Mimo że tutejsza starówka należy do najlepiej zachowanych w Kraju Basków, a perełki renesansowej architektury czają się na każdym kroku, to turyści zagraniczni niewiele wiedzą o tym mieście.
Vitoria-Gasteiz to stolica Kraju Basków. Co prawda brak tutaj pięknych plaż jak w San Sebastián. Nie ma też Muzeum Guggenheima jak w Bilbao. Jest natomiast wiele innych zabytków i atrakcji, które zaspokoją nawet te bardziej wysublimowane wymagania.
Stare Miasto w Vitoria-Gasteiz (Casco Histórico)
Za przykład weźmy chociażby to miejsce. Położone na wzniesieniu Stare Miasto w Vitoria-Gasteiz to przykład znakomicie zachowanej średniowiecznej architektury. Centrum starówki, w kształcie przypominające migdał, otoczone jest częściowo przez XI-wieczne mury oraz kilka imponujących wież zegarowych.
Tutejsze uliczki pełne są najstarszych w mieście budynków. Nie brakuje też obiektów sakralnych takich jak katedra Świętej Marii (Catedral de Santa María) oraz kościoły: Iglesia de San Miguel, Iglesia de San Vicente i Iglesia de San Pedro.
W centrum znajdziemy dwa bogato zdobione pałace renesansowe – Escoriaza-Esquivel i Montehermoso. Dziś w ich wnętrzach znajduje się centrum kulturalne.
Wśród innych obiektów, które zwracają uwagę na starówce, możemy wymienić:
- Palacio de Augustin-Zulueta w którym znajduje się obecnie Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes),
- Casa del Cordón i jego spektakularna fasada,
- Palacio de Villasuso,
- punkt widokowy Mirador de los Arquillos.
Katedra Świętej Marii (Catedral de Santa María)
Mieszkańcy mówią na nią Stara Katedra. To najbardziej zachwycający w mieście przykład architektury w stylu gotyckim. Świątynia została wzniesiona w XIII wieku podczas panowania króla Kastylii Alfonsa VIII. Usytuowanie katedry na wierzchołku wzgórza miało swój cel strategiczny. Miejsce to, będąc najwyższym punktem w mieście, pełniło też funkcję fortecy, z której można było zobaczyć zbliżające się z oddali wojska wroga.
W 1994 r. katedra Świętej Marii została zamknięta dla zwiedzających. Trwające w niej prace restauracyjne można jednak zobaczyć pod okiem przewodnika. To niebywała okazja do przekonania się, w jaki sposób proces odnowy katedry wygląda w praktyce.
Katedra Niepokalanej Marii (Catedral de María Inmaculada)
Ta katedra jest często nazywana Katedrą Nową. Powodem może być fakt, że jest ona młodsza od swojej poprzedniczki – została wybudowana w połowie XX wieku. To najważniejszy zabytek neogotycki w mieście Vitoria-Gasteiz usytuowany na przeciwko parku Parque de la Florida.
Catedral de María Inmaculada została wybudowana z potrzeby chwili. Budynek katedry św. Marii przez długi okres czasu znajdował się w złym stanie, w związku z czym w 1862 r. podjęto decyzję o wzniesieniu nowego. Oficjalnie budowa rozpoczęła się w 1904 roku, a zakończyła w roku 1969. Zwiedzający oprócz możliwości zwiedzenia katedry mogą także zajrzeć do znajdującego się w niej Muzeum Sztuki Sakralnej (Museo de Arte Sacro).
Pałac Bendaña (Palacio de Bendaña)
Usytuowany w samym centrum starówki pałacowy budynek został wzniesiony w XVI wieku. Jego fasada z wyglądu nawiązuje do średniowiecznych, ufortyfikowanych domów oraz zawiera gotyckie elementy dekoracyjne. Wnętrze to z kolei przykład architektury renesansowej z charakterystycznymi trzykondygnacyjnymi łukami na dziedzińcu.
Sporą ciekawostką jest to, że wnętrze Palacio de Bendaña jest dziś siedzibą Muzeum Kart do gry hiszpańskiej marki Fournier. W środku znajdziemy około 250 różnych zestawów karcianych, na które składa się łącznie aż 1500 kart! To nietypowe miejsce pozwala zobaczyć, w jaki sposób tworzone były pierwsze karty do gry oraz jakie narzędzia i techniki były do tego celu wykorzystywane.
Atrium – Centrum Współczesnej Sztuki Baskijskiej
To miejsce, w którym prezentowane są wyselekcjonowane dzieła współczesnej sztuki baskijskiej i hiszpańskiej. Już na wejściu wrażenie zrobi na nas 15 000 kryształowych łez, które niczym odwrócona szklana kopuła zwisają z sufitu budynku. Autorem tego dzieła zatytułowanego Un Pedazo de Cielo Cristalizado jest Javier Pérez – utalentowany i ceniony w Hiszpanii artysta, który urodził się w Bilbao.
W Atrium organizowanych jest dużo wystaw czasowych, które pozwalają spojrzeć na sztukę z różnych punktów odniesienia. To miejsce, które warto odwiedzić niezależnie od wieku czy pochodzenia. Każdy znajdzie tu dzieła, które staną się artystyczną pożywką dla percepcji.
Na koniec warto wspomnieć, że wrażenie robi nie tylko kolekcja Atrium, ale także architektura tego budynku. Mimo że jego powierzchnia liczy 14 000 m2 to aż 75% całego obiektu położona jest pod ziemią!
Zielony pierścień
W 2012 r. Komisja Europejska przyznała miastu Vitoria-Gasteiz tytuł Zielonej Stolicy Europy. Powodem była duża ilość terenów zielonych, jakie znajdziemy w tym miejscu. Otaczają one całe miasto, tworząc tzw. Zielony Pierścień (Anillo Verde). To obszar, w którym natura i urzekające pejzaże pozwalają spojrzeć na Vitoria-Gasteiz z jeszcze innej perspektywy. Wspaniałe miejsce do wypoczynku z dala od miejskiej aglomeracji.
Odkryj Kraj Basków
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kraj Basków dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Zobacz także: Język baskijski, Pinchos, Tradycja El Olentzero, Fiestas de la Virgen Blanca, Pelota i tradycyjne sporty w Kraju Basków.
Drodzy, Vitoria jest tylko oficjalnie stolicą Pays Vasco, narzuconą przez koronę hiszpańską z oczywistych względów społeczno-geograficznych. Stolicą Euskadi dla każdego Baska historycznie jest Gernika, a współcześnie najwyżej Bilbao. W dodatku nazwy prowincji baskijskich są podane odwrotnie – hiszpańskie jako baskijskie…