Urokliwa miejscowość Valdemossa na Majorce (Baleary) to znaczące miejsce dla polskich turystów i wielbicieli muzyki klasycznej. Odbywa się bowiem tutaj co roku Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Chopin na Majorce jest postacią bardzo znaną. To właśnie tutaj polski kompozytor wraz z George Sand i jej dwójką dzieci spędził zimę 1838-1839 (najpierw w stolicy wyspy – Palma de Mallorca – a potem w mieście Valdemossa). To właśnie na Majorce artysta stworzył cykl swoich 24 preludiów – kompozycji uważanych za najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne dla całej jego twórczości.

Fryderyk Chopin na Majorce // Hispanico.pl
Fryderyk Chopin, fot. Louis-Auguste Bisson

Majorka przywitała kochanków piękną pogodą i zachwyciła krajobrazem. Jednak początkowa idylla panująca na hiszpańskiej wyspie, wkrótce zmieniła się w smutny i katastroficzny czas. Zima na Majorce obfitowała w deszcze i nie była tego roku przyjazna. Odbiło się to też na zdrowiu polskiego kompozytora. Fryderyk Chopin na Majorce przeżył swój pierwszy atak gruźlicy, a towarzyszące mu skrajne emocje targały nim tak mocno, że stały się bolesną inspiracją do skomponowanych przez niego preludiów.

Stan zdrowia muzyka nie był jednak jego jedynym problemem. Pianino, które miało dotrzeć do artysty z Europy zostało zagubione podczas podróży. Gdy w końcu je odnaleziono, okazało się, że przed jego odbiorem konieczne będzie opłacenie wysokiego podatku. Ostatecznie, jak na ironię losu, Chopin stworzył jedne ze swoich najwybitniejszych dzieł nie na idealnie skonstruowanym do tego instrumencie, a na bardzo niedoskonałym majorkańskim pianinie, które akurat miał wtedy pod ręką.

Chopin na Majorce dzisiaj

Po wizycie Chopina i Sand, dom w który mieszkał Chopin został opróżniony, a większość przedmiotów i wyposażenia domu – spalona przez mieszkańców Majorki. Wszystko to z powodu obawy przed zarażeniem gruźlicą. Niemniej w klasztorze kartuzów w Valldemossie możemy znaleźć część z pamiątek, która uniknęła zniszczenia. Również w klasztorze kartuzów czeka na nas ekspozycja w Muzeum Fryderyka Chopina i George Sand (Museo Frédéric Chopin y George Sand). Zobaczymy na niej prawdziwe listy, rękopisy, szkice.

Warto zobaczyć również znajdujące się tam majorkańskie pianino, które służyło Chopinowi do tworzenia kompozycji. Jednym z ciekawszych eksponatów jest z kolei pukiel włosów kompozytora zachowany przez George Sand.

Valdemossa to także miasto, w którym od 1930 r. w sierpniu rokrocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski poświęcony polskiemu kompozytorowi (Festival Chopin de Valldemossa).

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

PODZIEL SIĘ

Dodaj pierwszy komentarz

avatar