Castelo dos Mouros

Magiczna Sintra, położona nieopodal Lizbony, to nie tylko kolorowe fasady ociekające bajkowymi zdobieniami. Wśród klejnotów tego miejsca widnieje Castelo dos Mouros, Zamek Maurów, który obserwuje z góry całą okolicę. 

Castelo dos Mouros, umieszczony w uprzywilejowanym i strategicznym miejscu, został wybudowany w X wieku jako obiekt obronny. Konstrukcja, umieszczona na szczycie jednego ze wzgórz Sintry, umożliwiała kontrolowanie zarówno drogi morskiej jak i lądowego dostępu do stolicy.

Tereny te zajmowane były przez Maurów aż do 1147 roku, kiedy to Sintra trafiła w ręce pierwszego króla Portugalii, Afonso Henriqueza. Wraz z przybyciem ludności chrześcijańskiej, Dzielnica Islamska zaczęła zanikać i ustępować miejsca średniowiecznemu miastu, tętniącemu życiem aż do XV wieku. Z czasem okolice te zaczęły jednak pustoszeć, gdyż w obliczu zażegnania konfliktów, ludność nie czuła już potrzeby, aby szukać schronienia w pobliżu fortyfikacji.

Zamek Maurów od 1995 roku wraz z całym Krajobrazem Kulturowym Sintry wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 2009 roku przy zamku działa Archeologiczne Centrum Badawcze, które dzięki artefaktom znalezionym na tym terenie pokazuje zwiedzającym historię tego terenu, toczący się tam niegdyś tryb życia oraz dzieje ludności zamieszkującej te okolice.

Zwiedzanie Castelo dos Mouros

Fortyfikacje Zamku Maurów
Fortyfikacje Zamku Maurów

Mimo tego, że Castelo dos Mouros z architektonicznego punktu widzenia jest zdecydowanie bardziej surowy niż pozostała zabudowa Sintry, nie brak tam wartych poznania ciekawostek. Mury fortyfikacji praktycznie wiją się po zboczach, a granitowe bloki i skały przeplatają się z górskimi klifami, co już z daleka zapewnia niesamowity obraz zamku. Widok ze szczytu wieży obronnej powala natomiast panoramą oceanu wtapiającego się w zieleń porastającą wzniesienia Sintry.

Zamek Maurów stanowił nie tylko obiekt obronny, był także miejscem odpoczynku oraz inspiracją dla zakochanego w sztuce króla Ferdynanda II. Nic w tym dziwnego, bo widoki natury oraz Pałacu Pena wyłaniającego się w tle skłaniają do pięknych refleksji. 

Ciekawym elementem fortyfikacji są zachowane do dziś silosy i spichlerze, przedstawiające sposób w jaki niegdyś przechowywano zapasy żywności, a szczególnie zboże. We wnętrzu zamku zobaczycie ruiny drewnianych pomieszczeń, których przeznaczenie nie jest do końca znane, choć podejrzewa się, że służyły niegdyś za stajnie. Znajduje się tam też cysterna, niezbędna na wypadek nagłej potrzeby zaszycia się w murach zamku.

W tej najrzadziej używanej części murów znajdziecie niewielkie drzwiczki, pozwalające na będącą ostatecznością ucieczkę. Jako, że przez te same drzwi do wnętrza mógł się wedrzeć także wróg, nazywane są one drzwiami zdrady. W Zamku Maurów możecie również zwiedzić umieszczone na najwyższych piętrach dawne apartamenty, w których rezydowały władze i najwyżsi urzędnicy.

Castelo dos Mouros w Portugalii
Castelo dos Mouros w Portugalii

W XIX wieku na terenie zamku wszczęto prace renowacyjne, które nieumyślnie uszkodziły część dawnego cmentarza. Z tego powodu wybudowano grobowiec, jednak ponieważ nie było możliwe odróżnienie szczątek chrześcijańskich od mauretańskich, wszystkie zwłoki zostały złożone razem, a grobowiec podpisano frazą: „Co człowiek połączył, tylko Bóg może rozdzielić”. 

Dzielnica Islamska

W okolicy fortyfikacji spotkacie też pozostałości dawnej Dzielnicy Islamskiej, która choć zniknęła po przejęciu Sintry przez króla Afonso Henriqueza, dzięki odkrytym tam narzędziom i naczyniom oraz przy udziale odrobiny wyobraźni doskonale odzwierciedla toczące się tam niegdyś życie. Na terenach dawnej dzielnicy powstał między innymi chrześcijański cmentarz. Co za tym idzie rekonkwista zaskutkowała także wybudowaniem przy cmentarzu kościoła św. Piotra. Granitowa świątynia była pierwszą skonstruowaną na terenie Sintry.

W 1840 roku król Ferdynand II przekształcił ją w romantyczne ruiny, pięknie integrujące się z parkiem przy słynnym, czarującym kolorami Pałacu Pena. Dziś były kościół stanowi Centrum Interpretacji Zamku Maurów, który prezentuje całą historię zabytku, a dzięki eksponowanym tam wystawom archeologicznych wykopalisk pomaga zwiedzającym zrozumieć przeszłość i poznać tajemnice tego niezwykłego obiektu.

Informacje praktyczne

Castelo dos Mouros na mapie

Odkryj Portugalię


Booking.com
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY