Strona głównaAtrakcje w PortugaliiParki rozrywki w PortugaliiDino Parque Lourinha - Portugalska kraina dinozaurów

Dino Parque Lourinha – Portugalska kraina dinozaurów

Choć słoneczna Portugalia kojarzy się głównie z bajecznymi plażami i malowniczymi miastami, dobrze jest pamiętać, że ma o wiele więcej do zaoferowania turystom. Okolice Lizbony to między innymi doskonałe miejsce, by bliżej poznać świat prehistorycznych olbrzymów. W Dino Parku w Lourinhã odkryć można historię fantastycznej ery dinozaurów i prehistorycznych zwierząt.

Dino Parque Lourinhã to park tematyczny poświęcony historii dinozaurów i jednocześnie największe w Portugalii muzeum na świeżym powietrzu. Obiekt znajdujący się niecałą godzinę drogi od portugalskiej stolicy, w miasteczku Lourinhã, przy ulicy Rua Vale dos Dinossauros 25, zabiera swoich gości w fascynującą podróż przez najważniejsze okresy tabeli stratygraficznej. Miejsce otwarcia tego typu parku nie jest przypadkowe, bo to właśnie Lourinhã uznawana jest za portugalską stolicę dinozaurów, będąc jednym z najbogatszych obszarów na świecie pod względem szczątków jurajskich i miejscem unikalnych na skalę światową wykopaliskowych odkryć.

Ścieżki zwiedzania Dino Parque Lourinhã

Dino Parque Lourinhã pozwala zobaczyć blisko 200 pełnowymiarowych, naukowo potwierdzonych modeli dinozaurów i innych zwierząt, podzielonych na najważniejsze okresy w historii ziemi i ewolucji życia.

6 tematycznych tras w pierwszej kolejności prowadzi zwiedzających przez Paleozoik, gdzie odkryć można zwierzęta, które zamieszkiwały ziemię przed pojawieniem się gigantycznych dinozaurów, a następnie zaprasza do Triasu – okresu, w którym na Ziemi pojawiły się pierwsze dinozaury. Przejście przez okres jurajski umożliwia obserwację tak unikalnych gatunków jak Diplodocus Hallorum, który osiągał około 45 metrów długości, a Kreda przybliża szczegóły życia prawdopodobnie najbardziej znanych na całym świecie dinozaurów. To właśnie w tej ostatniej części czeka na zwiedzających słynny drapieżnik, T-rex czy Triceratops ze swoim charakterystycznym kołnierzem. Choć to w okresie Kredy dinozaury zniknęły z powierzchni ziemi, Park w Lourinhã poszedł o krok dalej i od 2023 roku prezentuje publiczności także szczegóły Kenozoiku – ery, której ostatnie kilka milionów lat zapoczątkowało jeden z najważniejszych momentów w historii Ziemi: epokę lodowcową.

Kraina dinozaurów, znajdująca się przy Rua Vale dos Dinossauros w Lourinhã jest największym skansenem w całej Portugalii
Kraina dinozaurów, znajdująca się przy Rua Vale dos Dinossauros w Lourinhã jest największym skansenem w całej Portugalii

Muzealne ekspozycje w Dino Parque Lourinhã

Na terenie parku znajdują się nie tylko modele dinozaurów, ale także przestrzeń wystawowa, która zapewnia zwiedzającym moc ciekawych informacji. W gablotach znajdują się wyjątkowo rzadkie skamieniałości, gniazda, oryginalne jaja i kości dinozaurów, a także repliki z pobliskiego Muzeum Lourinhã. Przemierzając muzealne korytarze, napotkać można ślady istnienia tak niezwykłych stworzeń jak Torvosaurus, największy europejski drapieżnik w historii. Instytucja organizuje także wystawy czasowe związane z życiem dinozaurów oraz historią różnych okresów Mezozoiku. Muzealna część Dino Parque Lourinhã posiada także specjalne laboratorium, które daje zwiedzającym niecodzienną okazję do obserwacji przebiegu badań nad skamieniałościami i jajami dinozaurów oraz ich konserwacji i przygotowania do umieszczenia w przestrzeni wystawowej.

Zostań paleontologiem na jeden dzień

Dino Parque Lourinhã to nie tylko doskonałe miejsce do obserwacji, ale też ośrodek pełen aktywności i doświadczeń edukacyjnych, których młodsi i starsi zwiedzający nie zapomną przez długi czas. Cały obiekt opiera się na koncepcji Edutainment, co oznacza, że wiedzę o skamieniałościach oraz okresach w historii dinozaurów można zdobywać podczas świetnej zabawy. Na ścieżce zwiedzania parku znajdują się punkty, pozwalające gościom na jeszcze lepsze zrozumienie świata dinozaurów. Pawilon aktywności oraz Paleo Camp to miejsca, w których miłośnicy dinozaurów w każdym wieku mogą wypróbować niektóre działania związane z paleontologią i poczuć się jak prawdziwy odkrywca. Stanowiska oferują wyjątkowo szeroki wachlarz zajęć: od kolorowania czy lepienia z gliny, do prawdziwego wydobywania skamielin z ziemi, a nawet lodu.

Miejsce dla całych rodzin

Ogród, w którym na każdym kroku ukrywają się mrożące krew w żyłach dinozaury, przypadnie do gustu zarówno dorosłym jak i dzieciakom. Najmłodszym oprócz modeli wielkich gadów spodobają się pełne atrakcji place zabaw, oraz sklepik z pamiątkami, dzięki któremu pluszowy T-rex może wrócić z nimi do domu. Ci, którzy w parku spędzić chcą długie godziny, w porze obiadowej zajrzeć mogą do otwartej na terenie parku restauracji, albo skorzystać ze specjalnie zorganizowanego miejsca piknikowego. Spacer po świecie dinozaurów można odbyć samemu, odkrywając sekrety ich życia w swoim tempie, ale obiekt oferuje także możliwość zwiedzania z przewodnikiem, który specjalnie dostosowuje tryb wycieczki do wieku zwiedzających, dzięki czemu nudy nie muszą się obawiać nawet najmłodsi członkowie rodzin.

Muzeum Lourinhã

Jeśli muzealna wystawa, jaką oferuje Dino Parque Lourinhã to dla kogoś za mało, zdecydowanie powinien wziąć pod uwagę wejście do Muzeum Lourinhã. Instytucja prowadzona jest przez stowarzyszenie GEAL, odpowiedzialne również za skamieniałości dinozaurów i repliki wystawione w Dino Parku oraz za wszystkie prace przygotowawcze i badawcze organizowane w tym regionie. Muzeum znajdujące się w samym centrum miasta Lourinhã chroni eksponaty z zakresu etnologii, archeologii i paleontologii i umożliwia odkrycie śladów wielu żywych istot, które zamieszkiwały ten i inne regiony Portugalii.

Dino Parque Lourinhã to miejsce, gdzie świetnie spędzą długie godziny rodziny z dziećmi
Dino Parque Lourinhã to miejsce, gdzie świetnie spędzą długie godziny rodziny z dziećmi

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Dino Parque Lourinha najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: R. Vale dos Dinossauros 25, 2530-059 Lourinhã, Portugalia
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 10:00-15:30.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY