Środkowa część Hiszpanii nie jest przez turystów wystarczająco doceniana. Mam nadzieję, że po tym artykule przekonasz się, że ten kraj warto odwiedzić nie tylko ze względu na morze i gorące wybrzeża.
Ávila położona w regionie Kastylia i León to jedno z najciekawszych miejsc w środkowej części Hiszpanii. Znajduje się tu mnóstwo zabytków, z czego dużą część stanowią miejsca sakralne. Mnóstwo tu zabytkowych kościołów – te najbardziej znane to: iglesia de San Pedro, iglesia de San Martín, iglesia de San Juan de Ávila, iglesia de Santa María de Jesús oraz klasztor Real Monasterio de Santo Tomás.
Ávila – Miasto świętych?
Tak duża ilość zabytków chrześcijańskich sprawiła, że często mówi się, że Ávila to miasto świętych. Ile w tym prawdy, dowiesz się już za chwilę w dalszej części artykułu. Zacznijmy jednak nie od kościołów, nie od katedry, ale od najbardziej charakterystycznej atrakcji w całym mieście! Już wiesz, co mam na myśli?
Las Murallas – Mury obronne w Avili
Nie jest żadnym odkryciem, że w wielu hiszpańskich miastach możemy zobaczyć fragmenty dawnych murów miejskich. Zazwyczaj są one jednak szczątkowe lub ograniczają się tylko do samych bram miasta (np. Torres de Serranos i Torres de Quart w Walencji).
W Avili jest inaczej. Tutaj monumentalne mury nie tylko widać już z daleka, ale jest to też jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście! Co sprawia, że są aż tak wyjątkowe? Po pierwsze rozmiary: 2,5 km długości, 3 metry grubości, 87 baszt i aż 9 bram miejskich (dwie najbardziej znane to La Puerta del Alcázar i La Puerta de San Vicente). Po drugie – doskonały stan murów, które stoją w tym miejscu już od średniowiecza.
Kiedy dokładnie powstały mury obronne Avili? To lekko kontrowersyjny temat. Z jednej strony historycy datują jego budowę na XI wiek. Z drugiej strony – przypuszcza się, że większość konstrukcji powstała na przełomie XII i XIII wieku.
CIEKAWOSTKA: Mury obronne w Avili zalicza się do najlepiej zachowanych tego typu fortyfikacji na świecie.
Zwiedzanie Las Murallas
Zaletą Las Murallas jest to, że możesz je oglądać z różnych perspektyw. Jeśli zależy Ci na spojrzeniu na mury obronne z większej odległości (np. aby zrobić ładne zdjęcie), odwiedź punkt widokowy Los Cuatro Postes. Gdy natomiast masz ochotę przekonać się, jak to jest stąpać po tej średniowiecznej fortyfikacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić.
Dostępne są dwie trasy: krótsza (260 m długości) i dłuższa (1440 m). Aby wybrać się na jedną z nich, skorzystaj z jednego z głównych wejść na mury: Casa de las Carnicerías (w pobliżu katedry), Puerta del Alcázar (przy Plaza Calvo Sotelo) lub Arco del Carmen (przy Plaza Concepción Arenal).
Katedra Zbawiciela w Avili
Stare miasto Ávila w 1985 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród wielu tutejszych średniowiecznych budowli, uwagę zwraca katedra. Catedral de Cristo Salvador de Ávila to kościół równie piękny, co zagadkowy.
Nie wiadomo do końca, kiedy dokładnie rozpoczęła się jego budowa. Historycy przyjmują, że jej projekt przygotowano w XII wieku. Za realizację tego pierwszego etapu miał odpowiadać mistrz Fruchel. Jednocześnie badania wskazują, że niektóre elementy świątyni zostały wykonane później, bo około XIII-XVI wieku.
Katedra w Avili zaskakuje także pod kątem architektury. Na pierwszy rzut oka może bowiem przypominać bardziej fortecę, aniżeli kościół. Powiem więcej: to nie przypadek. Celem tego średniowiecznego kościoła było bowiem nie tylko zaspokajanie potrzeb duchowych, ale także obrona ludności przed atakami najeźdźców.
Wśród interesujących części katedry, warto zobaczyć Bramę Apostołów. Jest to wspaniale rzeźbiony portal z XIV wieku, którego nazwa pochodzi od wyrzeźbionych postaci uczniów Jezusa. Inna część, która zwraca uwagę to ołtarz. Ukazuje on różne istotne sceny z życia Chrystusa, takie jak narodziny czy ofiarowanie w świątyni.
Bazylika św. Wincentego
Kolejnym przybytkiem religijnym, który warto odwiedzić w Avili jest średniowieczna Bazylika św. Wincentego. Wybudowana między XII a XIV wiekiem jest typowym przykładem stylu romańskiego. Co warto zobaczyć, będąc w tym miejscu? Na pewno grobowiec zdobiony płaskorzeźbami ukazującymi męczeńską śmierć św. Wincentego i jego dwóch sióstr. Uwagę zwraca także Pórtico de la Gloria, czyli Portyk Chwały. Można w nim znaleźć podobieństwa do portyku w katedrze w Santiago de Compostela.
Ávila i święta Teresa od Jezusa
Z Avilą nierozerwalnie jest związana postać św. Teresy od Jezusa. To patronka miasta, która przyczyniła się do jego rozsławienia. O tym jak duże znaczenie odgrywa ona w życiu mieszkańców Avili, możemy przekonać się właściwie na każdym kroku. Wiele miejsc i obiektów zostało nazwanych od jej imienia. Popularne są także yemas de Santa Teresa – słodkie przekąski, które były uwielbiane przez mistyczkę. Więcej na ich temat w dalszej części artykułu.
Jeśli chcesz zwiedzić Avilę szlakiem św. Teresy, to warto zobaczyć najważniejsze miejsca związane z jej życiem i kultem:
- Convento de Santa Teresa – klasztor św. Teresy, który został wybudowany w miejscu jej narodzin. W przyłączonym do niego kościele znajdują się relikwie świętej oraz kaplica przedstawiająca najważniejsze sceny z jej życia;
- Monasterio de la Encarnación (Klasztor Wcielenia);
- Monasterio de San José (zakon i kościół św. Józefa);
- Convento de Nuestra Señora de Gracia (Klasztor Matki Bożej Łaskawej);
- Plaza de Santa Teresa – na tym placu zobaczysz posąg przedstawiający św. Teresę.
CIEKAWOSTKA: Odwiedź Avilę między 8 a 15 października. To wtedy obchodzone jest główne święto miasta dedykowane świętej Teresie.
Smakowita Ávila!
Być w Avili i nie skosztować tutejszych specjałów, to niemal grzech! Pierwsze miejsce wśród łakoci zajmują yemas de Santa Teresa (tłum. żółtka Świętej Teresy). Składają się one z żółtek i cukru (czasem dodaje się także cynamon i skórkę cytryny) i są najpopularniejszą słodką przekąską w całej Avili. A jeśli nie chcecie czekać, yemas de Santa Teresa możecie przygotować także w domu, ponieważ ich przyrządzenie jest dziecinnie proste:
Zaczęłam od deseru, ale przecież są jeszcze dania główne. W tym temacie poleca się chuletón de Ávila. Jest to dużej wielkości stek cielęcy lub wołowy przyrządzany z mięsa specjalnego gatunku krów o nazwie avileña-negra, które występują tylko na Półwyspie Iberyjskim. Pokaźne rozmiary steku sprawiają, że często nie mieści się on na talerzu. Z tego powodu niektóre restauracje serwują go na drewnianych deskach.
Inne danie, które powinno Cię zaciekawić to patatas revolconas. Jest to rodzaj purée z ziemniaków z dodatkiem papryki w proszku i smażonych kawałków boczku. Wśród zup poleca się z kolei sopa castellana. Kiedyś popularna głównie wśród kastylijskich pasterzy, dziś jest jednym z najpopularniejszych dań na kulinarnej mapie Avili. Sopa Castellana składa się z czosnku, chleba, odrobiny szynki i szczypty ostrej papryki. Gotowe danie podaje się w towarzystwie jajka w koszulce.
Inne dania, których warto spróbować w Avili to:
- Judiones del Barco de Ávila
- Cocido Morañego
- Monda de Mombeltrán
Atrakcje turystyczne w pobliżu Avili
- Ávila to idealna baza wypadowa do wielu innych hiszpańskich miast. Od Salamanki dzieli Cię jedynie godzina drogi. Do Madrytu, Toledo i Valladolid dojedziesz samochodem w około półtorej godziny. A do Plasencii i Zamory – w dwie godziny.
- Toros de Guisando – w miejscowości El Tiemblo (w prowincji Ávila) na szczególną uwagę zasługują niezwykłe rzeźby pochodzące z IV-III wieku p.n.e. (epoka żelaza). Zostały one wykonane z granitu, mierzą ponad dwa metry długości i mimo że z daleka przypominają trochę hipopotamy… to tak naprawdę przedstawiają wizerunki byków :).
Cuevas del Águila – nieco ponad godzinę drogi od Avili, w miejscowości Ramacastañas możesz wybrać się na wycieczkę po jaskiniach. Cuevas del Águila znajdują się 50 metrów pod ziemią i jak przypuszczają badacze – powstały ponad 500 tys. lat temu! Trasa wycieczki nie jest wymagająca. Liczy jedynie 1000 metrów i można ją przejść w około 40 minut. - Sierra de Gredos – a może wspinaczka górska? Sierra de Gredos nada się do tego idealnie, a co więcej znajduje się całkiem niedaleko miasta Ávila (około 30 min jazdy samochodem). Najwyższy szczyt (Port Almanzor) mierzy 2592 metry, a na jego zdobycie będziesz potrzebować od dwóch do trzech godzin. Nie musisz jednak wspinać się aż na sam szczyt. Punktem końcowym wielu wycieczek jest Laguna Grande – polodowcowe jezioro, które może przypominać trochę nasze rodzime Morskie Oko. Na wycieczkę do Sierra de Gredos koniecznie zabierzcie ze sobą wygodne buty, ponieważ cała trasa składa się ze zróżnicowanej nawierzchni (żwir, kamienie, piach, nagie skały, tereny trawiaste).
Odkryj region Kastylia i León
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón, Szlak Ruta del Ceres.