Strona głównaAtrakcje we WłoszechOceanaria i zoo we WłoszechAkwarium w Genui - Największe akwarium w Europie

Akwarium w Genui – Największe akwarium w Europie

Skaczące nad taflę wody delfiny, fascynujące manaty, tańczące meduzy oraz świecące w ciemnościach koralowce. Tego typu niezwykłe atrakcje znajdziecie w akwarium w Genui, będącym najbardziej okazałym tego typu obiektem w Europie.

Akwarium w Genui to największe akwarium w Europie, prezentujące najbogatszy na naszym kontynencie wachlarz bioróżnorodności wodnej. W zbiornikach akwarium znajdziecie około 12 000 okazów 600 gatunków, ze wszystkich mórz świata. Baseny zamieszkują zarówno rzadkie gatunki, jak i popularne, znane wszystkim morskie ssaki, takie jak delfiny, a także pingwiny czy żółwie.

Akwarium w Genui i jego najlepsze atrakcje

Zwiedzanie rozpoczyna się w nowo otwartej ekspozycji, przedstawiającej serię obrazów, uwieczniających morskie stworzenia. Film obrazuje rozmieszczenie wód na Ziemi oraz podkreślenie nieocenionego znaczenia wody dla życia na naszej planecie.

Stamtąd płynnie przejdziecie do wysokiej na 6 metrów jaskini mureny. Ten imponujący zbiornik to doskonałe środowisko dla muren i węgorzy, które, choć doskonale się kamuflują, na pewno uchylą Wam rąbka tajemnicy o swoim ciekawym życiu. W ich pobliżu zobaczycie też dwa gatunki koników morskich oraz ośmiornicę.

Królestwo manatów

Wiedzieliście, że to właśnie manaty są źródłem mitu o syrenach? Podobno te wodne olbrzymy opiekują się swoimi młodymi w sposób bardzo podobny do ludzkiego, noszą je i przytulają, przypominając w ten sposób troskliwe matki. To właśnie ten obraz miał stać się podłożem dla wyobrażenia o mitycznej kobiecie-rybie. Macie szansę zaobserwować zachowanie tych roślinożernych ssaków przyglądając się im w jednym z basenów. Acquario di Genova jest jednym z niewielu akwariów na naszym kontynencie, które szczycą się opieką nad tym gatunkiem.

Królestwo manatów w akwarium w Genui
Królestwo manatów w akwarium w Genui

Zatoka rekinów i delfiny w Akwarium w Genui

Basen zatoki rekinów to oczywiście królestwo morskich drapieżników, ale nie tylko. Oprócz rekinów z różnych środowisk, znajdują się tam także inne ciekawe ryby, na przykład charakterystyczne ryby piły.

Delfiny w genueńskim akwarium
Delfiny w genueńskim akwarium

W skład oceanarium wchodzi też niezwykłe delfinarium. Mieszkające tam delfiny zachwycają nie tylko dzieci, ale także dorosłych, w szczególności podczas ich pokazów, w trakcie których wykonują nad basenem przeróżne akrobacje.

Sekretne życie meduz

W Acquario di Genov można obejrzeć fascynujący taniec meduz
W Acquario di Genov można obejrzeć fascynujący taniec meduz

W jednym z akwariów pływają meduzy, sprawiające wrażenie tańczących stworzeń. W basenie podzielonym na dziewięć części Acquario di Genova pozwala zaobserwować pochodzące z wielu mórz świata parzydełkowce, poznać ich cykle życia oraz odkryć ich prostą budowę.

Wyspa fok

W innym zbiorniku akwarium w Genui wrażenie na Was zrobią wdzięcznie pływające okazy foki pospolitej. Foki można oglądać z dwóch poziomów, bo niewielki mostek pozwoli na zobaczenie ich życia także na powierzchni. Taką samą możliwość zobaczenia, jak zwierzęta radzą sobie w dwóch różnych środowiskach macie, obserwując delfiny oraz pingwiny.

Pawilon bioróżnorodności

Jedną z najciekawszych atrakcji w Akwarium w Genui jest wystawa poświęcona bioróżnorodności, gdzie z zachowaniem ostrożności możecie dotknąć płaszczki albo zaobserwować imponujących rozmiarów jesiotry.

Dalsza część wystawy zaprosi Was do środowiska tropikalnego, zawierającego lagunę koralową, w której żyją między innymi ryby puffer, ryby napoleońskie i rekiny zebra. W ekspozycji afrykańskiego lasu tropikalnego, będącego środowiskiem o wyjątkowej bioróżnorodności, zwiedzających także zaskoczą niespotykane gatunki ryb i płazów.

Akwarium w Genui
Akwarium w Genui

Kolejna część oceanarium to hołd dla znanych w historii przyrodników i odkrywców, takich jak Darwin czy Kolumb. Wystawa ta dzieli powierzchnię z jedną z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci atrakcji – najmłodsi będą zachwyceni akwarium z przyjaciółmi Nemo, słynnej bajkowej postaci.

Obiekt pozwala także wejść w świat koralowców, jednego z najbardziej zagrożonych ekosystemów na świecie. Trzy zbiorniki dzięki specjalnemu sprzętowi idealnie odzwierciedlają warunki jakich potrzebują do życia te stworzenia. Specjalne światło imitujące pełnię księżyca sprawia, że zwiedzający mogą zaobserwować fluorescencję koralowców.

Centrum interaktywne

Wyjątkowym punktem instytucji w Genui jest Sala Głębinowa, która dzięki wirtualnej rzeczywistości pozwoli Wam podziwiać gatunki żyjące w morskich głębinach.

Wśród najciekawszych atrakcji dla dzieci zdecydowanie znajduje się stanowisko, na którym najmłodsi z pomocą gier wideo mogą stworzyć własną, wymyśloną rybę, a potem wypuścić ją do wybranego, wirtualnego środowiska. Akwarium w Genui pomoże Wam odkryć też, czy wybrane środowisko jest spójne z cechami morfologicznymi Waszej rybki.

Poznajcie szczegóły morskiego życia

Akwarium w Genui nie tylko umożliwia samodzielną obserwację morskich gatunków, ale także uczestnictwo w spotkaniach z pracownikami akwarium. Pomogą Wam one odkryć każdy szczegół sekretnego życia mieszkańców mórz.

Każdy tydzień obfituje w 48 spotkań w sześciu różnych obszarach, a każda z tych prelekcji dzięki bogatej wiedzy pracowników oceanarium pozwala poznać zabawne fakty dotyczące tego kwitnącego życiem miejsca.

Co robić w przerwie od zwiedzania?

W przerwie od zwiedzania Akwarium w Genui czekać na Was będzie restauracja, oferująca zarówno słone i słodkie przekąski, jak i innowacyjne dania obiadowe, które zadowolą każde podniebienie. Na terenie budynku znajduje się także miejsce przypominające stary okręt, które jest idealnym miejscem na rodzinny piknik. Ci najbardziej zafascynowani na pewno zatrzymają się w jednym ze sklepików, dzięki którym zabierzecie podobiznę jednego z pupilów z Genui do domu.

Co oferują bilety łączone?

Tuż przy wybudowanym w Genui akwarium znajdują się także dwa obiekty, wizytą w których warto uzupełnić zwiedzanie oceanarium. W trakcie pobytu w mieście zainteresujcie się panoramiczną windą Bigo, oferującą widok na jedno z największych w Europie i najzasobniejszych w dzieła sztuki śródmieść oraz na rozległy port Porto Antico.

Ukryta w robiącej wrażenie, wielkiej szklanej kuli Biosfera pozwoli wam także odkryć chronione przez Ogród Botaniczny życie roślin i zwierząt z wyjątkowo delikatnych, zagrożonych środowisk. Poznacie tam tajniki takich gatunków jak storczyki, paprocie oraz żyjących między nimi powabnych motyli czy charakterystycznych ibisów szkarłatnych.

Informacje praktyczne

Akwarium w Genui na mapie

Odkryj region Ligurii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY