Strona głównaAtrakcje we WłoszechMuzea i galerie sztuki we WłoszechCitta della Scienza - Miasteczko Nauki w Neapolu

Citta della Scienza – Miasteczko Nauki w Neapolu

To oczywiste, że nie każdy turysta jest zagorzałym zwolennikiem spacerów po muzeach, jednak to muzeum nie zawiedzie nikogo, bo Città della Scienza zapewnia zwiedzającym ekscytującą oraz interaktywną podróż do świata nauki.

Citta della Scienza, znajdująca się na ulicy via Coroglio w Neapolu, to niezwykłe, interaktywne muzeum, przyciągające nawet do 200 000 zwiedzających rocznie. Znajdujące się tam wystawy, odkrywające sekrety nauki, zachwycą odkrywców w każdym wieku, w tym spragnione wrażeń dzieciaki.

Fundacja Città della Scienza

Działanie Centrum Nauki Città della Scienza oparte jest na funkcjonowaniu fundacji o tej samej nazwie. Dąży ona do budowy aktywnej społeczności opartej na wiedzy oraz do nawiązania dialogu między nauką i technologią, a szeroko pojętym rozwojem. Za swoje zasługi w tej dziedzinie Fundacja Città della Scienza zebrała wiele nagród uznania, dzięki którym centrum może nieustannie się rozwijać.

Czym jest Centrum Nauki La Città della Scienza?

Centrum Nauki Città della Scienza to pierwsze we Włoszech, interaktywne muzeum nauki. To miejsce pełne eksperymentów, nauki oraz rozrywki, a jego filozofia opiera się na interaktywnych spotkaniach oraz bezpośrednim eksperymentowaniu ze zjawiskami naturalnymi i technologiami. Teren interaktywnego muzeum zajmuje 2500 m², podzielonych na kilka stref, z których każda poświęcona jest innej dziedzinie nauki. 

Corporea – interaktywna podróż przez ludzkie ciało

Ta strefa la Città della Scienza w całości poświęcona jest ludzkiemu organizmowi, zdrowiu, naukom biomedycznym, technologiom oraz profilaktyce. Wszystkie eksponaty oparte są na bezpośrednim eksperymentowaniu ze zjawiskami. Trasa zwiedzania tej wystawy prowadzi przez 5000 m² powierzchni, skupiającej się na różnych partiach ludzkiego ciała.

Corporea- interaktywna podróż przez ludzkie ciało
Corporea – interaktywna podróż przez ludzkie ciało

Dzięki filmom, technologii wirtualnej rzeczywistości, eksperymentom oraz materiałom multimedialnym odwiedzający mają szansę poznać dogłębnie wszelkie odbywające się w ludzkim ciele procesy, ich mechanikę oraz współpracę między poszczególnymi układami. Corporea podkreśla też jak złożona sieć sygnałów zapewnia dynamiczną równowagę ciała.

Planetarium Città della Scienza

Planetarium Città della Scienza
Planetarium Città della Scienza

Planetarium w Città della Scienza ma średnicę 20 metrów, posiada 120 miejsc siedzących i stanowi zdecydowanie najbardziej zaawansowane planetarium we Włoszech. Ta niezwykła atrakcja pozwala odkryć tajemnice wszechświata oraz zamieszkujących go obiektów. Dzięki użyciu najnowszych technologii, znakomitej akustyce oraz idealnej pozycji kopuły zwiedzający mają okazję doświadczyć niezwykle realistycznej podróży w przestworzach.

Planetarium oferuje wiele programów, wśród których szczególną popularnością cieszą się trójwymiarowe filmy, pozwalające otulić się nocnym niebem pełnym gwiazd i ciał niebieskich. Pokazy pokażą wam także historię astronomii, życie gwiazdy od jej narodzin aż do śmierci, sekrety Układu Słonecznego oraz wyniki najnowszych badań kosmicznych.

Wystawa Przestrzeń (do przyszłości)

Wiedzę o wszechświecie, jaką oferuje Planetarium Città della Scienza, dopełnia interaktywna wystawa znajdująca się tuż obok. Jej eksponaty umożliwiają niezwykłą podróż w czasie. Pozwalają zarówno na eksplorację kosmosu i odległych galaktyk w momencie ich powstania, jak i na podróż w przyszłość z pomocą symulatora spaceru po Marsie czy Księżycu. Wystawa Przestrzeń (do przyszłości) wprowadzi Was w nową erę astronomii obserwacyjnej. 

Aquae – przyszłość jest w oceanie

Aquae to strefa poświęcona wodzie, oceanom i morzom
Aquae to strefa poświęcona wodzie, oceanom i morzom

Jedna z najnowszych stref muzealnych Città della Scienza poświęca całą uwagę wszelkim zagadnieniom związanym z morzem, oceanami oraz technologiom, używanym do ich badania. Wystawa z wykorzystaniem przestrzennych modeli, sprzętu naukowego, instalacji oraz filmów opisuje charakter środowiska morskiego i oceanicznego, jego aspekty fizyczne, chemiczne, biologiczne i geograficzne. Istotna część wystawy poświęcona jest też związkowi człowieka z morzem oraz przyszłości prowadzonych nad nim badań. 

Fascynujący świat insektów

W muzeum Citta della Scienza można odkryć fascynujący świat insektów
W muzeum Citta della Scienza można odkryć fascynujący świat insektów

Wiedzieliście, że na każdego człowieka na Ziemi przypada ponad 150 milionów owadów? Dzięki wystawie Insekty i spółka w Città della Scienza można odkryć wszystkie ich tajemnice i zrozumieć mechanizmy ich funkcjonowania. Ta wystawa tak samo jak inne w Città della Scienza zachęca zwiedzających nie tylko do oglądania, ale i do odkrywania, słuchania i dotykania świata owadów, pająków, skorpionów i innych bezkręgowców. Spektakularne okazy zamknięte w terrariach zachwycają jaskrawymi kolorami, niecodziennymi kształtami i swoimi unikalnymi cechami.

Zwiedzanie Città della Scienza

Spędzenie całego dnia w Centrum Nauki La Città della Scienza to wspaniała okazja do nauki dla całej rodziny. Wiele wyniosą z tej wycieczki nie tylko najmłodsi, ale także pragnący dodatkowej dawki wiedzy dorośli. Doskonale odnajdą się tam ci, którzy wolą odkrywać świat nauki na własną rękę, a także zwolennicy towarzystwa przewodnika.

Ta instytucja edukacyjna oferuje także możliwość wsparcia programu nauczania i nauki podczas zabawy dla najmłodszych. Spędzenie dnia w Centrum Nauki Città della Scienza z całą klasą to dla włoskich dzieciaków świetna okazja do poszerzenia wiedzy z lekcji biologii czy fizyki. W każdy weekend Centrum Nauki w Città della Scienza oferuje również bogaty program zajęć rozrywkowych i warsztatów, zachęcających do zaangażowania każdego zwiedzającego.

Inne strefy Città della Scienza

La Città della Scienza di Napoli oprócz przestrzeni muzealnej jest także przestrzenią kongresową ze zróżnicowanym systemem sal. Znajduje się tam 13 pomieszczeń idealnych do organizacji kongresów, konwencji korporacyjnych i wystaw czasowych, ale także prywatnych imprez, na przykład urodzin dla maluchów.

Co ważne, na terenie instytucji możecie zjeść obiad w restauracyjnej części, więc jeśli zauroczyły was wystawy, możecie odkrywać je od rana aż do zmierzchu. Interaktywne doświadczenia z pewnością nie pozwolą Wam szybko zapomnieć o Città della Scienza, ale jeśli mimo wszystko lubicie, gdy o miłych wizytach coś wam przypomina, zajrzyjcie do sklepiku z pamiątkami. Tam bez trudu znajdziecie coś dla każdego członka rodziny.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Citta della Scienza najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Via Coroglio, 57/104, 80124 Napoli NA, Włochy
  • Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz 9:00-16:00. We poniedziałki muzeum jest nieczynne.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Citta della Scienza na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY