Odrobiny egzotyki i atmosfery dżungli wcale nie trzeba szukać w dalekiej Amazonii. Namiastkę takiego krajobrazu znaleźć można także na Teneryfie. Zobaczmy dlaczego nieoficjalnie mówi się, że zaraz po wulkanie Teide jest to drugie najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce na tej wyspie.
Wąwóz Masca (Barranco de Masca) to miejsce w północno-zachodniej części Teneryfy, którego nie można pominąć podczas wizyty na wyspie. Jeśli korzystacie z oferty biura podróży, to przystanek w tym miejscu będzie prawdopodobnie jednym z głównych punktów programu, natomiast planując wakacje we własnym zakresie upewnijcie się, by umieścić to miejsce na trasie wycieczki. Oczaruje Was tam wszechobecna zieleń, uroki tradycyjnych domków i wyjątkowa aura teneryfskiej głuszy.
O zabudowie wioski Masca
Masca to maleńkie miasteczko usytuowane w samym sercu wąwozu o tej samej nazwie. Zamieszkuje je tylko około 100 osób, a mimo to dość łatwo tutaj o tłok, ponieważ turystów prawie nigdy nie brakuje. Powodów dla których odwiedzają to miejsce jest kilka. Jeden z nich to doskonale zachowana tradycyjna, kanaryjska architektura.
W miejscowości Masca znajdziemy około 50 budynków, które z wyglądu znacznie odbiegają od miejsc, które możemy znaleźć w innych częściach wyspy. Ze względu na utrudniony dostęp do tych rejonów wyspy uważa się, że znajdujące się w Masca niewielkie budynki doskonale dostosowane do skomplikowanej rzeźby terenu to najczystsza esencja Teneryfy.
Przypuszcza się, że to z powodu późnego przyłączenia wioski do reszty wyspy (droga do tego miejsca powstała dopiero w latach 60. XX wieku), możemy dziś podziwiać świetnie zachowane, charakterystyczne domy wykonane z kamienia wulkanicznego. Łatwo je rozpoznać, ponieważ ich fasady przypominają z zewnątrz czarno-biała mozaikę.
Warto wiedzieć, że niektóre budynki w tej miejscowości zostały zaadaptowane na restauracje, sklepy z pamiątkami, bary oraz domy do wynajęcia. Ta ostatnia opcja z pewnością spodoba się tym, którzy chcieliby zawitać do wioski Masca na dłużej niż tylko jeden dzień.
Co jeszcze znajdziemy w wiosce Masca?
Nieodłącznym elementem wioski są też rosnące między domami smukłe palmy. Dziś są one głównie ozdobą, ale w przeszłości stanowiły przede wszystkim bardzo użyteczny dla tubylców surowiec. Ich owoce były używane do karmienia zwierząt gospodarskich, pnie do produkcji uli, a z ich liści produkowano rękodzieła, takie jak kapelusze i miotły. Inną pozostałością dawnego trybu życia w obszarze Masca są tarasy przygotowane pod uprawę roli. Dziś wszystko jest oczywiście dużo łatwiejsze, ale mimo to niektórzy mieszkańcy miasteczka w trosce o wieloletnie tradycje wciąż wkładają całe swoje serce w utrzymanie małych ogrodów warzywnych.
Wioska Masca leży na wysokości 750 metrów nad poziomem morza, więc jednym z jej niekwestionowanych atutów jest też jej otoczenie. O widoki roztaczające się w okolicy trudno w jakimkolwiek innym miejscu wyspy. Kontrastująca z błękitnym niebem soczysta zieleń, przykryte czuprynami palm wąwozy i groźnie wyglądające skały to doskonała sceneria dla zdjęć, których pozazdroszczą Wam wszyscy znajomi.
Jak powstał sam wąwóz Masca?
Wąwóz Masca to niezwykły wynik ponad pięciu milionów lat pracy wody. To właśnie ona z niezwykłą cierpliwością wyrzeźbiła w twardej, wulkanicznej skale kanion, który dziś zachwyca przybywających na Teneryfę turystów z całego świata. Efektów twórczości wody nie sposób kwestionować, ale ten projekt nie jest jeszcze zakończony. Każdego roku na trasie wąwozu można zobaczyć nowe elementy, przesunięte skały, żłobienia i kamienne rzeźby.
Dzięki procesowi erozji na ścianach wąwozu zaobserwujecie różne warstwy nagromadzonego tam materiału, tworzącego masyw Teno. Na powierzchni skał przeciętych niczym nożem wyróżnić można kolejne bazaltowe pasy zastygniętej magmy, które wspólnymi siłami stworzyły niezwykłe formacje otaczające dziś wąwóz. Miłośników geologii być może zainteresuje fakt, że w najniższej części kanionu, w pobliżu ujścia, można dotknąć jednych z najstarszych skał na Teneryfie.
Wycieczka szlakiem wąwozu Masca
Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest popularna trasa trekkingowa, biegnąca samym środkiem wąwozu Masca. Szlak, który zaczyna się w wiosce, a kończy przy plaży Masca (Playa de Masca) jest jedną z najpopularniejszych tras na całej wyspie. To całkiem zrozumiałe, bo pełna niespodzianek wędrówka w takim otoczeniu jest naprawdę niezapomnianą przygodą.
Obecna trasa prowadząca po wąwozie Masca różni się zdecydowanie od tej, którą przemierzali turyści aż do 2018 roku. Starą ścieżkę postanowiono wtedy zamknąć ze względu na kiepski stan szlaku i dużą ilość wypadków, niestety także śmiertelnych. Zakaz wejścia na teren kanionu na szczęście był jednak czasowy. Po latach prac poprawiających bezpieczeństwo terenu, w 2021 roku ponownie umożliwiono spacer traktem wąwozu Masca. Szlak jest teraz zdecydowanie bezpieczniejszy, ale nie do końca łatwiejszy, dlatego do jego przebycia należy się odpowiednio przygotować.
Trekking wąwozem Masca – Co warto wiedzieć?
Długa, stroma i stosunkowo wąska droga okazuje się niełatwym wyzwaniem. Określa się ją jako trudną i poleca tym nieco bardziej doświadczonym trekkingowcom bądź turystom z dobrą kondycją fizyczną. Trasa liczy 5 km i trwa około 7 godzin. Blisko 3 godziny zajmie Wam spacer aż do plaży, a kolejne 4 godziny powrót do wioski Masca. Mimo wszystko wędrówka wąwozem jest zdecydowanie warta wysiłku, bo roztaczające się tam widoki zapierają dech w każdej piersi.
Aby przejść się na taki „spacer”, najlepiej wcześniej zarezerwować wejściówki. Przed wejściem do wąwozu zawsze są one sprawdzane, bo dostęp na ścieżkę jest regulowany. Prawdopodobnie w tym samym miejscu nastąpi też krótka prezentacja szlaku ze strony obsługi wąwozu, która poinformuje Was o nakazach i zakazach obowiązujących na terenie trasy. Możecie też zarezerwować wycieczkę zorganizowaną, na przykład za pośrednictwem platformy GetYourGuide, wtedy o rezerwacje nie musicie się już martwić.
Przed rozpoczęciem przygody koniecznie zaopatrzcie się w odpowiedni zapas wody i przekąsek, nakrycie głowy i krem z filtrem, a przede wszystkim buty trekkingowe. Ta ostatnia pozycja jest szczególnie ważna, bo bez odpowiedniego obuwia możecie zostać niewpuszczeni na szlak prowadzący w głąb głuszy. W wąwozie jest też obowiązek poruszania się w kasku, ze względu na możliwość nieoczekiwanego osunięcia się lub oberwania kamieni.
Wąwóz Masca – Informacje praktyczne
Istnieją dwa sposoby, by dostać się do wioski Masca. Możecie się tam dostać przede wszystkim wynajętym samochodem (pomoże Wam w tym serwis RentalCars). To świetna okazja, by po drodze wstąpić na punkt widokowy Mirador de Cherfe, skąd roztacza się niezwykła panorama zachodniej Teneryfy. Sposób ten jest jednak polecany tylko doświadczonym kierowcom, ponieważ do wioski prowadzi kręta górska droga, która może zaskoczyć nowicjuszy. Na miejscu może być też trudno o miejsce parkingowe, więc wybierzcie tę opcję tylko, jeśli macie ogromną cierpliwość i jesteście gotowi na zażartą walkę.
Druga opcja na dotarcie do miejscowości Masca, zdecydowanie polecana przez miejscowych, to podróż jednym z autobusów. Kursują one codziennie z gminy Buenavista del Norte oraz z Santiago del Teide. Przez wiele lat najbardziej polecaną opcją wycieczki było pozostawienie auta przy wybrzeżu Los Gigantes, przejażdżka autobusem do wioski Masca, trekking aż do plaży, a potem wynajęcie łódki i rejs powrotny do klifów Los Gigantes. Niestety w tym momencie jedyną opcją jest piesza wędrówka w obie strony, ponieważ wprowadzono kategoryczny zakaz wypływania z plaży Masca.
Park Krajobrazowy Teno
Wąwóz Masca znajduje się na terenie Parku Wiejskiego Teno, chronionej przestrzeni naturalnej, będącej jednym z najstarszych obszarów Teneryfy. Na krajobraz parku składają się wspomniane wcześniej tarasy uprawne, wąwozy i widoczne gdzieniegdzie dachy tradycyjnych domków, ale nie brak tam także stromych klifów i żyznych dolin przeciętych krętymi dróżkami. Park jest jednym z ostatnich bastionów lokalnej różnorodności biologicznej. To dom dla zagrożonych gatunków, takich jak gołębie laurowe czy jaszczurka plamista, oraz wielu gatunków flory i fauny występującej jedynie w parku Teno.
Jeśli na terenie Teno zechcecie spędzić więcej czasu, nie ograniczajcie się jedynie do wąwozu Masca. Warto też zajrzeć na przykład na Punta de Teno – położony między stromymi klifami najbardziej wysunięty na zachód punkt wyspy. Romantyków oczaruje tam zjawiskowy, pełen kolorów zachód słońca, a zainteresowanych historią – stara latarnia morska. Park oferuje także swoim gościom wiele tras trekkingowych i punktów widokowych, a także możliwość wynajęcia kajaków i odkrycia jego piękna od zupełnie innej strony.
CIEKAWOSTKA: Początkowo Teno był osobną wysepką, która w wyniku późniejszych ruchów tektonicznych połączyła się z innymi wysepkami tworząc dzisiejszą Teneryfę. Prawdopodobnie to właśnie ten czynnik w głównej mierze przyczynił się do zachowania dzisiejszego, unikalnego ukształtowania, bioróżnorodności oraz szczególną kulturę.
Odkryj Wyspy Kanaryjskie
W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze, Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.
Miałam to szczęście, żeby wybrać się na trekking w wąwozie masca, gdy jeszcze był otwarty. Niezapomniane przeżycie!
Jak dojechać do masca? Nie chodzi mi o wąwóz tylko o to miasteczko.
Szkoda, że wąwóz masca jest zamknięty. mam nadzieje, że szybko go wyremonutją.
Czy wąwóz masca jest już otwarty? A jeśli nie to kiedy będzie?
Dolina Masca jest najpiękniejsza latem, polecam…
Masca to wąwóz czy kanion? Chyba że to to samo?