowy) oraz usytuowane na samej górze Muzeum Farmacji (Museo de Farmacia) – maleńkie pomieszczenie, do którego prowadzą wąskie, kręte schody.

Casa del Cordón

Oficjalna, choć rzadziej używana, nazwa tego miejsca to Pałac Konstabli Kastylii (Palacio de los Condestables de Castilla). Jego budowa rozpoczęła się w 1476 r. i trwała nieco ponad 20 lat. Budynek powstał z inicjatywy szóstego Konstabla Kastylii, który dla podkreślenia
wagi swojego urzędu pragnął stworzyć budzącą respekt i podziw rezydencję. I w rzeczy samej, miało tu miejsce wiele ważnych wydarzeń politycznych. Jedną z nich dla przykładu była wizyta Krzysztofa Kolumba przed jego drugą wyprawą do Ameryki (1497).

Dziś w Palacio de los Condestables de Castilla znajduje się Centrum Kultury, gdzie prezentowane są wystawy czasowe artystów takich znanych artystów jak Pablo Picasso, Joan Miró czy Salvador Dalí.

Odkryj region Kastylia i León

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón, Szlak Ruta del Ceres.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY