Lista atrakcji dostępnych w Bolonii nie ma końca. Nic dziwnego – Bolonię uznaje się za jedno z najbardziej rozwiniętych ekonomicznie włoskich miast. To tutaj zobaczycie najstarszy uniwersytet, odwiedzicie tętniące życiem miejskie place, zobaczycie dzieła godne galerii sztuki i urokliwe uliczki, umilające zwiedzanie Bolonii.
Bolonia, która znana jest jako czerwone miasto ze względu na wszechobecne cegły i dachówki w tym kolorze, łączy najlepsze cechy włoskiej urbanistyki. Rzymianie założyli miasteczko Bononia w II wieku przed naszą erą i właśnie w czasach rzymskich była ona drugim pod względem wielkości i jednym z najbogatszych miast Italii.
Dziś wśród okolicznych miast znajdziecie większe oraz bogatsze niż Bolonia, ale stolica regionu Emilia-Romania wciąż jest sumą tego, co najpiękniejsze we włoskich miastach, a co doceniają nie tylko turyści, ale także sami Włosi.
Piazza Maggiore – Centrum Bolonii
Listę pod tytułem „Atrakcje Bolonii” otwiera oczywiście serce Bolonii – główny plac, Piazza Maggiore. Znajdujący się w centrum miasta plac zaczął powstawać w 1200 roku, zgodnie z pojawieniem się potrzeby stworzenia reprezentacyjnej przestrzeni, która jednocześnie byłaby miejscem dla różnych miejskich aktywności, takich jak handel czy usługi.
Z biegiem czasu przy głównym placu miasta zaczęto wznosić ważne dla Bolonii obiekty, pałace oraz kościoły, dlatego dziś towarzystwa Piazza Maggiore dotrzymują imponujące gotyckie i romańskie budynki. To stamtąd możecie wyruszyć na długi spacer po wąskich uliczkach, jakie charakteryzują włoskie miasta. W zakamarkach historycznej części Bolonii nie brak spacerujących mieszkańców, studentów oraz tysięcy turystów. To także ulubione miejsce ulicznych artystów, możecie tam obserwować pracę malarzy, słuchać śpiewaków oraz oglądać tancerzy. To właśnie przy Piazza Maggiore znajduje się spora część zabytków oraz największe atrakcje Bolonii, stąd jest to doskonałe miejsce do rozpoczęcia zwiedzania Bolonii.
Piazza del Nettuno i Fontanna Neptuna
Tuż obok głównego placu Maggiore znajduje się także Piazza del Nettuno ze sławną Fontanną Neptuna, będącą niekwestionowanym symbolem Bolonii. Wykonana z marmuru i brązu została zbudowana przez flamandzkiego rzeźbiarza Giambolognę. Projekt zakończono w 1566 roku, po trzech latach pracy.
Fontanna Neptuna jest symbolem władzy papieskiej, którą w formie posągu porównuje się z dominacją Neptuna nad wodami. U stóp bóstwa znajdują się cztery małe ptaki miłości, będące personifikacją Gangesu, Nilu, Amazonki i Dunaju, czyli głównych rzek znanych wówczas kontynentów.
Palazzo dell’Archiginassio
Blisko centrum starego miasta wzniesiony został także pałac Palazzo dell’Archiginassio. Dziś mieści się tam Biblioteka Miejska i choć kolekcja książek tam zebranych jest imponująca, jak się pewnie domyślacie, to nie ona czyni ten budynek tak wyjątkowym.
Wybudowany w 1563 r pałac był niegdyś główną siedzibą pierwszego uniwersytetu na świecie. Dwa piętra pałacu są gęsto zdobione napisami, pomnikami oraz tysiącami herbów i nazwisk studentów.
Asinelli i Garisenda – symboliczne siostry Bolonii
Choć nie stoją one bezpośrednio przy Piazza Maggiore, nie musicie ich długo szukać, bo widać je z daleka. Dwie, tajemnicze wieże często reprezentują Bolonię na pocztówkach lub zdjęciach. Co to właściwie za konstrukcje?
Zbudowane w średniowieczu wieże miały pełnić funkcję obronną, ale jednocześnie pokazać prestiż oraz status społeczny rodziny, która sfinansowała ich budowę. Choć można je nazwać siostrzanymi, nie są to bliźniaczki. XII-wieczna Wieża Asinelli jest otwarta dla zwiedzających, a z jej szczytu zachwyci Was Bolonia z lotu ptaka. Stojąca obok Garisenda, wybudowana w XIII wieku, jest niższa o 47 metrów i znana ze swojego znacznego nachylenia. Została zmniejszona w XIV wieku, w obawie przed zniszczeniem.
Co ciekawe, przechylona wieża zafascynowała Dantego tak bardzo, że umieścił o niej wzmiankę w swoim Canto XXXI Inferno.
Bazylika San Petronio
Jeden z budynków uświetniających Piazza Maggiore, Bazylika San Petronio, to największy i najważniejszy kościół w Bolonii. Ale to nie wszystko – jest także najstarszą budowlą gotycką w całej Europie. Już na pierwszy rzut oka widać, że bazylika łączy w sobie różne style. Wynika to z jej burzliwej historii, gdyż jej budowę wielokrotnie przerywano, a fasadę przebudowywano. Pierwotnie świątynia ta miała przewyższać rozmiarem Bazylikę św. Piotra, ale plan nie spodobał się Piusowi IV, ówczesnemu papieżowi.
Wnętrze Bazyliki skrywa aż 22 kaplice. Każda z nich ma swój unikatowy urok i ozdobiona jest dziełami sztuki znakomitych włoskich artystów, ale niektóre szczególnie się wyróżniają. Tak zwana Kaplica Muzyczna była pierwszą instytucją muzyczną w Bolonii. Jej symbolem są zbudowane w 1470 roku organy, będące najstarszymi na świecie wciąż używanymi organami.
Kaplicę Bolognini reprezentują z kolei umieszczone na jej ścianach freski Giovanniego da Modena, przedstawiające sceny z „Raju” i „Piekła”. Wielu gości świątyni fascynuje też zegar słoneczny astronoma Cassiniego, gdyż godzinę wyznaczają najdłuższe wskazówki na świecie, liczące aż 67 metrów. Na tyłach Bazyliki św. Petroniusza znajduje się także taras widokowy, z którego roztacza się przepiękny widok na zabudowę miasta i panoramę Bolonii.
Bazylika Santo Stefano
Choć to, rzecz jasna, nie jedyny budynek, jaki się tam znajduje, na placu Santo Stefano wzrok przyciąga Bazylika Santo Stefano, znany jest również jako Kompleks Siedmiu Kościołów, a gdyż na przestrzeni wieków w skład kompleksu wchodziło właśnie siedem budynków.
Od początku XX wieku Bazylika Santo Stefano to tylko cztery obiekty. Najstarszy z nich, Bazylika Grobu Pańskiego, pochodzi z V wieku. To właśnie wtedy ówczesny biskup Bolonii, święty Petroniusz zdecydował zbudować świątynię wzorowaną na jerozolimskiej Bazylice Grobu Świętego. Kościół św. Vitale i Agrykoli wyróżnia się surowym charakterem, jaki nadają mu proste, ceglane mury. Po obydwu stronach kościoła zobaczycie też sarkofagi dwóch męczenników- Vitale i Agrikola. Są one jednak puste, bo relikwie przeniesiono do sąsiedniego obiektu, do Kościoła Krzyża. To także w tej świątyni znajduje się zejście do ciekawych pod względem architektonicznym podziemi. W skład Bazyliki św Stefana wchodzi także Kościół Męczeństwa, a najciekawszym jego elementem jest fresk przedstawiający Matkę Boską w ciąży, do której nieustannie modlą się kobiety oczekujące dziecka.
Bazylika św. Dominika
Bazylika św. Dominika wybudowana została oczywiście przez dominikanów jako miejsce przechowywania szczątków San Domenico de Guzmán, założyciela zakonu po przybyciu do Bolonii około 1200 roku. Bazylika stanowi wzór dla wielu dominikańskich świątyni. Jej wnętrze uświetnia wiele dzieł sztuki, ale prawdziwym skarbem jest zachwycająca arka ozdobiona rzeźbami między innymi Michała Anioła i zwieńczona marmurowym półksiężycem. Będąc w Bazylice św Dominika warto zobaczyć eksponaty małego muzeum oraz przyległego do świątyni klasztoru dominikanów, który gdzie zobaczycie wiele cennych zabytków kultury, między innymi dzięki znajdującej się tam bibliotece, chroniącej tysiące zabytkowych rękopisów.
Santuario di Madonna di San Luca
Jednym z symboli Bolonii jest położone na wzgórzu della Guardia Sanktuarium Madonna di San Luca. To nie tylko cudo architektury, ale także ważny obiekt kultu religijnego. Co roku pielgrzymują do niego tysiące wiernych z całego świata. Świątynia zachwyca zarówno zewnętrzną fasadą w czerwonych odcieniach jak i wystrojem wnętrza. Nawę kościoła zdobią dzieła sztuki umieszczone na ścianach, a także pokryty marmurem ołtarz, a z tarasu widokowego umieszczonego na szczycie kopuły widać całą Bolonię.
Prawdziwą wizytówką sanktuarium jest jednak prowadząca do niego droga. To liczący prawie 4 km i 666 arkad Portyk San Luca, najdłuższy portyk na świecie. Choć w średniowieczu wiele włoskich miast używało portyków w swojej architekturze, Portyk San Luca to jeden z niewielu, które ostały się do dziś.
Miejskie Muzeum Archeologiczne
Atrakcje Bolonii nie kończą się na obiektach sakralnych. Kilka kroków od Piazza Maggiore znajduje się także XV-wieczny Palazzo Galvani, który w swoich murach gości fascynujące Muzeum Archeologiczne. Muzeum zachwyca turystów od 1881 roku, posiadając w swoich zbiorach liczne eksponaty archeologiczne podzielone na sekcje rzymską, grecką oraz etrusko-włoską.
Najbardziej imponująca jest jednak kolekcja egipska, należąca do najważniejszych odzwierciedleń cywilizacji egipskiej w Europie. Nie tylko poznacie tam życie starożytnych cywilizacji, ale zobaczycie też niezwykłe, gipsowe wykopaliska oraz jeden z najważniejszych zbiorów numizmatycznych w kraju. Wśród ponad 200 wystawionych tam eksponatów, jako te najważniejsze wspomina się pięć drogocennych, imponujących reliefów z grobowca Horemheba.
Miejskie Muzeum Średniowiecza
Jeśli bliska waszemu sercu jest historia średniowieczna, podczas zwiedzania Bolonii nie powinniście przegapić Miejskiego Muzeum Średniowiecza, dysponującego artefaktami od najstarszych, pochodzących z VII wieku przedmiotów użytkowych, aż do wielkiego posągu Bonifacego VIII z 1301 roku.
Na wystawie prezentowane są głównie rzeźby i materiały ze średniowiecza miasta, ale także świadectwa sztuki renesansowej artystów działających w Bolonii w XV i XVI wieku. Na uwagę zasługują również bogate zbiory rękopisów, broni oraz przedmioty z kości słoniowej, brązu i szkła.
Muzeum Historii Bolonii
Jeśli interesuje Was nieco bardziej lokalna historia, zwiedzanie Bolonii poprzedźcie wizytą w Palazzo Pepoli, siedzibie Muzeum Historii Bolonii. Tam dowiecie się wszystkiego o historii, kulturze i przemianom Bolonii, od czasów etruskich po dzień dzisiejszy. Obrazy, multimedia oraz drogocenne eksponaty pozwolą Wam zrozumieć istotne dla historii Bolonii anegdoty, kluczowe epizody, czyny najznakomitszych postaci oraz najważniejsze procesy. To muzeum pozwoli Wam też posmakować lokalnych przysmaków. Dosłownie i w przenośni bo w 2019 roku do muzeum dodano skrzydło w całości poświęcone mortadeli bolońskiej, której można tam także spróbować.
Międzynarodowe Muzeum Muzyki
Międzynarodowe Muzeum i Biblioteka Muzyki to nieprzeciętny budynek, którego sale pokryte są niezwykłymi freskami. To jednak nie one grają tam pierwsze skrzypce. Muzealne sale w historycznym centrum wypełnia kolekcja muzyki drukowanej, obok której nie przejdzie obojętnie żaden kochający muzykę klasyczną zwiedzający. Zbiory obejmują inkunabuły, cenne manuskrypty, libretta operowe, a także unikalny zbiór autografów i listów najwspanialszych muzyków XVI, XVII i XVIII wieku. Wśród eksponatów kryje się także rekonstrukcja warsztatu słynnego lutnisty z Bolonii, Otella Bignami. Jedna z sal szczególnie zainteresuje każdego bez wyjątku, bo poświęcona jest Mozartowi, który w Bolonii studiował, a także przygotowywał się do egzaminów do Akademii Muzycznej.
Ducati, Ferrari i Lamborghini
Włosi słyną ze swojego zamiłowania do motoryzacji. Wśród najciekawszych atrakcji Bolonii znajduje się Muzeum Ducati. Choć nie stoi ono tuż przy Piazza Maggiore, warto skorzystać z komunikacji miejskiej, by odkryć to miejsce, szczególnie jeśli dźwięk silnika sprawia, że serce bije Wam szybciej. Wystawa Muzeum Ducati podzielona jest na trzy części: galerię motocykli produkcyjnych Ducati, które wyznaczały różne epoki, strefę motocykli wyścigowych oraz oś czasu „momentów Ducati”, czyli kamieni milowych w historii firmy. Podczas zwiedzania muzealnych korytarzy zobaczycie jak pojazdy odzwierciedlają charakterystyczne dla Ducati styl, wydajność i pewność siebie.
Największych fanów motoryzacji zachęcamy też do małej wycieczki poza granice miasta. Niecałą godzinę od centrum Bolonii, kierując się na północny- zachód znajdują się także Muzeum Lamborghini oraz Muzeum Ferrari. Te dwa muzea jednych z największych marek w historii produkcji samochodów sportowych pozwolą Wam przyjrzeć się legendarnym fabrykom i całemu procesowi tworzenia tych szybkich aut. To także okazja, by zwiedzić muzea, dzięki którym zapoznacie się ze wszystkimi szczegółami historii i działalności znanych na całym świecie marek samochodów.