Bazylika Santa Maria delle Grazie to miejsce znane i odwiedzane z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, iż w swoim wnętrzu kryje “Ostatnią Wieczerzę” – jeden z najsłynniejszych obrazów Leonarda da Vinci.
Bazylika Santa Maria delle Grazie to świątynia, której budowę w 1463 roku zainicjował książę Mediolanu Franciszek I Sforza. Kościół w stylu gotyckim według projektu architekta Guiniforte Solari był gotowy dziewiętnaście lat później.
Zanim na ściany trafiło tu dzieło Leonarda da Vinci, największy honor oddawano obrazowi „Ukrzyżowanie” pędzla Tycjana, który przedstawia Jezusa Chrystusa ukoronowanego cierniem. Niestety, pod koniec XVIII wieku malowidło zostało skradzione przez francuskich żołnierzy i dziś możemy oglądać je w Luwrze.
Mediolan pełen jest niesamowitej architektury sakralnej. Dlaczego warto odwiedzić akurat Btę Bazylikę? Jej walory estetyczne zadecydowały o wpisaniu jej wraz z przylegającym zakonem dominikanów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 roku. Nieco później, bo w 1993 roku, ranga kościoła została podniesiona do bazyliki mniejszej za sprawą Jan Pawła II.
Słynna „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci
Ludwik Sforza, książę Mediolanu, szczególną uwagę poświęcał kościołowi Matki Boskiej Łaskawej, gdyż jej kreatorem był jego ojciec. Będąc również mecenasem Leonarda da Vinci, zlecił mu stworzenie malowidła przedstawiającą biblijną scenę wieczerzy Chrystusa z dwunastoma apostołami.
Prace nad freskiem trwały między 1494 a 1498 rokiem. „Ostatnią wieczerzę” namalowano na ścianie refektarza – jadalni klasztoru dominikanów. Dziś malowidło jest wyblakłe i zniszczone, a upływający czas nie działa na jego korzyść. Jest to konsekwencja wybrania przez artystę nietypowej techniki dla tego rodzaju dzieł (malowanie temperą na suchym tynku), którą bardzo trudno jest poddać konserwacji.
CIEKAWOSTKA: Podczas II wojny światowej bomby zrzucane przez aliantów spadły również na bazylikę. Została ona poważnie uszkodzona, lecz ścianę, na której widnieje “Ostatnia wieczerza”, zabezpieczono workami z piaskiem, dzięki czemu przetrwała niemal bez uszczerbku.
Architektoniczny profil bazyliki
Bazylika podzielona na nawę główną i dwie boczne, odzwierciedla styl typowy dla Lombardii okresu renesansu, z ostrołukowym sklepieniem i dwudzielną fasadą ze spadzistym dachem. Architekt Donato Bramante zastosował w niej charakterystyczne dla tamtych czasów elementy, takie jak prezbiterium w formie dośrodkowej, transept (nawa poprzeczna) zakończony półkolami, a także latarnię umieszczoną na szczycie kopuły. Wnętrze charakteryzuje się jasnością i symetrią.
CIEKAWOSTKA: Będąc w Mediolanie w okolicach świąt Bożego Narodzenia, warto zwrócić uwagę na lokalne wypieki. Jednym z najpopularniejszych jest panettone, czyli podobne do polskiej babki ciasto z kandyzowanymi owocami. Jego kształt inspirowany jest kopułą Bazyliki.
Informacje praktyczne
- Bilety wstępu do Bazyliki Santa Maria delle Grazie w Mediolanie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
- Adres: Piazza di Santa Maria delle Grazie, 20123 Milano MI, Włochy
- Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 7:00-12:00 i 15:00-19:00.
- Kup bilety na GetYourGuide